12.4 C
Switzerland
More

  Ushqimet që hani çdo ditë dhe që nuk e dini që përmbajnë alkool

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Edhe vajzat mund të bëhen superheroina

  Vajzat mund të jenë superheroina Çdo histori ka superheroinën e...

  Peshëngritja dhe përtëritja e lëkurës

  Ushtrimi ka përfitime mahnitëse për lëkurën, veçanërisht peshëngritja Ushtrimi njihet...

  Përqindja e duhur e ushqimit dhe ushtrimeve

  Dieta dhe ushtrimi si shtylla e transformimit trupor Çelësi për...

  Mënyra të shpejta për të larguar lodhjen e mëngjesit

  Sfidosni lodhjen e mëngjesit me 10 hapa të shpejtë Zgjohesh...

  Teilen

  Alkooli në ushqim: sa shpesh e konsumojmë në mënyrë të pandërgjegjshme?

  A e dini se alkooli ndonjëherë fshihet në ushqimin tonë në një mënyrë pothuajse tinëzare? Madje mund të futet fshehurazi si në kos dhe lëng frutash për mëngjes. Dhe disa fruta të përditshme gjithashtu mbajnë gjurmë të saj – por jo aq sa për të na dehur. Qëndroni kurioz dhe hidhini një sy këtyre ushqimeve dhe pijeve që ndoshta nuk e dinit se përmbajnë alkool.

  Die Lebensmittel_03

  Banane

  A e dini sekretin e bananeve? Ky frut i jashtëzakonshëm mund të përmbajë në fakt një aluzion të alkoolit. Një banane mesatare përmban rreth 0.2% alkool, por ndërsa piqet kjo mund të dyfishohet deri në 0.4%! Tingëllon e pabesueshme, por fakti flet vetë. Në fund të fundit, kush do ta kishte menduar se bananet mund të jenë jo vetëm një burim i shijshëm, por edhe një burim sekret i alkoolit?

  Bukë

  Shumëllojshmëria magjepsëse e përmbajtjes së alkoolit në bukën e thartë është një sekret që nuk pushon së na mahnitur. Kush është i vetëdijshëm se buka me thekër dhe torta mund të kenë një përmbajtje alkooli prej 1,18 deri në 1,28 për qind? Krahasuar: Edhe birrat me përmbajtje të ulët të alkoolit rrallë e kalojnë vlerën prej 1.2%. Këtu dallohet sharmi i zanatit tradicional të bukës dhe çdo kafshatë është plot surpriza.

  Lëngje frutash

  Një kuriozitet i natyrës: E vërteta e trishtë për lëngun në frigorifer. Ndërsa ne përgjithësisht supozojmë se lëngjet e frutave të ftohta qëndrojnë më të freskëta më gjatë, kjo praktikë në fakt mund të ketë një efekt të papritur: sa më gjatë të lihet shishja e paprekur, aq më e lartë bëhet përmbajtja e saj e alkoolit. Disa studime tregojnë se kjo mund të variojë nga 0,04 në 0,5 për qind – një nivel që mund të jetë gjithashtu i rrezikshëm për fëmijët. Prandaj është shumë e këshillueshme që t’i kushtoni vëmendje konsumit të lëngjeve për t’u siguruar që edhe të vegjlit në familjen tuaj të mbeten të sigurt dhe të shëndetshëm.

  Die Lebensmittel_02

  Jogurti

  Ushqimet e fermentuara mund të mbajnë një sekret të papritur alkoolik. Edhe ushqimet e mëngjesit në dukje të padëmshme si kosi mund të përmbajnë alkol. Por mos u shqetësoni, paga është zakonisht aq e ulët sa që edhe fëmijët dhe gratë shtatzëna mund ta kenë pa hezitim. Megjithatë, ata që nuk e pëlqejnë shijen e alkoolit duhet të kenë kujdes kur zgjedhin ushqimet e tyre të fermentuara. Por për të gjithë gustatorët dhe prodhuesit e birrës që duan të eksperimentojnë, ka një botë magjepsëse shijesh për të zbuluar këtu.

  Uthull

  Uthulla, produkti i gjithanshëm, shpesh prodhohet në një proces kompleks fermentimi të alkoolit, gjë që i jep karakterin e saj unik. Por kini parasysh, ai përmban pak alkool që i shton shijen unike.

  Pije freskuese

  Disa pije të gazuara kanë një surprizë: përmbajnë më shumë alkool sesa mendoni – dhe kjo për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Përmbajtja e alkoolit mund të jetë edhe deri në 0.5 për qind. Ndaj kini kujdes kur konsumoni pije të ëmbla freskuese!

  spot_imgspot_img