7 C
Switzerland
More

  E gjelbër apo e kuqe? Këtu mund të zbuloni se cilat mollë janë më të shëndetshmet për trupin

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Njerëzit më jetëgjatë në botë i hanë këto 4 erëza

  Njerëzit më jetëgjatë në botë: Sekretet e zonave blu Pesë...

  Edhe vajzat mund të bëhen superheroina

  Vajzat mund të jenë superheroina Çdo histori ka superheroinën e...

  Peshëngritja dhe përtëritja e lëkurës

  Ushtrimi ka përfitime mahnitëse për lëkurën, veçanërisht peshëngritja Ushtrimi njihet...

  Përqindja e duhur e ushqimit dhe ushtrimeve

  Dieta dhe ushtrimi si shtylla e transformimit trupor Çelësi për...

  Teilen

  Mollët e gjelbër – superushqimi i nënvlerësuar

  Më të shëndetshme, më acide dhe plot minerale – këto janë mollët e gjelbëra! Ndryshe nga të afërmit e tyre të kuq, ata ofrojnë një mori vitaminash, duke përfshirë A, B, C, E dhe K, si dhe hekur dhe kalium. Dhe kjo nuk është e gjitha: mollët e gjelbëra janë gjithashtu të pasura me fibra dhe proteina. Shija e saj unike, e ëmbël por e thartë, e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer për të gjithë njerëzit e ndërgjegjshëm për shëndetin.

  Por mollët e kuqe kanë edhe avantazhet e tyre: Me përmbajtjen e lartë të antioksidantëve, ato duhet patjetër të integrohen në dietën tuaj. Ndaj zgjidhni me mençuri bazuar në lëndët ushqyese që ju nevojiten në këtë moment.

  Pse mollët e gjelbëra janë zgjidhja më e mirë për sa i përket përmbajtjes së sheqerit

  Ekspertët e të ushqyerit pajtohen: Nëse dëshironi të ulni marrjen e sheqerit, zgjedhja juaj numër një duhet të jenë mollët e gjelbëra. Por kjo nuk do të thotë se ngjyrat e tjera të mollëve janë më pak të shëndetshme. Në fund të fundit, të gjitha varietetet e mollës përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme si pektina, kuercetina dhe flavonoidet. Dhe këto thesare mund të gjenden në çdo varietet!

  Grün oder rot_1

  Në fund, varet vërtet se cila ngjyrë e mollës ju pëlqen më shumë – një çështje shije, si të thuash. Por gjëja më e rëndësishme është që ta hani rregullisht këtë frut të shijshëm dhe të përfitoni nga përfitimet e shumta shëndetësore. Pra, çfarë po prisni? Ndane një mollë të freskët dhe shijoni kafshimin e shëndetshëm!

  spot_imgspot_img