15.4 C
Switzerland
More

  Përfitimet e ngrënies së frutave të thata

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Të destinuar për ndarje?

  8 shenja që je në një marrëdhënie karmike! Mendojnë se...

  Njerëzit më jetëgjatë në botë i hanë këto 4 erëza

  Njerëzit më jetëgjatë në botë: Sekretet e zonave blu Pesë...

  Edhe vajzat mund të bëhen superheroina

  Vajzat mund të jenë superheroina Çdo histori ka superheroinën e...

  Peshëngritja dhe përtëritja e lëkurës

  Ushtrimi ka përfitime mahnitëse për lëkurën, veçanërisht peshëngritja Ushtrimi njihet...

  Teilen

  Frutat e thata – Superushqimi i nënvlerësuar

  Frutat e thata shpesh njihen vetëm si ëmbëlsirat ngjitëse që konsiderohen të pashëndetshme për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të sheqerit. Por ky nocion është i gabuar, pasi frutat e thata në fakt ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Falë shumëllojshmërisë së tyre të lëndëve ushqyese dhe qelizave energjetike, ato ndihmojnë në plotësimin e nevojave që nuk plotësohen nga dieta, duke ndikuar pozitivisht në trupin dhe shëndetin tonë. Nëse i përfshini këto bomba të vogla ushqyese në dietën tuaj, do t’i bëni vetes dhe shëndetit tuaj një favor të madh.

  Frutat e thata nuk janë të dëmshme për ju

  Për të gjithë ata që e gjejnë veten rregullisht në mes të shkretëtirës së stomakut të zhurmshëm, ne kemi një lajm të mirë: Ngrënia e ëmbëlsirave të thata mund të sigurojë një dietë jashtëzakonisht ushqyese – në kontrast me homologët e tyre që abstenojnë nga frutat. Duke ngrënë fruta të thata, ne marrim shumë lëndë ushqyese thelbësore që shpesh neglizhohen në dietën standarde.

  Vorteile des Verzehrs von Trockenfrüchten_02

  Fibra për tretje të shëndetshme dhe kalium për funksionin optimal të muskujve dhe nervave, për shembull. Kush do ta kishte menduar se ushqimi më i shëndetshëm mund të ishte kaq i lehtë? Pra, pse të shqetësoheni me ushqimin e keq kur keni një mënyrë kaq të lehtë dhe ushqyese?

  Frutat e thata – superushqimi i nënvlerësuar në dietën tonë

  Rezultatet novatore të studimit NHANES nuk lënë asnjë dyshim se frutat e thata duhet të kenë një vend të rëndësishëm në dietën tonë. Nga 25,000 pjesëmarrësit, gati shtatë për qind thanë se i shijonin rregullisht frutat e thata dhe ky grup u zbulua se kishte standardet më të larta të përgjithshme ushqyese.

  Vorteile des Verzehrs von Trockenfrüchten_03

  Megjithatë, ajo që ra vërtet në sy ishte se konsumuesit e frutave të thata kishin indeks të masës trupore dhe perimetër më të ulët të belit në krahasim me jo-përdoruesit. Një realizim mbresëlënës që duhet të na frymëzojë të gjithëve që të integrojmë frutat e thata në jetën tonë të përditshme dhe të përpiqemi për një jetë të shëndetshme.

  spot_imgspot_img