-1.3 C
Switzerland
More

  Kungujt: Çfarë ofrojnë për shëndetin?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Të dashurosh vs. Të ruash dashurinë

  Dashuria ndodh lehtë, por ruajtja e saj kërkon përpjekje. Të...

  Kush ka frikë nga intimiteti

  Në kërkim të intimitetit: drama e partnerëve të mbyllur...

  Mitet e përhapura për multivitaminët

  Zbulimi i së vërtetës: Mitet më të përhapura për...

  Kuzhinat etnike më të mira në botë.

  Kur shijet e thjeshta nuk mjaftojnë: një odisé kulinare...

  Arsyet pse çiftet e lumtura zgjedhin veshje të ngjashme

  Pse çiftet e lumtura zgjedhin të vishen njësoj Ky fenomen,...

  Teilen

  Kungulli: Perime e pasur me substancë ushqyese

  Ka pak kalori por është i pasur me vitamina dhe minerale, të cilat gjenden edhe në farat, gjethe dhe lëngjet e tij.

  Kungulli 02

  Kungulli është një lloj lakre që shpeshkujtohet si dekoracion tradicional i Halloween. Megjithatë, trupi i kungullit ofron gamë përfitimesh shëndetësore jashtë festave popullore.

  Përfitimet – çfarë sjell kungulli për shëndetin

  Kungulli ka një gamë fantastike përfitimesh, duke përfshirë qenien një nga burimet më të njohura të beta karotenit.

  Beta karoteni është një antioksidant i fuqishëm që i japë perimeve dhe frutave portokalli ngjyrën e tyre të jetër. Trupi konverton çdo beta karoten të përdorur në vitaminë A.

  Konsumimi i ushqimeve me sasi të larta të beta karotenit mund të ketë përfitimet e mëposhtme:

  – reduktim të rrezikut për zhvillimin e disa llojeve të kancerit
  – ofrimi i mbrojtjes kundër astmës dhe sëmundjeve të zemrës
  – zvogëlimi i rrezikut për degjenerimin makular lidhur me moshën
  Shumë studime kanë sugjeruar se të hani më shumë për produkte bimore, si kungulli, zvogëlon rrezikun e obezitetit dhe vdekshmërisë së përgjithshme. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë një person të shmangë diabetin dhe sëmundjet e zemrës, të promovojë një fytyrë dhe flokë të shëndetshëm, rritë energjinë dhe BMI të shëndetshëm të trupit.

  spot_imgspot_img