15.1 C
Switzerland
More

  Arsye për përfshirjen e specit të kuq në dietë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Speci i kuq: Fuqia e pikantes për shëndetin tuaj!

  A kërkoni të shtoni pak shije dhe aromë në ushqimet tuaja ndërsa përmirësoni shëndetin tuaj? Speci i kuq mund të jetë zgjidhja e duhur! Me të gjitha llojet e vitaminave dhe mineraleve, dhe shumë veti shëruese.

  Speci i kuq 01

  Përmirësimi i metabolizmit

  Nëse po kërkoni të ruani një peshë të shëndetshme dhe madje të ndjeni më pak uri, studimet tregojnë se speci i kuq është zgjidhja perfekte. Kjo ndodh për shkak të kapsaicinit, i cili jep të gjitha llojeve të specave shijen e tyre pikante. Studimet kanë zbuluar se ky komponent prodhon një sasi më të madhe të nxehtësisë në trupin tonë, nëpërmjet të cilit digjen yndyrnat dhe kaloritë. Të vërtetë, specat e kueq të djegëst mund të rrisin shpejtësinë metabolike të trupit tonë deri në 20 për qind dhe efekti mund të zgjasë deri në 2 orë!

  Ndihmon tretjen

  Nuk ka dyshim se shëndeti i mirë fillon dhe përfundon me funksionimin e duhur të tretjes. Duke shtuar duke shtuar spec të kuq në pjatën tuaj, do të përfitoni atë që ju duhet për të nxitur procesin tretës. Ai rrit veprimin e zemrës dhe ndihmon stomakun tuaj të tretë ushqimin si duhet duke furnizuar enzimat më shpejt. Le të hajmë për këtë!

  Mund të ulë tensionin e gjakut

  Sipas disa studimeve, kapsaicina i gjetur në specin e kuq mund të bëjë mrekulli për tensionin e gjakut. Si? Duke hapur enët e gjakut dhe duke rritur rrjedhën e gjakut. Tensioni i gjakut bie kur shpejtësia e rrjedhjes së gjakut nëpër sistemin tuaj rritet. Përveç kësaj, ky komponent ndihmon në rregullimin e sistemit neurohormonal, i cili gjithashtu ndihmon në rrjedhën e gjakut. Nëse keni tension të lartë të gjakut dhe po përdorni medikamente për të, nuk është për të sugjeruar që t’i hedhni ato në shportën e bërllogut. Thjesht përdorni specin e kuq si një shtesë.

  Zvogëlon dhimbjen

  Aplikimi i specit të kuq në pjesë të trupit në të vërtetë mund të ulë dhimbjen! Ky nuk është diçka që zbuluam ne, por është përcaktuar në studimin e Universitetit të Qendrës Mjekësore të Marylandit.
  Si është e mundur kjo? Kur fshihet speci mbi një zonë që të dhemb, kapsaicini përshkon substancën P, një kimikalë përgjegjëse për dërgimin e mesazheve të dhimbjes në tru. Kjo ofron lehtësim. Faktikisht, nëse shikoni listën e përbërësve në kremrat e dhimbjes, do të vëreni se capsaicini gjendet në pothuajse të gjitha kremrat. Por ky nuk është vetëm mënyra që speci zbut dhimbjen.
  A vuani nga migrenat? Në disa raste, konsumimi i specit të kuq mund të ndihmojë në këtë rast! E fundit, nëse keni ngërçe të barkut, aplikimi i specit të kuq mund të ndihmojë në rregullimin e komunikimit nerv-muskul.

  Parandalimin e kancerit

  Sipas studimeve të shumta të kërkimit, kapseikini mund të vrasë literalisht qelizat e kancerit. Për më tepër, mund të ngadalësojë aftësinë e qelizave të kancerit për të udhëtuar nëpër trup. Studimet mbi pacientët me lloje të ndryshme të kancerit – të prostatës, gjirit, kolonit dhe mushkërive – kanë zbuluar se ata përfitojnë nga konsumimi i ajkës së kuqe (cayenne). Studime të tjera kanë zbuluar gjithashtu se kapseikini mund të parandalojë rritjen e tumorëve.

  Ndimohn në dhimbjet e dhëmbëve

  Nëse vuani nga dhimbjet e dhëmbëve, përdorimi i pluhurit të kajenit mund të jetë shëruesja e duhur! Mund të tingëllojë ide e vjetëruar, por ka shumë prova se funksionon! Ajo që bën kapseinë është puna si një ndërrim i mykërimit dhe madje zvogëlon dhimbjen thellë në dhëmb..

  Mbron zemrën

  Kemi tashmë përmendur se si speci i kuq i kajenës është i dobishëm në lehtësimin e rrjedhjes së vazhdushme të enëve të gjakut dhe në uljen e presionit të gjakut, kështu që natyrisht kjo do t’ju ndihmojë zemrën të funksionojë mirë. Për më tepër, Speci i kuq parandalon gjakderdhjen, të cilat shpesh janë fajtorë kur një individ përjeton një atak në zemër. Duke filluar nga palpitacionet e zemrës deri tek ritmi i parregullt i zemrës dhe problemet e qarkullimit të gjakut, kajensa mund të rregullojë të gjitha këto funksione dhe në mënyrë potenciale të shtojë vite në jetën tuaj.

  Megjithatë, do të kërkoheshin më shumë studime për t’i dhënë vlefshmëri këtij fakti, ka dëshmi përgjethësore se speci i kuq i kajensës mund të sjellë përfitime për pacientët në momentet kur ata përjetojnë një atak në zemër – në vetëm 30 sekonda! Përveç kësaj, një dozë e mirë e specit të kuq të kajenës gjithashtu mund të ndihmojë në diabetin, një tjetër sëmundje që kontribuon në sëmundjen e zemrës. Fundja, kajensa mund të reduktojë plaketë në arteriet, që në të njëjtën kohë çon në nivele më të ulta të kolesterolit.

  spot_imgspot_img