11 C
Switzerland
More

  Kuzhinat etnike më të mira në botë.

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Kur shijet e thjeshta nuk mjaftojnë: një odisé kulinare nëpër kuzhinat kulturore të botës

  Për ata që kërkojnë përtej ushqimit të zakonshëm, kuzhinat etnike ofrojnë një mrekulli shijesh për të festuar diversitetin kulturor.

  Ushqimi 09

  Kuzhina Italiane

  Pizza mund të jetë ushqimi më i dashur në botë, dhe qyteti i Napolit në Itali është vendi ku duhet provuar origjinali. Shijet e Italisë vazhdojnë me gatime rajonale të shquara, nga Tagliatelle al Ragù në Bologna deri tek vitela me parmezan. Por kini parasysh, spaghetti me qofte është një përshtatje amerikane që italianët e shohin me sy kritik!

  Ushqimi 10

  Kuzhina Tajlandeze

  Në qoftë se keni shijuar ushqim tajlandez, këri me ngjyra të ndryshme do ju ketë bërë përshtypje: i kuqi për ata që duan pikant, i gjelbërt për një notë kokosi dhe akoma më pikant, ose i verdhë për shije pa djegie. Për ata që nuk preferojnë këri, tryezat tajlandeze ofrojnë edhe mish derri të skuqur me oriz dhe spec djegës. Për më tepër, nga pata te qengji, ushqimet nuk mungojnë, dhe për vejetarianët, opsionet janë po aq të pasura.

  Ushqimi 11

  Kuzhina Kineze

  Kuzhina kineze që adhurohet në Perëndim është një variant i përshtatur për shijet lokale. Origjinaliteti ekzotik i saj, me specat Szechuan që mbinë dhe gatimet tradicionale si peshku i pjekur dhe brashnot, ofron përvoja shijesh të pazbuluara që kërkojnë të provohen personalisht.

  Ushqimi 12

  Kuzhina Indiane

  India është shumëllojshme, dhe kjo pasqyrohet në thesarin e saj të gjerë kulinare. Me të paktën 30 lloje të veçanta të kuzhinës, vendi ofron një spektër të plotë të shijeve. Orizi, thjerrëzat dhe patatet janë thelbësore gati kudo, ndërsa zonat bregdetare janë të njohura për pjatat e tyre të shumta të detit. Buka e sheshtë dhe kërri janë gjithashtu specialitete, si dhe kuzhina goaneze që tërheq vëmendje me ndikimin e saj hindu dhe trashëgiminë e periudhës së kolonializmit portugez.

  Ushqimi 13

  Kuzhina Japoneze

  Kuzhina japoneze tejkalon sushin dhe tempuran, përfshirë udon, tofu, yakitori, donburi, dhe tamagoyaki. Është e lehtë për stomakun, duke mos të lënë të rënduar pas një vakti të shijshëm.

  Ushqimi 14

  Kuzhina meksikane

  Keto nuk janë tacos të Taco Bell-it. Tacos të vërteta meksikane përdorin tortilla të buta misri, jo ato të krëhura ose me miell të bardhë. Fasulet e riziera, orizi i erëzuar, mishin e grirë dhe të qërruar si pulë dhe derr, cilantro e freskët dhe djathë të kremtë janë bazë, dhe për aventurierët, provoni escamol – vezët e milingonave, zakonisht shërbehen në tortilla me guacamole dhe erëza.

  Ushqimi 15

  Kuzhina Franceze

  Kuzhina franceze vlerësohet për finesën dhe diversitetin e saj, nga ushqime të famshme si baguettes, kroissants dhe tartes, tek gatime mjeshtërore si coq au vin, bouillabaisse dhe escargot. Është e njohur për përdorimin e gjalpit, erëzave dhe verërave të pasura, që çojnë në pjata të kompleksuara me një theks të veçantë në shije dhe prezantim.Kuzhina franceze është gjithashtu sinonim i artit të patiserisë dhe ëmbëlsirave të rafinuara, si macarons dhe crème brûlée.

  Ushqimi 17

  Kuzhina Spanjolle

  Kuzhina spanjolle është shpesh nënçmuar, por Paella Valenciana dhe Jamón Iberico janë delikatesa të krahasueshme me gatimet më të mira evropiane, ndërsa tapas duhet patjetër të provohen.

  spot_imgspot_img