11 C
Switzerland
More

  Mitet e përhapura për multivitaminët

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Zbulimi i së vërtetës: Mitet më të përhapura për multivitaminët

  Multivitaminët u prezantuan për herë të parë në vitin 1915 nga Dr. Forrest Shaklee me një produkt të quajtur “Shaklee’s Vitalized Minerals”, i cili më vonë u shkurtua në “vitamina”.

  Multivitamina 01

  Miti: Kush i ka nevojë kur unë tashmë konsumoj një dietë të ekuilibruar?

  Edhe pse një dietë ushqimore optimale është teorikisht e mundur, është praktikisht e paarrirë në realitet. Nëse nuk ke një ekip dietologësh që bëjnë pazarin për ty dhe kuzhinierë që të përgatisin vakte me selen dhe kobalamin, arritja e kësaj qëllimi është thuajse e pamundur. Studimet tregojnë se njerëzit që nuk përdorin shtesa ushqimore kanë më shumë gjasa të kenë mangësi. Pra, është më mirë të jesh vigjilent përpara se ta dëmtosh shëndetin tënd – mos i injoroni këto pilula janë të rëndësishme për shëndetin tënd!

  Miti: Përveç nëse jam i lodhur ose i sëmurë, do të jem në rregull edhe pa to!

  Mund të mendoni se vitaminat janë të nevojshme vetëm si një ndihmë e shpejtë ose kur ndiheni keq, por, befasia, jeni shumë të gabuar, njerëz! Siç ndodh me gjithçka në jetë, rutina është kyçe, dhe kjo vlen veçanërisht për multivitaminat. Merrini çdo ditë për të përfituar maksimalisht nga efektet e tyre.

  Miti: Kur unë humbas një ditë, marrja e një doze të dyfishtë është një truk jetese totalisht i mrekullueshëm!

  E pra, njerëz. Trupi ynë është i mirë në ruajtjen e vitaminës B12, por kaliumi, hekuri, zinku, kalciumi dhe shumë ushqyes të tjerë duhet të plotësohen çdo ditë. Marrja e një pilule shtesë për të kompensuar për dje është po aq logjike sa të shënosh disa gola shtesë në ndeshjen sot për të fituar ndeshjen që ke humbur dje.

  Miti: Unë mund të marr një multivitamin me ose pa ushqim. Kujt i rëndon, apo jo?

  Pikërisht e kundërta! Shumë prej vitaminave që ti njeh dhe i do – A, D, E, K dhe ndoshta Q, ose ndoshta ajo nuk ekziston – janë të tretshme në yndyrë dhe për këtë arsye duhet të kombinohen me diçka të mirë me yndyrë (ndoshta bacon?) për të siguruar përthithje të duhur. Më tej, nëse merr një vitaminë me stomakun bosh për pakënaqësi të tretjes, mund të gjesh veten me një rast të keq të pakënaqësisë tretëse, dhe sigurisht që nuk mund ta lejojmë këtë, apo jo?

  Miti: Do të pres derisa të mbetem shtatzënë përpara se të filloj të marr multivitamina

  Zonja, edhe pse është thelbësore të merrni multivitamina gjatë shtatzënisë, është po aq e rëndësishme t’i merrni ato edhe para konceptimit. Mungesa e acidit folik mund të shkaktojë defekte të tubit neural tek fetus i zhvillueshëm. E kuptuam? Shkëlqyer!

  Miti: Unë marr ilaçe me recetë, prandaj marrja e multivitaminave është absolutisht “jo”

  Ky mendim në përgjithësi nuk është i vërtetë. Megjithëse është më mirë t’i diskutoni këto shqetësime me mjekun, zakonisht multivitaminat nuk ndërveprojnë me ilaçet me recetë. Antikoagulantët si Coumadin ose Jantoven përjashtohen kryesisht, pasi multivitaminat që përmbajnë vitaminë K ulin efikasitetin e tyre.

  Miti: Që po marr një multivitamin çdo ditë, mund të ha sa të dua pule të skuqur!

  Në fakt, mund të bënit kështu, por e dimë që po e thoni për shaka. Ky mit është i kundërt me Mitin 1. Ashtu siç vazhdon të kesh nevojë për një multivitamin edhe kur ushqehesh shëndetshëm, është logjike që edhe kur merr një vitaminë, do të duash të bësh zgjedhje të mira ushqimore.

  Multivitamina 03

  Miti: Urina e verdhë ose portokalli nënkupton se do vdes, prandaj supozoj se duhet të filloj të shqetësohem.

  Do të vdesësh, por jo për një kohë shumë të gjatë! Do të jesh i lehtësuar që të dish që edhe nëse merr sasi të tepruara të vitaminës B12 (riboflavinë), çka mund të shkaktojë urinë të verdhë ose portokalli, kjo është krejtësisht e padëmshme.

  Miti: Nuk ka rëndësi se cilën multivitamin zgjedh, sepse të gjitha janë të njëjta.

  Pavarësisht nëse jeni mashkull apo femër, apo kaloni nga një fazë e jetës në një tjetër, është e rëndësishme të theksohet se nevojat tuaja ushqimore do të ndryshojnë dhe madje do të evoluojnë. Për shembull: Centrum Silver është zhvilluar për yllin e ardhshëm të moshuar të pickleball-it që fshihet thellë brenda jush!

  Miti: Shishja ime e multivitaminave të skaduara funksionon po aq mirë.

  Datat e skadencës në vitaminat tuaja nuk janë aty thjesht për dekor. Fuqia e tyre vërtetë pakësohet me kalimin e kohës. Prandaj, nëse ditët më të mira i kanë kaluar, është më mirë t’i hidhni dhe të blini një shishe të re.

  spot_imgspot_img