11 C
Switzerland
More

  Më shumë se një gotë verë në ditë!

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Gjetja e ekuilibrit në përmbytjen e këshillave shëndetësore të pirjes së verës.

  Sot jemi të mbipopulluar me këshilla lidhur me shëndetin dhe mënyrat për të mbajtur një ekuilibër të kënaqshëm midis atyre që mendojmë se nuk është vërtet e mirë për ne dhe atyre që definitivisht nuk janë.

  Wine 02

  Ne përpiqemi të shmangim ekspertët e dietës – qofshin ata në radio, televizion, media të shkruara apo rrjetet sociale – sepse lloji më i keq i titujve, që përdoren në mënyrë të poshtër, lëviz nëpër vijën e parë të kësaj natyre: “Ç’mund të ndodhë me mëlçinë tuaj nëse pini më shumë se një gotë verë në ditë?”, ose, “Si duket në barkushja e zemrës tuaj pas një vakti festivë”.
  Gjëja më e mirë për t’u bërë është të injorojmë këto çështje, sikurse të bënim me një ftesë për të parë se si do të duken këmbët tona nëse nuk i prerejmë thonjtë e këmbëve për një vit.

  Ushqimi, ndjenja e fajit dhe biseda: Eksplorimi i obsesionit shëndetësor në tryezën e darkës.

  Sa herë shfaqet tema e dietës dhe/ose ushqimit të shëndetshëm kundrejt ushqimit jo të shëndetshëm në një bisedë, zakonisht pikërisht në momentin kur hamë dhe pimë? “Këto speca të skuqur janë të shijshëm, por oh e dashur, sa të majme”, ose, “Unë e adhuroj verën, por jam i sigurt që të shton kilogramë”.

  Megjithatë, ishte një kohë kur nuk dihej të bënim komente në lidhje me efektet shëndetësore të asaj që hanim ose pinim dhe, akoma më mirë, ideja e thjeshtë se dieta e gabuar mund të ishte në çfarëdo mënyre dëmtuese për shëndetin dhe mirëqenien tonë. I ndodhi kujtdo.

  Një perspektivë historike mbi ushqimin, verën dhe shëndetin

  Në të vërtetë, siç ndodhi me duhanin në lidhje me kancerin e mushkërive dhe sëmundjet e frymëmarrjes që u zbuluan shekuj më vonë pasi u bë një zakon i pranuar shoqëror, edhe përmendja e të ulurit për të ngrënë shtatë pjata të ndryshme me verëra për secilën pjatë, nuk duket se ka qenë ndonjëherë menduar në asnjë mënyrë si diçka tjetër veçse normale dhe një mënyrë e shëndetshme për të jetuar.

  Nuk ka dyshim, veprimet e ushqyerit dhe pirjes në shekullin e 15-të ishin po aq të rënda sa mund të imagjinoheshin. Kur James e kaloi një ditë dhe një natë në Houghton në 1617, vakti kryesor ofruar nga kuzhina e nikoqirës përfshinte “gatimet e nxehta”, duke përfshirë gjellëra të ziera, pulë, rosat, gjoks viçi, mish dreri, gjeldeti, mjellme, patë, viçi, derri, peshku, mish të grirë.

  Në “gatimet e ftohta” të mëposhtëm, mund të shihej mish deleje, lepuj, gjuhë, çafka, dhe viçi të shërbyer në byrek. “Kursi i dytë” përfshinte gjashtë thëllëza (për mbretin), thëllëzë, pulë, byrekë me angjinar, rosto me kaçurrela, bizele të lyer me gjalpë, lepuj, rosat, pëlhura, byrekë me dreri të kuq, veshë derri, rosto me çafkë të nxehtë, rosto me qengj, gamon me proshutë, tortë dardhe, shije yndyre, gjuhë të tharë, byrekë me gjelin e detit, byrekë me fazan, faqe derri të thatë dhe zogj gjeli të ftohtë.

  Kjo përzgjedhje e ushqimit do të shërbehej në mëngjes, drekë dhe darkë me praktikisht asnjë ndryshim. Si pije kishte vetëm birrë në dispozicion. Çdo shenjë e sëmundjes apo problemi gastrik trajtohej me më shumë ushqim, shpeshherë shoqëruar nga gjakderdhje dhe aplikimi i shushunjave.

  Një vështrim në ngrënien luksoze të klasave të larta

  Me shpejtësi në gjysmën e parë të shekullit të kaluar, dhe është e vështirë të imagjinohet se si dikush nga klasat e larta mund të ketë jetuar më mirë. Një shembull tipik do të ishte një darkë private në shtëpinë e Michael Berens në Hanover Terrace në vitin 1961. Ajo kishte menunë më të thjeshtë që mund të imagjinohej. Të tre pjatat ishin fileto tabani, thëllëzë e pjekur dhe qershi dhe krem. Verërat ishin shampanjë Pol Roger 1948, Hochheimer Geiersberg 1953, Grands Echézeaux 1952 (magnum), Schloss Reinhartshausener Hattenheimer Wisselbrun Kabinett Gold Beeren Auslese 1949, Nuits St George de Marc de 19.

  Zbulimi i drekës së tepërt

  Një vakt normal biznesi për ata që merren me tregtinë e verës na bën të pyesim veten se pse në tokë ne shikojmë çuditërisht dikë që porosit një gotë të dytë verë në botën e sotme të matur. Në atë kohë, një drekë rutinë mund të ketë qenë vetëm me tre pjata, por verërat do të pushtonin këdo që merrej me të njëjtën tregti sot. Dreka e Ronald Avery për pesë kolegë në Klubin Hanstown filloi me një magnum shampanjë, dy të bardha franceze dhe katër të kuqe: gjithsej shtatë verëra. Më pas ata u kthyen në zyrat e tyre.

  Nuk ka statistika të disponueshme, por do të ishte magjepsëse të dije se sa kohë jetuan këta zotërinj gustatorë dhe çfarë sëmundjesh i çuan ata përfundimisht në vendet e tyre të fundit të pushimit. As kërkimet e mëvonshme nuk kanë zbuluar gjasat që dikush gjatë kësaj periudhe të adoptojë zakonin e arsyeshëm e të fjeturit pas drekës.

  spot_imgspot_img