11 C
Switzerland
More

  Dashuri e re? Vendosni themelet e një lidhjeje të lumtur.

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Si të njihni të duhurin dhe të vendosni nëse ia vlen

  Në jetën reale, ndryshe nga komeditë romantike, marrëdhëniet zhvillohen më gradualisht. Fillimi i një lidhjeje është jetik për qëndrueshmërinë e saj. Ja disa këshilla kyçe për të nisur mirë dhe për të kuptuar nëse ia vlen të vazhdoni së bashku.

  Dashuria cifti 02

  Përqendrohuni në të tashmen, jo në të kaluarën

  Është e zakonshme të ndikoheni nga frikëra dhe përvoja të mëparshme në një lidhje të re. Por, mos lejoni që këto të pengojnë lumturinë tuaj aktuale. Nëse një partner i mëparshëm ka tradhtuar, mos e dyshoni pa arsye partnerin tuaj të ri. Vlerësoni besueshmërinë e tyre dhe nëse zgjidhni të jeni me ta, duhet t’i besoni atyre.

  Diskutoni për të ardhmen që në fillim

  Ndërsa të kaluarën duhet ta lini pas, është e rëndësishme të diskutoni për të ardhmen herët. Pa u futur në detaje të thella që në takimin e parë, sigurohuni që të jeni të qartë rreth aspekteve kyçe si martesa ose fëmijët, veçanërisht nëse ato janë të padiskutueshme për ju. Komunikoni qëllimet dhe pritjet tuaja, duke u siguruar që të ndajnë të njëjtat vlera dhe vizion për të ardhmen, qoftë për një lidhje serioze apo diçka më të lehtë.

  Sigurohuni që jeni tërhequr nga personi, jo nga ideja e një marrëdhënieje

  Ndonjëherë, dëshira për një marrëdhënie na bën të shpërfillim vështirësitë reale. Është esenciale të njohim partnerin për atë që është dhe të pyesim veten: a do të donim të rrinim me ta, edhe nëse nuk ishin “i/e përsosur”? Nëse përgjigja është afirmative, kemi një tërheqje ndaj personit, jo vetëm ndaj marrëdhënies.

  Mos e anashkalo bisedën për seksin!

  Është thelbësore të flisni hapur me partnerin për shëndetin seksual, përfshi testet dhe historinë e STD-ve. Nëse nuk jeni të rehatshëm për këtë, ndoshta nuk jeni gati për intimitet. Diskutoni për preferencat dhe kufijtë duke dëgjuar edhe ata të partnerit pa gjykim. Kujtoni se “koha e duhur” për intimitet është individuale për çdo çift dhe pëlqimi i të dy partnerëve është esencial.

  Dashuria cifti 01

  Njihuni me miqtë e njëri-tjetrit

  Gjithashtu, prezencën e partnerit tuaj të ri ndër miqtë tuaj mund t’ju tregojë flamuj të kuq të mundshëm. Miqtë tuaj mund të vërejnë diçka që ju nuk e bëni, ose partneri mund të mos i përshtatet grupit tuaj sa kishit shpresuar. Nëse të dy përshtateni pa probleme me grupin e miqve të njëri-tjetrit, kjo krijon një miqësi të përbashkët dhe do të thotë se nuk do të duhet të zgjidhni mes qëndrimit së bashku ose me miqtë kur të gjithë keni marrëdhënie të mira.

  Mos keni biseda të rëndësishme nëpërmjet mesazheve

  Mesazhet janë efektive për një përshëndetje ose për të ndarë diçka të lehtë, por nuk janë të përshtatshme për biseda të rëndësishme. Diskutimet për ndjenjat ose mosmarrëveshjet duhet të bëhen përballë. Të komunikosh nëpërmjet mesazheve mund të shtrembërojë kuptimin dhe të shkaktojë keqkuptime. Nëse një argument po afron dhe nuk mund të flisni në telefon, më mirë t’ia lini bisedën për kur të jeni bashkë.

  Jini vetvetja

  Kjo mund të tingëllojë klishe, por të qenit vetvetja që në takimin e parë dhe në fillimet e një lidhjeje mund të kursente kohë dhe zhgënjime. Ndodh shpesh që njerëzit përpiqen të duken të “relaksuar” dhe “të freskët”, shtiren që pëlqejnë gjëra të cilat në fakt nuk i preferojnë. Por e vërteta është, që të jesh sa më i sinqertë për pëlqimet, dislike-et dhe për atë që vërtet je – jo vetëm që kursen kohë, por edhe ndihmon në gjetjen e një partneri që vërtet përputhet me ju.

  Shijojeni me të vërtetë

  Kujtojmë fillimet e lidhjeve dhe shqetësimet rreth pamjes apo nëse tjetri na pëlqen aq sa dëshirojmë. Por fillimi i një lidhjeje është magjik; “flluska e re e lidhjes” nuk ka plasur akoma dhe faza e hënës së mjaltit ndihet sikur s’ka të mbaruar. Është normale të ndjehesh i pasigurt, por mos harroni të gëzoni çdo moment, të eksploroni së bashku dhe të keni sa më shumë kënaqësi.

  Mos u shqetësoni për etiketat (deri në një farë mase)

  Në botën e aplikacioneve si Bumble, Tinder dhe Hinge, mund të jetë sfiduese të kuptosh ku qëndron një marrëdhënie. Nëse ekziston paqartësi, mos u streso. Është normale që të ketë ritme të ndryshme për të avancuar një lidhje. Rëndësishme është të keni qartësi nëse po takoni edhe të tjerë dhe nëse keni të njëjtin qëllim për lidhjen – diçka serioze apo jo serioze.

  Etiketat si “e dashura” nuk janë gjithmonë thelbësore, prandaj mos u brengosni shumë për to. Dhe nëse nuk dini si ti prezantoni ato te të tjerët, thjesht përdorni emrin e tyre. Shpesh, nuk ka nevojë për sqarime të mëtejshme.

  Dini se sinjalet e kuqe nuk janë sugjerime (dhe nuk do të zhduken)

  Nëse i zbuloni duke gënjyer, janë të ashpër me kamarierin, apo bëjnë komente negative për një mik, është sinjal paralajmërues serioz. Këto nuk janë gabime të vogla që do të korrigjohen. Sinjalet e kuqe janë ndjeje instiktive që ju paralajmërojnë për diçka të gabuar; mos i injoroni.

  Të mos vëresh sinjalet shpesh do të përkeqësojë përfundimin e një marrëdhënieje. Nëse diçka është më shumë se një gabim i thjeshtë dhe ju shkakton ndjenjën që “kjo nuk është e drejtë”, është koha të hiqni dorë.

  Kalojeni një kohë larg njëri-tjetrit

  Një marrëdhënie e re sjell shumë emocione, por mos lejo që emocionet të shuajnë jetën tënde të mëparshme. Mos i neglizhoni miqtë ose hobet për hir të partnerit të ri. Kaloni kohë së bashku, por ruajeni pavarësinë dhe jetën tuaj sociale.

  Është e rëndësishme të mbash miqtë dhe identitetin tënd, edhe kur je në një marrëdhënie. Kërko dikë që do të ndajë jetën me ty, jo dikë që bashkjeton në një jetë të re me ty.

  Cifti

  Ndalo së përmenduri ish-in

  Nëse nuk ke ndërprerë ti marrëdhënien tënde të fundit, mund të të vijë të krahasosh partnerin ose marrëdhënien e re me të shkuarën. Por, është esenciale të kujtojmë se e shkuara duhet të mbetet pas.

  Partneri yt i ri nuk është ish-i yt dhe nuk ka dëshirë të dëgjojë vazhdimisht për ta. Diskuto historinë tënde sentimentale vetëm se është thelbësore për të ndërtuar një lidhje të re, po përtej asaj, s’ka arsye të përmendësh ish-in. Krahasimi i partnerëve ose i marrëdhënieve të reja me ato të vjetra është i dëmshëm. Siç thotë Elsa, “liroje” (në të vërtetë).

  Marrëdhëniet nuk janë 50/50 – ato janë 100/100

  Një nga këshillat më të mira që kam marrë për marrëdhëniet është se ato nuk bazohen vetëm në kompromis ose përpjekje për 50/50. Në një marrëdhënie të lumtur dhe të qëndrueshme, duhet të jepni gjithçka që mundeni dhe të prisni të njëjtën gjë në këmbim. Sigurisht, do të ketë konflikte, por të dy duhet të jeni 100% të përfshirë në marrëdhënie. Përgjegjësitë në marrëdhënie nuk ndahen siç ndahet një faturë në një darkë.

  Komunikoni shpesh se si ndiheni

  Fillimi i një marrëdhënie vendos bazat për të ardhmen; të komunikosh mirë dhe të zgjidhësh problemet është çelësi. Në mosmarrëveshje, kthehu tek terapisti i marrëdhënieve dhe jo tek miqtë. Partneri yt nuk mund të dijë çdo dëshirë tënde pa i thënë, bisedo hapur për të krijuar marrëdhënien idelae, jo të presësh personin ideal.

  Kujto që veprimet kanë më shumë rëndësi se fjalët

  Emërtimet s’janë thelbësore, rëndësi kanë veprimet. Sigurohu që sjellja e tyre të përputhet me fjalët e tyre. Nëse të duan me të vërtetë, nuk do të ndihesh i hutuar.

  spot_imgspot_img