12.4 C
Switzerland
More

  Jeta është e shkurtër, Jetoje Tani

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Zakonet që njerëzit më të lumtur i bëjnë çdo mëngjes

  Si të përgatisni veten për një ditë plot gëzim,...

  Jeta është e shkurtër, Jetoje Tani

  Kuptimi i kohës së bashku Djali im ishte i sëmurë...

  Pse gënjejmë veten!

  Të gjithë ne mashtrojmë veten. Mendjet tona shpesh deformerin...

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Teilen

  Kuptimi i kohës së bashku

  Djali im ishte i sëmurë këtë javë, e kaluam kohën së bashku në shtëpi jashtë shkolle. Duke pirë kafe dhe çaj nga një filxhan me mbishkrimin “Jeta është e shkurtër. Qëndro zgjuar për të”, ai pyeti pse thuhet që jeta është e shkurtër. I shpjegova se duhet të vlerësojmë çdo moment. Ai filloi të qajë, së bashku me të kuptuam rëndësinë e kohës së kaluar së bashku.

  Jeto 02

  E vërteta është se ne nuk jemi përgjithmonë

  Askush nuk e di kur do të vijë fryma e fundit, në një muaj, një vit, njëqind vjet, apo më shumë gjasa diku në mes. S’mund të planifikojmë fundin, por duhet të ndalojmë të presim momentin perfekt për të filluar të jetojmë. Jeta është e shkurtër dhe koha jonë është tani. Kjo është gjithçka që vërtet kemi.

  Pyet veten, a po i mbështetesh justifikimeve të tua apo po krijon jetën që dëshiron me qëllim dhe vendosmëri?

  Nëse je ndër shumë njerëzit që kanë pranuar justifikimet e tyre, vazhdo të lexosh dhe përgatitu të bësh hapin që më shumë dëshiron dhe të duhet, duke filluar tani.

  Çfarë po të ndalon?

  A ke një ëndërr që s’e ke ndjekur akoma? Është koha të zbulosh çfarë të ndalon.

  Është frika, mungesa e kohës, apo çështjet financiare? Është e vështirë të luftosh atë që s’e njeh. Kërko në thellësi me dikë të besueshëm, shkruaje dhe flite hapur. A është realitet apo thjesht një rrëfim? Vetëm ti e di.

  Çfarë dëshironi më së shumti?

  Gjithmonë mendova se dëshiroja një karrierë të madhe me një titull të madh, dhe e di çfarë? E kisha atë dhe nuk isha i përmbushur. Rezulton se ajo që dëshiroj më së shumti lidhet më shumë me vlerat e mia sesa me prestigjin dhe llogarinë time bankare.

  Dua aventura, momente që do t’i mbaj mend gjithmonë me familjen time, të jem kreativ, i lumtur, i lojshëm, të bëj ndryshim të madh në jetën e njerëzve, edhe në mënyra të vogla, të inspiroj të tjerët të krijojnë jetën që më së shumti dëshirojnë.

  Merrni përsëri penën. Filloni të shkruani listën e atyre që dëshironi më së shumti. Është në rregull të nisësh me të prekshme, si një makinë që nuk është gjithmonë në servis apo një shtëpi me hapësirë për hobitë tuaja, por, sërish, shkojani më thellë.

  Tani, rikthehemi tek ajo që ju ndalon… të kapur në cikël? Mund të zgjidhni të çliroheni.

  Jeta është e shkurtër, jetojeni tani. Nuk mund të dini nëse java e ardhshme është shumë vonë për të nisur dhe ju keni sot. Pse të prisni?

  spot_imgspot_img