12.4 C
Switzerland
More

  Zakonet që njerëzit më të lumtur i bëjnë çdo mëngjes

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Zakonet që njerëzit më të lumtur i bëjnë çdo mëngjes

  Si të përgatisni veten për një ditë plot gëzim,...

  Jeta është e shkurtër, Jetoje Tani

  Kuptimi i kohës së bashku Djali im ishte i sëmurë...

  Pse gënjejmë veten!

  Të gjithë ne mashtrojmë veten. Mendjet tona shpesh deformerin...

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Teilen

  Si të përgatisni veten për një ditë plot gëzim, sipas ekspertëve

  Në kërkim të një dite plot gëzim, ekspertët ofrojnë këshilla të çmuara për të përgatitur një fillim të mirë dhe të mbushur me energji pozitive. E pari, filloni ditën tuaj me një moment reflektimi nëpërmjet shprehjes së mirënjohjes.

  Ndoshta duke shkruar në një ditar apo thjesht duke menduar për tri gjëra për të cilat jeni mirënjohës çdo mëngjes. Ky akt i thjeshtë vendos një bazë pozitiviteti që ndihmon në përballjen me sfidat e ditës.

  Mengjesi 03

  Lëshoni dritën brenda

  Drita natyrale ndihmon në rregullimin e ritmeve circadiane dhe në nxitjen e prodhimit të serotoninës, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe cilësinë e gjumit. Kjo dritë jep gjithashtu dozën e nevojshme të Vitaminës D. Për të përfituar, nuk është e nevojshme të kesh kopsht; thjesht hapja e dritareve mjafton për të gëzuar përfitimet e dritës së ditës.

  Zgjohuni në mënyrë të qetë

  Të zgjohesh herët mund të jetë brutale për shumicën e njerëzve (përfshirë edhe veten), prandaj një alarm i lehtë për veshët dhe mendjen është kyç për të hequr dhimbjen e atij fillimi të hershëm. Vendos një alarm për të më zgjuar 10-15 minuta para se të më duhet të jem vërtet zgjuar, duke përdorur një alarm me tinguj natyralë si valët e detit dhe këngët e zogjve.

  Ky fillon shumë të ulët dhe ngadalë rritet në zë, duke i dhënë mendjes dhe trupit një zgjim qetësues – dhe një fillim më pozitiv të mëngjesit. Bën një ndryshim të madh krahasuar me ato alarment që ulërasin, të cilat duket sikur janë dalë nga një film horror. Ato të zgjojnë në shok, dhe nga ana tjetër vendosin tonin për ditën.

  Zgjatje

  Një zakon i mirë mëngjesi është të zgjatet shpina dhe qafa. Shtylla kurrizore, e rëndësishme për posturën dhe forca, duhet zgjatur duke u përfshirë në lëvizje si përthithje, përkulje prapa, përkulje anësore dhe rrotullim. Kjo sekuencë zgjatjesh përmirëson lëvizshmërinë dhe ju përgatit për ditën.

  Mengjesi 01

  Rrini të shkëputur

  Kortizoli, hormoni i stresit, arrin kulmin rreth 30-45 minuta pas zgjimit. Ky është një moment i rëndësishëm sepse mënyra se si e menaxhojmë mund të ndikojë në ditën tonë. Prandaj, përpiquni të shmangni kontrollin e email-eve të punës ose veprimtarive të tjera që mund të shkaktojnë stres si gjëja e parë që bëni.

  Praktikoni mirënjohjen

  Vlerësoni atë që keni dhe ndani kohë për të medituar mbi atë për çka jeni mirënjohës kur zgjoheni. Kjo ndihmon në përmirësimin e humorit tuaj pasi ul hormonin e stresit, kortizolin. Një mënyrë e mirë për ta bërë këtë është të filloni ditën tuaj duke shkruar një gjë për të cilën jeni mirënjohës. Nëse keni nevojë për ndihmë apo ide, shkarkoni një ditar mirënjohjeje nga interneti për të ju dhënë disa ide.

  Provoni një rikarikim një minutësh

  Kur mbërrij në punë, bëj një rikarikim njëminutësh me frymëmarrje të thella dhe të qeta. Kjo më ndihmon të largoj çdo tension dhe të hyj në një gjendje qetësie para se të përballem me sfidat e ditës. Është një mënyrë ideale për të ndërruar nga një pjesë e ditës në tjetrën.

  Konsumoni një mëngjes të ushqyeshëm që favorizon dopaminën

  Një mëngjes i balancuar me proteina, yndyra të shëndetshme dhe fibra ruan nivelet e sheqerit në gjak dhe stablizon humorin. Ushqime si vezët, arrat dhe frutat e pyllit janë të dobishme. Një dietë e pasur me tirozinë, si bananet, bajamet, avokadot, vezët dhe kosi, rrisin dopaminën që përmirëson humorin dhe vëmendjen, duke përgatitur trurin për një ditë më të mirë.

  Bëni një shëtitje të shkurtër në mëngjes

  Ecja në mëngjes ndihmon në pastrimin e mendjes dhe përmirëson fokusin. Stimulon krijimtarinë dhe sjell relaksim duke ulur shqetësimet. Kjo veprimtari e thjeshtë mund të bëjë që të ndihemi më mirë gjatë gjithë ditës.

  Rregullo shtratin

  Rregullimi i shtratit çdo ditë ndihmon në krijimin e një mentaliteti pozitiv. Ky veprim i vogël shërben si një fitore e parë që nxit besimin për të përballuar detyrat e tjera gjatë ditës me mendje më të qartë. Studimet kanë treguar se një mjedis i pastër në shtëpi rrit produktivitetin dhe sjell përfitime për shëndetin mendor, duke përmirësuar organizimin, kreativitetin, përqendrimin dhe aftësinë për të marrë vendime.

  Shkruani një listë

  Përpilimi i një liste ndihmon në organizim dhe përgatitje për ditën. Shënimi i qëllimeve rrit shansin për t’i realizuar. Nëse ndiheni të stresuar, shkrimi në një ditar mund të ndihmojë në shprehjen e mendimeve dhe ndjenjave tuaja.

  Ushqeni zogjtë

  E bëj këtë gjë të parën çdo mëngjes. Më kujton se jam pjesë e botës natyrore dhe se veprimet e vogla të mirësisë mund të kenë një ndikim të madh. Gjithashtu, më zgjon ndjenjën e mirënjohjes; mirënjohje për të pasur një hapësirë të jashtme ku mund t’i mirëpres zogjtë, si dhe të ndiej diellin (ose shiun!) në lëkurën time.

  Një trup i rritur i kërkimeve tregon se të shohësh zogjtë ose të dëgjosh këngën e tyre mund të ulë stresin, të reduktojë ankthin dhe të përmirësojë humorin tonë. Pra, të ushqyerit e zogjve ushqen gjithashtu shpirtin tonë.

  Mengjesi 04

  Bëje një dush të mirë

  Një mënyrë shumë e bukur për të nisur ditën është të merrni disa minuta më shumë sesa do të merrnit zakonisht në dush dhe të kaloni kohën duke u përqendruar te ndjesitë e ujit që rrjedh poshtë trupit tuaj. Ndërsa bëni këtë, imagjinoni që uji po i largon të gjitha dyshimet apo frikërat që keni për ditën që ju pret dhe po zëvendësohen me energji pozitive dhe vetëbesim.

  Bëj diçka që të bën të ndihesh i motivuar

  Nis ditën duke bërë diçka që të ndihmon të ndihesh mirë me veten, si meditimi apo leximi, edhe për vetëm 5 minuta. Siç e pastron gojën, ky ritual të nxit shëndetin e mirëqenien.

  Luaj këngën tuaj të preferuar

  Nisni mëngjesin me muzikën tuaj të preferuar dhe kërceni apo këndoni. Kjo zgjon trupin, çliron endorfinat e lumturisë dhe ju bën të ndiheni mirë. Kjo rutinë e lehtë ndryshon mëngjeset tuaja në një përvojë më të kënaqshme.

  Rrotulloni kyçet tuaja

  Rrotulloni kyçet dhe këmbët përpara se t’i vendosni këmbët në dysheme. Ka 33 nyje në çdo këmbë, kështu që tre rrotullime të kyçeve në çdo drejtim do t’i lëvizin ato. Pas një nate shtrirë, kjo gjithashtu do të ndihmojë në çlirimin e indeve të buta rreth gjunjëve.

  Shtyjeni marrjen e kafesë tuaj

  Pirja e kafesë rrit adrenalinën dhe kortizolin, duke sjellë tension dhe dëmtim potencial për shëndetin. Provoni alternativa pa kafeinë.

  Identifikoni një gjë të bukur

  E filloj ditën time duke u entuziazmuar për atë që do të sjellë. Çdo mëngjes, mendoj për një gjë që mund të bëj dhe që më sjell kënaqësi – qoftë një bisedë me një mik të mirë ose duke më lejuar vetes një kafe.

  Pi ujë

  Pirja e një gotë uji çdo mëngjes nxit hidratimin, pastron toksinat, nxit metabolizmin dhe përmirëson funksionet e organeve. Ndihmon në menaxhimin e humorit dhe energjisë, duke ju përgatitur për një ditë më të lumtur.

  Aktivizoni nervin vagus

  Kam zakon të gargarizoj në dush dhe të shpërlaj gojën me shumë ujë. Këndimi dhe gargarizimi stimulojnë të dyja nervin vagus, i cili është i rëndësishëm për të ulur përgjigjet ndaj stresit. Shpëlarja gjithashtu largon bakteret nga goja, e cila është një zakon i vjetër bengalez që prindërit e mi këmbëngulnin pas çdo vakti.

  Provoni një mini-meditim

  Gjeni një vend të qetë, merrni pesë frymë të thella për të qetësuar mendjen dhe ulur stresin. Kjo praktikë ju ndihmon të qëndroni të pranishëm, rrit koncentrimin dhe përmirëson vendimarrjen, duke ju bërë më të qëndrueshëm ndaj sfidave të jetës.

  spot_imgspot_img