11 C
Switzerland
More

  Ku shkoi epshi im?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Shkaqet e pakënaqësisë seksuale te femrat.

  Nëse dëshira seksuale u zvogëlua? Një nga këto çështje mund të jetë fajtori!

  Cifti 08

  Është normale të humbni interesin për seks nga koha në kohë, sidomos me kalimin e viteve. Faktikisht, nuk është problem i madh për ju nëse jeni të rehatshëm me këtë.

  Por nëse ulja e libidos suaj, e njohur edhe si dëshira për seks, po ndikon në jetën tuaj të përditshme – ose shkakton tensione me partner – ju sigurisht po pyesni si të riktheni gjërat nga fillimi. Hapi i parë? Gjetja e shkakut.

  Shkaqet e zakonshme për një problem të zakonshëm.

  Për shërimin e libido të ulët, është e rëndësishme të gjejmë shkakun e vërtetë dhe të ndërmerremi mënyra të efektshme për trajtim.

  Vështirësitë në shëndetin fizik apo emocional mund të ndikojnë në dëshirën seksuale. Mirëpo, me ndryshime të thjeshta në medikamentet që përdorni, mund të arrini rezultate të kënaqshme.

  Këtu janë disa shkaqe të zakshëm për libido të ulët te femrat:

  Ju jeni në hapa kundër shtatëzanis ose një antidepresant

  Shumica e pilulave të kontrollit të lindjes përmbajnë hormone estrogen dhe progestin. Nëse po përdorni një pilulë me të dyja hormone, ajo mund të ulë nivelin e testosteronit në trup.

  Hormoni që përçmon dëshirën tuaj seksuale. Efektet anësore seksuale janë gjithashtu të zakonshme kur po përdorni antidepresantë, veçanërisht ato selektive për rivendosjen e serotoninës (SSRI). SSRIt punojnë duke rritur nivelet e serotoninës në trupin tuaj, duke ju bërë të ndjeheni më të qetë dhe më pak në ankthë.

  Kjo gjithashtu mund të ulë libido-n tuaj. Ka ilaçe tjera dhe faktorë fizikë, si një gjendje mjekësore bazë, që mund të ulin dëshirën tuaj seksuale.

  Mjeku i kujdesit primar ose obstetriçiani juaj mund të sugjerojnë medikamente të reja ose doza të reja dhe t’ju ndihmojnë të menaxhoni çdo gjendje mjekësore që mund të ndikojë në mirëqenien tuaj.

  Ndryshimet natyrale të hormoneve të shkaktuara nga shtatzënia ose menopauza.

  Nse jeni shtatzënë, sapo keni lindur ose jeni në periudhën e ushqyerjes me gji, dëshira juaj seksuale mund të jetë e ulët për shkak të hormoneve që ndryshojnë.

  Gjatë tranzicionit në menopauzë, mund të vini re gjithashtu një rënie të dëshirës seksuale. Është normale që këto ndryshime të ndodhin, dhe nëse keni probleme, konsultohuni me mjekun tuaj për ndihmë.

  Shëndeti juaj mendor ka nevojë për kujdes

  Nga ankthi ose depresioni i pamjekur dhe stresi i lartë deri te imazhi i dobët i trupit dhe vlerësimi i ulët i vetes – kur nuk ndiheni mirë, seksi mbase është gjëja e fundit që vjen në mendjen tuaj.

  Dhe nëse po përballeni me stres duke pirë duhan, duke konsumuar alkool ose duke përdorur substanca të tjera, shëndeti juaj fizik gjithashtu do të pësojë si rezultat, shton mjeku.

  Nëse shëndeti juaj mendor po prek mirëqenien tuaj të përgjithshme, është koha të flisni me mjekun tuaj. Një terapist mund t’ju ndihmojë të menaxhoni çdo problem shëndetësor mendor dhe t’ju mësojë mënyra të shëndetshme për të kapërcyer stresin.

  Problemet në lidhjen tuaj romantike

  Për shumë gra, afërsia emocionale është thelbësore për intimitetin. Prandaj, nëse keni probleme me partnerin tuaj, kjo mund të jetë shkaku i nivelit të ulët të dëshirës seksuale.

  Nëse mungon lidhja me partnerin tuaj, keni konflikte të papërfunduara ose ndoshta problem me besimin.

  Terapia për çiftë mund t’ju ndihmojë të bashkëpunojë për zgjidhjen e çështjeve dhe të përqendrohen në ndërtimin e marrëdhënies suaj.

  Nëse problemet e tua janë thjesht mungesa e kohës ose përpjekjes, rezervimi i kohës për lidhje dhe intimitet mund të kontribuojë shumë në pikantimin e jetës suaj të dashurisë.

  Cifti 07

  Trajtimi i libido të ulët – keni mundësi të shumta

  Pavarësisht shkaqeve të mundshme, ka mënyra për të përmirësuar dëshirën tuaj seksuale. Konsultimi me një ofrues kujdesi shëndetësor, si një mjek familje ose OBGYN (mjeku i specializuar në trajtimin e kushteve riprodhuese femërore), mund t’ju ndihmojë të identifikoni faktorët mjekësorë që mund të shkaktojnë libido të ulët.

  Ata pastaj mund t’ju ofrojnë rekomandime për ndryshime në stilin e jetës, ndryshime në medikamente të ekzistueshme ose me medikamente të reja dhe të ndihmojnë në menaxhimin e çdo gjendje mjekësore bazë.

  Një opsion tjetër përfshin terapinë, apo si individ apo si çift, në mënyrë që të punoni drejt shërimit dhe menaxhimit të çdo çështje personale ose marrëdhënien që mund të shkaktojnë libido të ulët.

  Duke filluar një udhëtim shërues për të adresuar këto çështje dhe rinovuar dëshirën tuaj për intimitet.

  Në përfundim, nëse libido i ulët ju të prek negativisht, është e këshillueshme të keni një bisedë të hapur me ofruesin tuaj kujdesit shëndetësor.

  Ata mund t’ju ofrojnë udhëzime dhe mbështetje të vlefshme të përshtatura për nevojat tuaja të veçanta, duke ju ndihmuar të rimerrni një jetë seksuale të plotësuar dhe të kënaqshme.

  spot_imgspot_img