9 C
Switzerland
More

  Ushqimet që ndihmojnë në djegien e yndyrës në bark

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Dieta me pak karbohidrate rezultonë me bel më të vogël pas 5 vitesh, sipas studimeve.

  Studimet tregojnë se personat që ndoqën një dietë me pak karbohidrate kishin një përmbajtje më të vogël të yndyrës në bark.

  Dieta yougurt 01

  Për të reduktuar yndyrën në bark, provoni të ulni karbohidratet dhe të rritni sasinë e proteinave dhe fibrave në ushqim.

  Gjithashtu, konsumoni ushqime të mira për lukthin dhe sasi të mjaftueshme yndyrash të shëndetshëm. Njerëzit mund të shtojnë uthull molle dhe sasi të mjaftueshme çaji jeshil në dietat e tyre.

  Ndryshimi i dietës tuaj nuk do të thotë domosdoshmërisht humbje peshe në fillim.

  Megjithatë, konsumimi i disa ushqimeve dhe mbajtja e një rutine të rregullt të ushtrimeve mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

  Çfarë duhet të hamë për të humbur yndyrën e barkut gjatë natës?

  Për të ndihmuar në rrugëtimin tuaj të humbjes së peshës, konsumimi i ushqimeve të shfaqura më poshtë, së bashku me një rutinë të rregullt të ushtrimeve, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të zvogëloni yndyrën në bark:

  • Resveratroli: Ai mund të gjendet në sasi të mjaftueshme në fruta, gjalpë kikiriku dhe në çokollatën e zezë.

  • Frutat e kuqe: Sa më thellë është ngjyra e kuqe, aq më efektive janë në fshirjen e gjenave të obezitetit. Frutat e kuqe, si molla, mund të jenë ndër ushqimet më të shëndetshme për t’u konsumuar.

  • Kolina: Hulumtuesit besojnë se ajo ndalon funksionimin e gjenave për përfitimin e yndyrës viscerale. Ky nutrient gjendet shpesh në vezë.

  • Erëzat: Kanellë dhe xhinxhiri  të ndihmojnë në zvogëlimin e ënjtjes dhe ngadalësojnë procesin e gjenave të yndyrës.

  • Qull tërshëre: Qulli i tërshëre është një mënyrë shumë e mirë për të filluar ditën. Është pak i ëmbël, mund të plotësojë dëshirën për diçka të ëmbël.

  Fasulet, orizi, tërshëra dhe fibrat të tjera mund të punojnë së bashku me bakteret e barkut për të fikur gjenet e sheqerit në gjak.

  • Proteinat shtesë bimore: Ajo mund të gjendet në soje ose lambaherë ose arra dhe fara, si bademë, arre ose fara luledielli. Gjithashtu, një pluhur proteini bimore mund të shtohet në çdo smoothie për kalori shtesë.

  • Mish pa dhjamë: Mund të ndihmojë në mbajtjen e metabolizmit të lartë. Mishrat pa yndyrë përfshijnë mishi i bardhë i pules, ose biftek pa yndyrë viçi.

  • Zarzavate me gjethe, çaj jeshil dhe perime të ndritshme mund të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit dhe në fshirjen e gjenave për akumulimin e yndyrës. Perimet e ndritshme dhe ato me ngjyra gjithashtu japin ngjyrë dhe krokantësi pijatës suaj.

  Çaji i  gjelbërt ka dëshmuara për zvogëlimin e yndyrës viscerale. Çaji gjelbëruar ka pak kalori dhe përmban epigallocatechin gallate (EGCG), sipas studimeve tregon rezultate efektive në zvogëlimin e yndyrës në bark.

  Një dietë me pak karbohidrat

  Një dietë e pasur me ushqime me proteinë të lartë, si vezët, peshk, produkte deti, lakrat, arrat.

  Po ashtu mishi dhe produkte qumështi rezulton në më pak yndyrë në bark, më shumë ngopje dhe një rritje të funksionit metabolik.

  Shtimi i ushqimeve me fibra në pijaten tuaj gjithashtu është një faktor kyç për të mbajtur larg yndyrën në trup. Burime të mira të fibrave janë ushqimet si bishtajore, panxharët, psyllium husk, farat e chiase si dhe perimet dhe frutat.

  Lactobacillus gjithashtu mund të ndihmojnë në zvogëlimin e yndyrës shtesë abdominale. Pas konsumimit të kosit do të zvogëloi yndyrën e trupit me tre deri në katër për qind në gjashtë javë.

  • Peshku i yndyrshëm i pasur me acide yndyrore omega-3 ndihmon në zvogëlimin e yndyrës viscerale. Të konsumosh dy deri në tre porcione salmon, sardine në javë mund të reduktojë ndjeshëm yndyrën e mëlçisë.

  spot_imgspot_img