14.1 C
Switzerland
More

  A janë ushtrimet të mira për seksin?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Për të arritur maksimumin e kënaqësisë për ju dhe partnerin tuaj, është vlerë të angazhoheni në aktivitete fizike.

  Ushtrimet fizike përmirësojnë dobësinë seksuale dhe kënaqësinë. Aktiviteti rregullt ndihmon në rritjen e energjisë dhe përforcimin e muskujve, duke krijuar përmbushje më të mirë në jetën seksuale.

  Cifti ushtrime 02

  Kardio

  Nëse jeni të gatshëm të eksploroni sferën e fizikalitetit, mund të keni një shumëzim të kënaqësisë për ju dhe partnerin tuaj. Çdo aktivitet që i bën zemrën tuaj të rrahë më shpejt dhe ju bën të merni frymë më fortë, nga ecja e shpejtë në biçikletë, mund të nxisë rrjedhjen e gjakut – duke përfshirë edhe pjesët intime. Kjo është një përfitim për të dy gjinitë: ereksione më të forta për meshkujt dhe më shumë zgjim për femrat, sipas një studimi të Universitetit të Teksasit.

  Noti

  Studjuesit e Harvardit zbuluan se meshkujt dhe femrat notues në moshën 60-vjeçare kanë një jetë seksuale të ngjashme me njerëzit 20 vjet më të rinj. Notimi ndihmon në përmirësimin e durimit, rrit fluksin e gjakut, përmirëson fleksibilitetin dhe forcën, dhe ul stresin. Gjithashtu djeg një sasi serioze kalori, një plus për çdo person me tepri peshe (kilogramët shtohen mbi libido), veçanërisht meshkujt obezë me disfunksion erektil.

  Ushtrimet e muskujve të barkut

  Një bark i fortë dhe fleksibil e bën bazën për shumicën e gjërave që bëni. Kjo përfshin edhe performancën në shtrat.

  Ushtrimet Bretkocë

  Sipas fiziologes së ushtrimeve, kjo lëvizje do të bëjë që ju të jeni më fleksibël gjatë aktit të dashurisë. Është një hapësirë e intensifikuar e gjunjëve që zvarrit muskujt e brendshëm të këmbëve, mollëzat dhe hipsit tuaj. Më tej, ajo liron stresin, i cili mund të shkaktojë pakënaqësi në shtrat.

  Mentesha (Hinge)

  Për të ndihmuar në mbajtjen e vetes në një “pozicion të favorshëm” pa dhimbjet e kurrizit ose këmbëve. Kërcituni mbrapa në një kënd prej 45 gradësh për disa sekonda para se të ktheheni në pozicionin e lartë, dhe përsëriteni. Lëvizja është e butë, por krijon shumë rezistencë.

  Kegels

  Krijimi i dizajnuar për trajtimin e inkontinencës urinare, kjo i forcon muskujt e këmbëve të pelvit dhe mund të sjellin orgazma më intense. Gratë mund të jenë më të famshme me Kegels, por kjo ndihmon gjithashtu burrat të parandalojnë ejakulimin e parakohshëm. Megjithatë, studimet tregojnë se gjysma e njerëzve nuk i bëjnë ato saktë.

  Damesha, nëse e futni një gisht në vaginë tuaj, duhet të ndjeni një ngjitje kur qëndroheni. Burrave, penisi juaj do të ngrihet.

  Plank

  Kjo është një mënyrë perfekte për të forcuar shtresën më të thellë të muskujve të barkut (transversus abdominis), së bashku me muskujt e krahëve të sipërm, kofshëve dhe muskujt e gjunjëve. Këto muskuj ju ndihmojnë të mbani stabilitetin, duke ju lejuar të qëndroni afër partnerit tuaj kur është më e nevojshme. Bëjeni një herë në ditë dhe rriteni deri në 60 sekonda ose më shumë. Nëse është shumë sfiduese për këmbët tuaja, provoni të qëndroni në gjunjë në vend të tyre.

  Cifti ushtrime 03

  Zgjatje

  Imagjinojeni këtë pozicion yoge si një formë tjetër para lojërash të dashurisë. Ai jep një shiritgjerësim të kurrizit tuaj, ndihmon në arritjen e një ritmi të qëndrueshëm të frymëmarrjes, dhe përmirëson fokusin – kështu që mendja juaj mbetet në moment. Lëvizni me një rrjedhë të vazhdueshme, kështu që çdo rrotullim lart të marrë një frymë plotësisht e të dalë me secilën lëvizje poshtë.

  Shtytja e legenit

  Edhe nëse pozicioni i preferuar është misionereja apo kauboja, kjo lëvizje është një pjesë kryesore e tij. Por mbytje të fuqishme mund të jenë mbingarkuese kur je jashtë formës. Punoni muskujt e gjunjëve, të lactve dhe të mbledhurave për të ndërtuar qëndrueshmëri dhe fleksibilitet. Shtytjet pelvike gjithashtu skaldojnë fundin tënd, kështu që të ndihesh mirë dhe të dukesh mirë.

  Më mirë  bashkë

  Çifti që ushtron së bashku mbetet bashkë, kështu që organizojeni një takim për ushtrime me partnerin tuaj. Studimet tregojnë se aktivitetet fizike sfidojnë shpërthimin e lëkurës. Do të jeni më tërheqës ndaj partnerit tuaj pas ushtrimit, gjithashtu. Koordinoni veprimet tuaja (për shembull, kërcitni në një ritëm të njëjtë) për të përforcuar edhe më shumë lidhjen emocionale.

  spot_imgspot_img