9 C
Switzerland
More

  Mënyra të shpejta për të larguar lodhjen e mëngjesit

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Sfidosni lodhjen e mëngjesit me 10 hapa të shpejtë

  Zgjohesh i/e lodhur? Këto janë 10 mënyra të shpejta për të eliminuar lodhjen e mëngjesit. Provoni të ecni, të bëni ushtrimet e frymëmarrjes, ose të relaksoheni me një libër dhe çaj. Nëse nuk dëshironi të dilni jashtë, lëvizja në shtëpi mund të ndihmojë të zgjoni trupin dhe mendjen. Mund të tejkalojmë lodhjen e mëngjesit me motivim pozitiv dhe hapa proaktivë.

  Mengjesi 03

  Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor

  Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor për tu ndier mirë. Sigurohuni të merrni 7-9 orë gjumë çdo natë dhe krijoni një ritual para gjumit për të relaksuar. Ndizni pajisjet elektronike dhe sigurohuni të mos ndërprisni ciklin e gjumit tuaj.

  Ushtrimet e rregullta janë thelbësore

  Merrni 30 minuta në ditë për të lëvizur dhe bërë ushtrime fizike. Ushtrimi të jep më shumë energji dhe ndihmon të qetësoni mendjen. Ecuria e shpejtë, joga, ose luajtja e sporteve të ndihmojnë të mbani fokus dhe relaksoheni. Mos rri në qetësi, zhvendosni gjërat në rutinën tuaj dhe aktivojuni!

  Konsumo ushqime të shëndetshme

  Konsumoni ushqime të shëndetshme për të rritur nivelin e energjisë dhe luftuar lodhjen gjatë gjithë ditës. Frutat, perimet e avulluara janë zgjedhjet e mira për të ruajtur energjinë.

  Pini ujë

  Pi mjaft ujë për të mbajtur energjinë në nivele të larta gjatë gjithë ditës. Sigurohu që të kesh gjithmonë një shishe të ri-përdorueshme të ujit dhe përdor atë për t’u hidratuar në mënyrë të rregullt. Hidratimi i mjaftueshëm ndihmon në ruajtjen e niveleve të energjisë dhe performancës optimale.

  Menaxho stresin

  Menaxhimi i stresit është thelbësor për të ruajtur mirëqenien emocionale dhe fizike. Stresi i tepërt mund të shkaktojë ndikime negative në shëndetin tonë. Në gjetjen e mënyrave për të menaxhuar stresin, mund të provoni teknika të ndryshme si meditimi, relaksimi, ushtrimet fizike, apo ndarja e të qeshurit me miqtë.

  Poashtu, ndërprerja e rutinave të ngarkuara me aktivitete të shkurtra mund të ndihmojë që të ndiheni më të qetë dhe të rehatuar. Menaxhimi i stresit do të promovojë shëndetin e mirë fizik dhe emocional, si dhe do të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së jetës tonë.

  Merrni ajër të pastër

  Jo vetëm që na ndihmon të zgjohemi edhe brenda menjëherë duke u ndihmuar të shfrytëzojmë maksimumin e ditës që na pret, por duke i lënë disa minuta për të pastruar mendjen dhe të vlerësojmë rrethinën tonë do të sjellë fitime më vonë në cilësinë e gjumit të përmirësuar. Inkurajimi për të dalë – të jetë në ballkon ose për një ecje me kafshën e shtëpisë – është një mënyrë e lehtë për të shtuar më shumë dritë diellore që rrit energjinë në rutinën tuaj.

  Përveç kësaj, fitoni edhe përfitimet e ushtrimit dhe një atmosferë të qetë për reflektim. Vërtet vlen të zgjoheni pak më herët për këtë!

  Të hani mëngjes

  Të hani diçka të ushqyeshme menjëherë pas zgjimit nuk ndihmon vetëm të filloni më mirë ditën, por gjithashtu nxit metabolismën tuaj dhe e gatit trupin për një ditë të produktive në vijim. Përzgjedhja e drithërat me fruta ose vezët në bukë është një zgjedhje e shkëlqyer, pasi këto ushqime ju japin energji që zgjat për një kohë të gjatë, për ndryshim nga pasuria e sheqerit që shkakton rënie dhe rritje të shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak, ndjekur nga lodhja.

  Organizoni veten

  Përgatitja e ditës tuaj në mënyrë të paraprakët ka avantazhe të pakufishme! Duke kujdesur për detyrat në fillim të ditës, kurseni eksitimin në fund të ditës, pa marrë parasysh sa e ngarkuar është ajo. Shtimi i listave, vendosja e kujtuesve dhe përgatitja e rrobave për mëngjesin e ardhshëm ju ndihmojnë të ndiheni të organizuar dhe të keni qetësi të mendjes për të mos harruar asgjë.

  Planifikimi i gjithçkaje përpara zvogëlon shtyrjen e detyrave pasi nuk është nevoja për të bërë gjëra të shumta shpejt. Mos harroni – planifikoni përpara për t’u përballur me sfidat e ardhshme me më shumë energji të kursyer!

  Bëni gjumë kur është e nevojshme.

  Gjumi i shkurtër gjatë ditës së punës mund t’ju ndihmojë të ndiheni më vigjilentë dhe produktivë në një kohë relativisht të shkurtër. Shumica e periudhave të pushimit 20-30 minuta janë të mjaftueshme për të rivendosur nivelet e energjisë, gjë që është veçanërisht e dobishme nëse ndiheni të lodhur ose thjesht të rraskapitur pas një dite të vështirë në punë.

  Megjithatë, është e rëndësishme që kjo teknikë të përdoret në mënyrë sporadike; teprimi mund të shkaktojë lodhje afatgjatë dhe të ndërhyjë në ciklin tuaj natyral të gjumit. Nëse trupi juaj kërkon pushim shtesë gjatë orarit të punës, ndani ditën duke ecur jashtë dhe/ose duke bërë streçe herë pas here për t’ju mbajtur më energjik.

  Pini kafeinën me kujdes

  Prdorimi i kafeinës nga kafja dhe pije të tjera me kafeinë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i dhënë energji organizmit kur ndihemi të lodhur. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani parasysh se konsumimi i tepërt i kafeinës mund të shkaktojë efekte të papëlqyeshme si trembje.

  Për të evituar këto efekte, është e rëndësishme të jemi të kujdesshëm rreth sasisë së kafeinës që konsumojmë gjatë gjithë ditës – ta përdorim vetëm kur është vërtet e nevojshme! Gjithashtu, mbani parasysh të zgjidhni alternativa të shëndetshme për të rritur energjinë, si ushqimet e pasur me vitamina dhe karbohidrate komplekse.

  Për të luftuar lodhjen e mëngjesit, gjumi i mjaftueshëm, ushtrimet e rregullta, ushqimi i shëndetshëm, konsumimi i ujit të mjaftueshëm, menaxhimi i stresit, marrja e ajrit të pastër dhe organizimi i detyrave janë mënyrat kryesore për të përmirësuar nivelet e energjisë dhe për të përballuar më mirë ditën.

  spot_imgspot_img