11 C
Switzerland
More

  Benefitet e papritura për shëndetin nga seksi

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Shëndeti ka shumë përfitime nga marrëdhëniet seksuale

  Aktiviteti fizik i qëndrueshëm i një jete të përshtatshme seksuale mund të ulë tensionin e gjakut, të përmirësojë imunitetin dhe të ndihmojë në mbajtjen e një peshë të shëndetshme. Përveç kësaj, ai mund të rrisë ndjenjën e lumturisë dhe të ndihmojë në qëndrueshmërinë emocionale.

  Seksi SHENDETI 03

  Benefët e seksit shtrihen përtej dhomës së gjumit

  Seksi nuk është vetëm i këndshëm, a e dinit se është edhe i dobishëm për ju? Është e vërtetë. Benefitet e seksit shkojnë nga reduktimi i niveleve të stresit deri te zvogëlimi i rrezikut të kancerit dhe atakëve të zemrës. Seksualiteti ndihmon në krijimin e lidhjeve dhe ndjenjash intime me partnerin tuaj.

  Ky lloj bashkëveprimi nuk vetëm që ju bën të ndiheni mirë dhe të ngrohtë, por gjithashtu redukton ankthin dhe rrit shëndetin tuaj në përgjithësi.

  Merr më pak ftohje dhe Rrit sistemstin imunitar

  Më shumë seks do të thotë më pak ditë të sëmura. Kështu thonë rezultatet e studimeve që krahasuan individët seksualisht aktivë me ata që nuk janë seksualisht aktivë. Seksualiteti forcon aftësinë e trupit për të prodhuar antitrupa mbrojtëse kundër baktereve, viruseve dhe infeksioneve të zakonshme.
  Natyrisht, ekziston më shumë se plotësimi i një jetese seksuale të shëndetshme për të kultivuar një sistem imunitar të fortë.
  Ushqimi i duhur, ushtrimi, gjumi i mjaftueshëm dhe vaksinimet e nevojshme, të gjitha kanë një ndikim në forcojnë e sistemit imunitar dhe në rezistencën e trupit kundër sëmundjeve e infeksioneve të përcjellshme.

  Rrisni libidonë

  Beso ose jo, ilaqi më i mirë për një libido të dobët është të kryeni marrëdhënie seksuale! Të pasur seks vërtet e fuqizon dëshirën. Dhe nëse dhimbja dhe thatësia vaginale e vështirësojnë një pjess të grave të kryejnë marrëdhënie seksuale, aktiviteti seksual mund të ndihmojë në luftim të këtyre problemeve, gjithashtu.
  Seksi paraqit lubrifikimin e vaginës, rrjedhjen e gjakut në vaginë dhe elasticitetin e qerthoreve, të gjitha këto ndihmojnë për marrëdhënie seksuale më të mirë, më të kënaqshme dhe dëshirë më të intensifikuar.
  Seksi SHENDETI 01

  Përmirëso kontrollin e fshikzës tek gratë

  Mospërmbajtje Urinare prek rreth 30% të grave në ndonjë moment të jetës. Të pasurit e zakonshëm të orgazmave ndihmon muskujt e qarkullimit të urinës te gratë, i forcon dhe i tonifikon. Orgazma aktivizon të njëjtat muskuj që gratë i përdorin gjatë ushtrimeve Kegel. Të pasurit e muskujve të thellësisë pelvike do të thotë rreziku më i ulët për ngjarje dhe nxitje të urinës.

  Zvogëlo presionin e gjakut

  A jeni ndër milionat njerëz që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut? Seksualiteti mund të ndihmojë në uljen e vlerave. Studime të shumta kanë dokumentuar një lidhje midis veprimeve seksuale specifike (jo masturbimi) dhe uljes së tensionit sistolik të gjakut, numrit të parë që shfaqet në një test të tensionit të gjakut.

  Ky është një lajm i mirë për individët që kërkojnë një mjet të lehtë për të përditësuar stilin e tyre të jetesës (përfshirë ushqimin, ushtrime fizike, uljen e stresit) dhe strategjitë e medikamenteve për të mbajtur tensionin e gjakut në një nivel të shëndetshëm. Aktet seksuale nuk mund të zëvendësojnë medikamentet për të kontrolluar tensionin e lartë të gjakut, por mund të jenë një shtesë e dobishme.

  Konsiderohet si ushtrim

  Si çdo lloj aktiviteti fizik, edhe seksi djeg kalori! Ulur dhe të shikuarit televizor djeg rreth 1 kalori në minutë. Bërja e seksit rrit ritmin e zemrës dhe përdor grupet e ndryshme muskulore, duke djegur rreth 5 kalori në minutë. Seksualiteti i rregullt nuk mund të zëvendësojë seancat në palestër, por një jetë seksuale aktive dhe e shëndetshme është një mënyrë e bukur për të përfituar aktivitet fizik shtesë.

  Zvogëloni rrezikun e sulmit në zemër

  Dëshironi një zemër më të shëndetshme? Kryeni më shumë seks. Aktiviteti seksual ndihmon në mbajtjen nën kontroll nivelet e hormoneve, siç janë estrogeni dhe testosteroni. Kur këto hormone janë në jashtëzakon, mund të zhvillohen probleme si sëmundjet e zemrës dhe osteoporoza.

  Kur vjen puna për mbrojtjen e shëndetit të zemrës duke bërë seks, më shumë është më mirë. Një studim te meshkujt tregoi se ata që bënin seks të paktën 2 herë në javë kishin 50% më pak gjasa të vdisnin nga sëmundjet e zemrës krahasuar me ata që ishin më pak të aktivë seksualisht.

  Zvogëlo dhimbjen

  Stimulimi seksual (përfshirë edhe masturbimin) dhe orgazma mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjes. Këto aktivitete mund të zvogëlojnë ndjesinë e dhimbjes dhe të rrisin pikën e dhimbjes tuaj. Orgazmat shkaktojnë lirimin e hormoneve që ndihmojnë në bllokimin e sinjaleve të dhimbjes. Disa gra raportojnë se stimulimi i vetvetes përmes masturbimit mund të ulë simptomat e dhimbjeve menstruale, artritit dhe madje edhe dhimbjes së kafkës. Efektet e këtyre veprimeve ndaj dhimbjes janë i njohur dhe dëshmohen nga shumë studime klinike.

  Mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës

  Teksa flet për shëndetin e burrave, duhet të theksojmë se ekzistojnë edhe përfitime të veçanta të seksit. Një studim tregoi se burrat që kishin shpesh ejakulime (cilësuar si 21 herë në muaj ose më shumë) kishin më pak mundësi të zhvillonin kancer të prostatës krahasuar me ata të cilët kishin më pak ejakulime.

  Nuk ka rëndësi nëse ejakulimet ndodhin nëpërmjet marrëdhënies seksuale, masturbimit, ose spermatozoideve natën. Sigurisht, rreziku i kancerit të prostatës varet nga më shumë faktorë sesa vetëm frekuenca e ejakulimeve, por kjo ishte një gjetje interesante. Do të ishte mirë që të kuptohet se kjo nuk është një zgjidhje e plotë kundër kancerit të prostatës, por çuditërisht, frekuenca e shpërthimeve seksuale mund të ketë një ndikim të favorshëm në shëndetin e prostatës.

  Përmirëso gjumin

  Seksi mund t’ju ndihmojë në gjumë më të mirë. Kjo ndodh sepse orgazma stimulon lirimin e një hormoni të quajtur prolaktinë, një ndihmë natyrale për gjumin. Prolaktina promovon ndjenjën e relaksimit dhe gjumit. Ky është vetëm një nga arsyet përse mund të vëreni se keni më lehtësi për të fjetur pas seksit.

  Lehtëson stresin

  Seksi është një mjet shumë i mirë për të zbritur stresin. Kjo ndodh sepse prekja, përqafimi, intimiteti seksual dhe lidhja emocionale stimulojnë lirimin e substancave “të mira” që promovojnë lidhjen dhe qetësinë.

  Po ashtu, tërheqja seksuale liron substancat që stimulojnë sistemin e shpërblimit dhe kënaqësisë në tru. Inkurajimi i ndjekjes së intimitetit dhe afësisë mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe të rrisë shëndetin e përgjithshëm.

  Jeto më gajtë

  Cili është sekreti për të jetuar më gjatë? Mund të jetë më shumë seksi. Një studim i zgjatur për një dekadë me mbi 1,000 burra mesatarisht të moshës së mesme tregoi se ata që kishin më shumë orgazma kishin gjysmën e shifrës së vdekjes në krahasim me ata që nuk kishin ejakulime të shpeshta.

  Sigurisht, ka shumë faktorë që kontribuojnë në jetëgjatësi, por të pasur një jetë seksuale aktive mund të jetë një mënyrë e lehtë e kënaqshme për të zgjatur jetën tuaj.

  Rritni fuqinë e mendorë

  Avantazhet e seksit përhapen vërtet nga koka në këmbë. Një jetë seksuale aktive mund t’i bëjë trurin tuaj të punojë më mirë. Studiuesit kanë zbuluar se seksi ndryshon trurin në një mënyrë më analitike të të menduarit dhe të procesimit.
  Dhe studimet në kafshë sugjerojnë se seksi përmirëson pjesët e trurit të përfshira në kujtesën.

  Seksi bën fertilizimin më të lehtë

  Kur vjen puna në zgjerimin e familjes suaj, praktika sjell përfeksionin. Një studim i kryer në një qendër për fertilitet zbuloi se burrat që kishin ejakulime të përditshme për një javë kishin spermatozoide me cilësi më të lartë se ata që nuk bënin ejakulim të përditshëm.
  Burrat në grupin e ejakulimit të përditshëm kishin ADN më pak të frakturuar krahasuar me ADN-në e spermatozoideve të burrave që bënin ejakulim më rrallë. ADN më pak i frakturuar sugjeron një ADN më të shëndetshme. Dhe spermatozoidet vigjorë që kanë ADN të shëndetshme kanë më të lartë probabilitetin për të fertilizuar një qelizë vezëje.
  spot_imgspot_img