19 C
Switzerland
More

  Superushqimet për të ngrënë gjatë verës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Superushqime që nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj gjatë verës.

  Vera është e pasur me disa prej frutave më të lëngshme dhe perimeve më të freskëta. Ja 10 prej tyre që janë të mbushura me lëndë ushqyese të fuqishëm.

  Fruta vera 02

  Pjeshkët

  Ky favorit i verës përmban vitamina C, dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminës B6, niacinës dhe folatës. Kompletuesit janë gjithashtu të pasur me kalium, i cili ndihmon në mbajtjen e presionit të gjakut të shëndetshëm, si dhe parandalon formimin e gurëve në veshka dhe humbjen e kockave. Ata janë të pasur edhe me fibra, të cilat ndihmojnë në shëndetin e tretjes dhe shëndetin e kolonit.

  Avokadot

  Avokadot janë të pasura me karotenoide antioksidante si beta-karoteni, luteini dhe neokromi, të cilat ndihmojnë në parandalimin e osteoartitit dhe artritit reumatoid, si dhe përmirësojnë shëndetin kardiovaskular, ndihmojnë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe parandalojnë kanceret e gojës, lëkurës dhe prostatës.

  Ananasi

  Fruti i ëmbël dhe i ftohtë tropikal ka bromelainë, një enzym që përmirëson tretjen dhe ndihmon në parandalimin e formimit të lëngjeve të gjakut. Ananasi gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e fryrjes, një sëmundje e zakonshme gjatë muajve të verës.

  Panxhari

  Perimeja me rrënjë e thella përmes ngjyrës thelbësore, përmban fitonutrientë të tilla si pigmenti betacianin dhe janë të pasura me fibra dhe beta-karoten. Panxhari vlersohet si një burim i mirë i folatos, i cili ndihmon në mbrojtjen kundër defekteve të lindjes, kancerit të kolonit dhe osteoporozës.

  Patëllxhani

  Patëllaxhni është ushqim me të shumë tryptofan, një aminoacid esencial që ndihmon në rregullimin e oreksit, përmirëson cilësinë e gjumit dhe rrit ndjenjën e lumturisë. Patëllaxhni gjithashtu janë të mira për shëndetin kardiovaskular, pasi ndihmojnë në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në enët e gjakut.

  Edhe lëkura e patëllajës është e dobishme për ju – është e ngarkuar me nasunin, një antioksidant të fuqishëm që ka treguar se mbrojt membranat e qelizave nga dëmtimi dhe ndalon përhapjen e kancerit.

  Boronica

  Edhe pse të vegjël, përfitimet e boronicës janë të mëdha. Boronicat janë të pasura me antocianina, pigmentet antioksidante që japin boronicës ngjyrën e tyre të thellë dhe të pasur. Antocianinat dhe fitonutrientët e tjerë të përmbajtur në boronica ndihmojnë në luftimin e çështjeve anti-inflamatore, përmirësojnë funksionin e trurit, ngrisin gjendjen e shpirtit dhe ndihmojnë në luftën kundër qelizave kancerore.

  Perime vera 01

  Specat e kuq, (Red bell peppers)

  Këto perime të ëmbla dhe të shkëlqyera janë shumë ulëta në kalori (rreth 25 kalori në filxhan) dhe gjithashtu janë një nga speciet më të shëndetshme. Specat e kuqe përmbajnë 11 herë më shumë beta-karoten se sa specat e tyre të gjelbra dhe sigurojnë 240 për qind të vlerës ditore të rekomanduar të vitaminës C.

  Shalqini

  Përbëhen nga 92 për qind ujë dhe 6 për qind sheqer, duke i bërë ato ushqimin perfekt për hidratimin në verë. Sheqeri i natyrshëm në shalqi ndihmon në mbajtjen e elektroliteve që humbasim përmes djersitjes poashtu i mbushur me vitamina si vitamina A dhe C, të cilat respektivisht ndihmojnë për shëndetin e syve dhe rrisin sistemin imunitar.

  Domatet

  Kur vjen puna te domatet, sa më të kuqe, aq më mirë – antioksidanti likopeni është i lartë në domatet më shumë të kuqe. Likopeni ka vërtetuar të ketë shumë përfitime për shëndetin, duke përfshirë mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UV të dëmshme, ndihmën në ngadalësimin e procesit të plakjes arteriale, si dhe luftimin e sëmundjeve të zemrës, goditjeve, humbjes së kujtesës dhe madje edhe impotencë tek burrat.

  Rrushi

  Rrushi është i pasur me fitonutriente të tilla si flavanol, acidë fenolike dhe karotenoidë, për të numëruar disa, si dhe me nutrientë antioksidantë si vitamina C dhe manganezi. Konsumimi i këtyre shërbimeve të ëmbla me kalori të ulët do t’ju sjellë një gamë të përfitimeve si mbrojtje nga disa lloje kanceri, rregullim më i mirë i presionit të gjakut dhe përmirësim i shëndetit kognitiv.

  spot_imgspot_img