9 C
Switzerland
More

  A ekziston sheqer i mirë për shëndetin?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Zgjedhja e sheqerit të duhur pas studimit të fundit për eritritolin

  Studimi i fundit që lidh zëvendësuesin e sheqerit eritol me sulmet në zemër ka shkaktuar konfuzion mbi zgjedhjen e sheqerit të duhur—prandaj kërkuam mendimin e një dietologu të regjistruar.

  Mix of sugar varieties: unbleached, brown and white, refined and

  A do të thotë kjo se është më mirë të kthehemi tek sheqeri i zakonshëm i tryezës? Jo domosdoshmërisht. Edhe sheqerat e shtuar, si ai i tryezës, janë të lidhur me probleme serioze shëndetësore si hipertensioni, inflamacioni, diabeti, obeziteti dhe sëmundja e mëlçisë me dhjam, të cilat rrisin rrezikun për infarkt dhe goditje në tru.

  “S’ka rëndësi nëse konsumon sheqer të bardhë, të kafë, mjaltë, fruta apo sheqerka— të gjithë shpërbehen në trup në sheqerna të thjeshtë dhe rritin sheqerin në gjak pothuajse në të njëjtën mënyrë,” thotë një dietolog i regjistruar.

  Konsumojmë më shumë sheqer se sa rekomandohet, ku norma ideale është deri në 24 gramë në ditë. Për krahasim, një shufër KitKat përmban 22 gramë. Sheqeri gjithashtu fshehet në ushqime të pafajshme si salcën e makaronave dhe gjalpin e kikirikut, e cila rrit lehtësisht tejkalimin e kësaj norme ditore.

  Pasiguri se cilin sheqer ta zgjidhni? Jemi edhe ne. Prandaj, biseduam me një specialist për të sqaruar çështjen.

  A ka vërtet asnjë dallim shëndetësor midis sheqerit të bardhë dhe atij të kafë?

  Ata janë thuajse të njëjtë, përveç se sheqeri i kafë është më pak i përpunuar se ai i bardhë, që mund t’ju shqetësojë ose jo. Sheqeri i kafë ka gjithashtu një shije më tokësore, kështu që në vend që ta zgjidhni duke besuar se është një opsion më i shëndetshëm për ju, zgjidheni atë thjesht për shijen e tij. Për shembull, unë pëlqej të përdor sheqer të kafë kur bëj muffins.

  Sigurisht, sheqernat natyrale si shurupi i kallamit, mjalta dhe sheqeri i frutave janë pak më të shëndetshme se sheqeri i bardhë dhe ai i kafë, apo jo?

  Nuk ka shumë ndryshim. Të gjitha rrisin sheqerin në gjak në të njëjtën mënyrë. Mjalta është e dobishme për fytin e irrituar përmban antioksidantë, por përfitime nga antioksidantët gjenden edhe te ushqimet e tjera. Në vend që të shqetësoheni për sheqerin më të shëndetshëm, kushtojini më shumë vëmendje sasisë së sheqerit që konsumoni në përgjithësi.

  Pra, ajo vlen edhe për sheqerin e kokosit?

  Edhe pse sheqeri i kokosit përmban disa veti të dobishme si vitaminë C dhe më shumë kalium, sasia që konsumojmë përcakton ndikimin në shëndet. Nëse shikoni, një banane apo portokall ofron këto lëndë ushqyese pa shtuar sheqer të tepërt. Sa i përket indeksit glicemik, sheqeri i kokosit nuk ndryshon ndjeshëm nga ai i bardhë, prandaj zëvendësimi për arsye të indeksit nuk është domosdoshmërisht i justifikuar dhe sheqeri i kokosit kushton më shumë.

  Cilat janë mendimet tuaja për sheqerin artificial?

  Nuk jam shqetësuar nga studimi i ri në lidhje me eritritolin. Studimi nxori në pah një korrelacion, jo shkakësi me sëmundje zemre dhe pjesëmarrësit e tij ishin tashmë në rrezik të lartë. Nuk ka prova të mjaftueshme për të hequr eritritolin nga përdorimi. Këshilla mbetet të konsumosh ëmbëlsues me moderim.

  Suger 01

  A ju këshilloni ndonjëherë klientëve sheqer artificial?

  Varësisht nga individët, këshillat për sheqerin artificial ndryshojnë. Diabetikët mund t’i përdorin për të ulur sheqerin në gjak, ndërsa shtatzënat dhe fëmijët nën 2 vjeç, ata me fenilketonuri ose probleme tretëse duhet të jenë të kujdesshëm. Rekomandohet moderim në konsum.

  Pra, zëvendësuesit e sheqerit janë të sigurt në sasi të vogla. A ka ndonjë tjetër shqetësim rreth tyre që duhet të dimë?

  Ëmbëlsia nga ëmbëlsuesit artificialë mund t’i mashtrojë trupin duke i bërë të mendojë se do të marrë një rritje të sheqerit në gjak, por ata nuk rrisin në të vërtetë nivelin e sheqerit. Për pasojë, mund të shkaktojë më shumë dëshira për sheqer më vonë, çka do të thotë se mund të përfundoni duke ngrënë më shumë ëmbëlsira.

  Po për fruktozën? A duhet të shqetësohemi vërt për sheqerin që vjen nga frutat e freskëta?

  Nuk ka arsye të evitoni frutat për shkak të sheqerit që përmbajnë. Frutat kanë fibrë që e ngadalësojnë absorbimin e sheqerit dhe nuk janë shkak për diabetin, sëmundjet e zemrës, ose obezitetin. Shijoni frutat pa u shqetësuar.

  Përmbledhje: Hani sheqerin që dëshironi, por jini të kujdesshëm për sasinë që konsumoni.

  Saktë. Ushqimi duhet të jetë argëtues. Shijojeni. Jini të kujdesshëm me sasinë e sheqerit që merrni dhe uleni atë kur është e përshtatshme.

  spot_imgspot_img