11 C
Switzerland
More

  Shafrani i Indisë – pjesë kyçe e trajtimeve natyrale

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Shafëri i indisë: magjia e shëndetit natyral

  Ajurveda, e lindur para 5 mileniumeve, mbetet e rëndësishme sot. Kjo mënyrë e kujdesit shëndetësor nxjerr në pah shafranin e Indisë, një bimë me përfitime të shumta për shëndetin tonë

  Shafrani 01

  Zbulimi i mirësisë së papërpunuar të shafranit të Indisë

  Rrënjëza e shafranit përbëhet kryesisht nga kurkumina, e cila sjell përfitime të pafundme. Kjo rrënjë e verdhë përmban edhe vajra esencialë si germakroni dhe zingibereni.

  Është interesante të theksohet se një unçë e shafranit ofron më shumë se 26% të nevojës ditore për mangan dhe 16% të hekurit. Ka shumë arsye të tjera për ta përfshirë shafranin në dietën tonë të përditshme.

  Qetësues natyral kundër dhimbjeve

  Komponenti kryesor i shafranit, kurkumina, ka veti anti-inflamatore. Ajo ndihmon në uljen e dhimbjes nga operacionet ose dëmtimet nga djegiet, si dhe dhimbjen neuropatike. Prandaj, shafrani rekomandohet për individët me osteoartrit ose artrit reumatoid.

  Mbronë ADN-në e njeriut nga dëmtimi

  Një tjetër funksion i kësaj bime është të veprojë si një mburojë për ADN-në për shkak të cilësisë së saj gjenoprotiktore. Sipas një studimi të caktuar, kurkuma në formë ujore mund të ofrojë mbi 80% mbrojtje nga çdo lloj dëmtimi në ADN.

  Sigurimi i përfitimeve të tretjes

  Kurkuma është një bekim për ata që përballen me çështje tretjeje. Kjo erëz ndihmon në funksionimin e shëndetshëm të fshikëzës së temperhur, prandaj prodhon sasinë e nevojshme të mëlçisë për të lehtësuar tretjen

  Ajo gjithashtu ndihmon në lehtësimin e stomakut nga gazrat dhe çdo reflukse acide. Së më tepërmi, ajo qetëson çdo ulçerë apo inflamacion brenda.

  Siguron një Sistemi Respirator të Shëndetshëm

  Për ata që mund të kenë zakonin e duhanpirjes, kurkuma është elementi më i rëndësishëm për t’u shtuar në sistem. Kurkumina punon shkëlqyeshëm si një antioksidant, ndërsa shëron mushkëritë nga çdo inflamacion që mund të jetë shkaktuar nga tymi i cigares. Një nga mënyrat më të rëndësishme se si kurkuma shëron është ndihmimi në shërimin e ftohjes dhe kollës. Kjo është një nga mënyrat më të lashta se si është përdorur kjo erëz deri më tani.

  Lehtëson shëndetin mendor dhe gjendjen e humorit

  Studime të ndryshme kanë treguar se kurkumina në shafran funksionon si një antidepresiv. Ajo ka aftësinë të nxisë nivelet e faktorit neurotrofik të derivuar nga truri dhe të paraqesë ndonjë efekt të sëmundjes. Gjithashtu, kurkumina mund të forcojë neurotransmetuesit si serotoninën dhe dopaminën. Kurkuma mund të përdoret gjithashtu në simptomat e Alzheimerit, duke vepruar si një agent për të reduktuar plakën beta amiloid.

  Funksionon si një përforcues imuniteti

  Kurkuma stimulon sistemin imunitar, ndalon qelizat që shkaktojnë obezitet dhe mund të luftojë bakteret e tuberkulozit.

  Ushqimi për lëkurën

  Kurkuma mund të përdoret si maskë për të zvogëluar ndonjë ngjyrë të errët në lëkurë dhe për të mbrojtur kundër rrezatimit të dëmshëm të diellit. Mund të kurë sëmundjet e lëkurës si ekzema, psoriaza dhe akne.

  E dobishme për shëndetin e përgjithshëm të kockave dhe nyjeve

  Skeleti njerëzor është bazë e trupit dhe kërkon mbrojtje nga inflamacioni. Një pastë kurkume ndihmon gjithashtu në trajtimin e frakturave dhe mbrojtjen e indit të kockave, duke garantuar shërimin efektiv.

  Kurkuma është një element i përdorshëm në çdo formë dhe është e dobishme për trupin njerëzor nga koka te këmbët. Ky erëz, i cili është lehtësisht i arritshëm, ka aftësinë për të shëruar shumë gjëra, duke arsyetuar rëndësinë e saj në tekstet antike Vedike.

  spot_imgspot_img