13.1 C
Switzerland
More

  Është koha të mos shqetësohni për marrjen e proteinave?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Hapat që duhet të ndërmerrni para divorcit

  Realiteti i divorcit në martesat moderne Në martesat moderne, koncepti...

  Teilen

  Dietologët hedhin poshtë të gjitha mitet të proteinave për të cilat kemi pyetur.

  Njerëzit për vite të tëra janë shqetësuar se nuk marrin mjaftueshëm proteina. Kush e hodhi këtë ide? A keni dëgjuar për ndonjë person me mungesë të rëndë proteinash?

  Proteina 01

  Një dietist(regjistruar) sqaron faktet nga mitet për proteinat.

  Mundësitë e shtimit të konsumit të proteinave janë gjithandej. Por a ka ndonjë përfitim shkencor të provuar nga kjo sasi e shtuar e proteinave? Apo jemi viktimat e një truku marketingu?

  Një studim i publikuar në vitin 2004 në Revistën e Shkencës Sportive dhe Mjekësore zbuloi se proteinat e mishit janë një burim i rëndësishëm të proteineve. A është në fakt mishi i nevojshëm për një dietë të shëndetshme?

  Proteina është proteine, dhe ka shumë zgjidhje bimore në dispozicion. Në fakt, organizata e Shëndetësisë rekomandon shumë opsione miqësore me vegjetarianët, si fasulet, lëngjet, arrat, farat, veza dhe produktet qumështore. “Nëse konsumoni një varietet të ushqimeve gjatë ditëve dhe javëve tuaja, do të merrni mjaft proteina si vegjetarianë ose madje vegane,” thotë dietisti.

  Ne e dimë që disa proteina nuk janë të mira për shëndetin tuaj. Mishrat e përpunuara kanë lidhje me sëmundje të zemrës, diabetin dhe forma të ndryshme të kancerit; mishrat e kuqe mund të rrisin rrezikun e sëmundjes së zemrës. Prandaj, cilat janë burimet më të shëndetshme të proteinave?

  Përveç proteinave vegjetarianë të përmendur më lart, Shëndetësia Kanadeze gjithashtu rekomandon mishin e bardhë, mishin e pulëa dhe peshkun. Një person që preferon të konsumojë vetë peshk, si në rastin e një regjimi peshku. “Është një mënyrë e mirë për të përfituar disa nga ato yndyrna të shëndetshme për zemrën, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit”, thuhet. “Prandaj, nëse bëni shumë ushtrime fizike, kjo është diçka që dëshironi të ndihmoni me rikuperimin.”

  Rregulli i mëparshëm ishte që duhet të hani sasinë e proteinave që barazohet me shuplakës së duarve – a është ende ky standard?

  Nuk ka nevojë të shqetësoheni më tepër për porcionin, thotë një ekspert në fushën e dietologjisë. Në vend të kësaj, rekomandohet të përpjekeni të përfshini një sasi të vogël proteinash me të gjitha vaktet dhe ushqimet e lehta, pasi kjo ndihmon në ndjenjën e ngopjes. “Për një ushqim të lehtë, shtoni një shumicë të vogël gjalpë, djathë ose fara në ushqimin që po konsumoni”, sugjeron ai. “Për një vakt, përfshini tofu, fasule, mish pule apo peshk në ushqim”

  Rruga e ushqimit të shëndetshëm është e mbushur me bloqe proteinash dhe pluhura. Kush mund të dëshirojë t’i arrijë ato?

  Asëherë në përgjithësi nuk rekomandohet përdorimi i pluhurit të proteinave për shumicën e njerëzve, pasi është mjaft e lehtë të merrni sasitë e mjaftueshme nëpërmjet burimeve të ushqimit. Për sa i përket blloqeve proteinike, ndërsa mund të jenë të dobishme për të shpërndarë ndjenjën e ngopjes për një kohë më të gjatë, shumica prej tyre janë të mbushur me sheqer, prandaj nuk duhet të konsiderohen si një ushqim i shëndetshëm. Ato janë më tepër si një batonçinë që përmban sheqer.

  Tani që kemi konfirmuar se nuk ka gjasa të ketë mungesë të proteinave, a është e mundur të konsumoni shumë prej saj?

  Nëse konsumoni shumë pluhur proteinesh ose sasia të mëdha proteinash nga burime të bimore, mund të konsumoni tepër, që mund të shkaktojë një dëm të vogël në veshkat tuaja,” thotë një dietist. Por është e rrallë dhe mjaft e vështirë të ndodhë.

  spot_imgspot_img