9 C
Switzerland
More

  Kungujt: Çfarë ofrojnë për shëndetin?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Kungulli: Perime e pasur me substancë ushqyese

  Ka pak kalori por është i pasur me vitamina dhe minerale, të cilat gjenden edhe në farat, gjethe dhe lëngjet e tij.

  Kungulli 02

  Kungulli është një lloj lakre që shpeshkujtohet si dekoracion tradicional i Halloween. Megjithatë, trupi i kungullit ofron gamë përfitimesh shëndetësore jashtë festave popullore.

  Përfitimet – çfarë sjell kungulli për shëndetin

  Kungulli ka një gamë fantastike përfitimesh, duke përfshirë qenien një nga burimet më të njohura të beta karotenit.

  Beta karoteni është një antioksidant i fuqishëm që i japë perimeve dhe frutave portokalli ngjyrën e tyre të jetër. Trupi konverton çdo beta karoten të përdorur në vitaminë A.

  Konsumimi i ushqimeve me sasi të larta të beta karotenit mund të ketë përfitimet e mëposhtme:

  – reduktim të rrezikut për zhvillimin e disa llojeve të kancerit
  – ofrimi i mbrojtjes kundër astmës dhe sëmundjeve të zemrës
  – zvogëlimi i rrezikut për degjenerimin makular lidhur me moshën
  Shumë studime kanë sugjeruar se të hani më shumë për produkte bimore, si kungulli, zvogëlon rrezikun e obezitetit dhe vdekshmërisë së përgjithshme. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë një person të shmangë diabetin dhe sëmundjet e zemrës, të promovojë një fytyrë dhe flokë të shëndetshëm, rritë energjinë dhe BMI të shëndetshëm të trupit.

  spot_imgspot_img