-0.2 C
Switzerland
More

  Sa të dëmshme janë vezët për zemrën?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Vezët lidhen me kolesterolin e lartë në gjak? – Kërkime tregojnë ndryshe

  A lidhen vezët me kolesterolin e lartë në gjak? Vezët përmbajnë shumë kolesterol krahasuar me ushqimet e tjera. Kolesterol në gjak është fort i lidhur me sëmundje të zemrës dhe sulme zemre. Prandaj, ngrënia e shumtë e vezëve duhet të jetë e dëmshme për zemrën tuaj, e vërtetë? Në pamje të parë, po, por shumica e kërkimeve ushqimore flasin ndryshe për këtë.

  antiperspirants 02

   

  Sa të hahësh një vezë në ditë nuk rrit rrezikun tënd për sëmundje kardiovaskulare – që mund të çojnë në një atak në zemër – për njerëzit me kolesterolin normal. Kjo mund të jetë për shkak të pasurive të tjera të vezëve që mbrojnë zemrën përveç kolesterollit. Mund të jetë edhe për shkak se ngrënia e kolesterollit është vetëm pak e lidhur me ngritjen e kolesterollit në gjakun tënd.

  Pavarësisht arsyes, zakoni yt i konsumimit të vezëve mbase nuk do të dëmtojë zemrën tënde nëse bëhet me moderim.

  spot_imgspot_img