14.2 C
Switzerland
More

  Si ta dalloni një narcisist para se të jetë tepër vonë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Nëse një person i sjellshëm dhe simpatik është një narcisist, nuk është për ju.

  Në fillim, narcisistët mund të jenë shumë simpatikë kur i takoni për herë të parë. Ata shfaqin një interes të madh për t’ju bërë të ndiheni të rëndësishëm. Megjithatë, pavarësisht se sa të dobishëm mund të jemi ndaj tyre, narcisistët përfundimisht na lënë me ndjenjën e përdorimit dhe keqtrajtimit.

  Narcissist 01

  Narcizmi është një tipar karakteri që lind për çdo numër arsyesh, duke përfshirë si një mekanizëm mbrojtës për të luftuar vetëvlerësimin e ulët.
  Është gjithashtu një çrregullim i personalitetit i diagnostikueshëm i karakterizuar nga ndjenja të ekzagjeruara të rëndësisë së vetvetes, një nevojë e tepruar për admirim, një model sjelljeje shfrytëzuese dhe një ndjenjë delirante të statusit. Me secilin përkufizim, narcisistët tregojnë mungesë vullneti ose paaftësi për të empatizuar ndjenjat e njerëzve të tjerë.

  Narçizizmi i maskuar: Kur “të mirë” përplasen me të keqen

  Narcizizmi, qoftë ai i tipareve të karakterit apo i llojllojshmërisë së çrregullimeve të personalitetit, nuk është shumë argëtuese të jesh pranë. Thënë kështu, narcisistët mund të jenë simpatikë kur i takoni për herë të parë.

  Në një mjedis takimesh, qoftë në internet ose në botën reale, ata fillimisht mund t’ju heqin çorapet dhe nëse nuk dini çfarë të kërkoni, mund ta gjeni lehtësisht veten në një marrëdhënie me një të tillë (dhe do të dëshironit të mos ishit). Kjo është veçanërisht e vërtetë me takimet në internet, ku është më e lehtë për njerëzit të fshehin ose minimizojnë të metat e karakterit të tyre.

  Një sasi e vogël narcisizmi nuk është gjë e keqe. Në fakt, pa një vetëbesim të shëndetshëm, shumica prej nesh do ta kishin të vështirë të zvarriteshin nga shtrati në shumicën e mëngjeseve. Ne duhet të besojmë se ia vlen dhe kemi diçka për t’u ofruar njerëzve të tjerë dhe botës në përgjithësi.

  Ky besim nevojitet dyfish kur hyjmë në botën e takimeve. Kur kërkojmë një bashkëshort (apo edhe një lidhje të rastësishme), ne duhet të kemi një vetëbesim të mjaftueshëm që të jemi të gatshëm të ndërmarrim disa rreziqe të arsyeshme, si të kërkojmë dikë dhe më pas të jemi të sinqertë se kush jemi dhe çfarë dëshirojmë në një marrëdhënie.

  Joshja mashtruese

  Megjithatë, ka një ndryshim midis vetëvlerësimit të shëndetshëm dhe sjelljeve narcisiste. Si fillim, shumica prej nesh, ndërsa lundrojmë nëpër botë, zbulojnë se vetëvlerësimi i shëndetshëm është tërheqës si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë afatgjatë, ndërsa narcisizmi mund ta bëjë dikë të duket tërheqës në fillim, por në fund të fundit një makth.

  Në fillim, narcisistët mund të duken aq të mrekullueshëm sa pretendojnë se janë, por pasi përjetojmë nevojën, manipulimin dhe mungesën e ndjeshmërisë së tyre të vazhdueshme, tërheqja shuhet.

  Vetëvlerësimi i shëndetshëm kundër narcizizmit: Shkëlqimi i vërtetë kundër iluzionit të shkëlqimit

  E vërteta e çështjes është se askush nga ne nuk dëshiron të jetë në një marrëdhënie afatgjatë me një person narcisist. Pavarësisht se sa dhurues jemi, narcisistët na lënë të ndihemi të përdorur dhe të keqtrajtuar.

  Prapëseprapë, narcisistët kanë një mënyrë për të na joshur dhe më pas na futin në kurth dhe për të na mbajtur të bllokuar (dhe të mjerë).
  Duke e njohur këtë, mbrojtja jonë më e mirë është të identifikojmë sjelljet narcisiste që herët, kështu që ne mund të largohemi nga këto marrëdhënie përpara se të futemi plotësisht në grackë.

  Kjo është më e lehtë për t’u thënë sesa për t’u bërë, sigurisht, por ka disa shenja treguese që zakonisht mund t’i dalloni në fillim të një marrëdhënieje, edhe kur ndërveprimet tuaja fillestare me një person janë të kufizuara në sferën online.

  Kjo perfshin:

  Ata janë tepër të interesuar t’ju bëjnë të kuptoni se sa të rëndësishëm janë. Ata flasin pandërprerë për suksesin, pasurinë, fuqinë, pamjen fizike dhe inteligjencën e tyre. Ata gjithashtu mund të heqin emrin, më pak për t’ju treguar se sa të mrekullueshëm janë miqtë e tyre, më shumë për t’ju treguar se sa të denjë për miq të mrekullueshëm janë.

  Ata vazhdimisht sillen sikur kanë të drejtë për atë që duan, kur e duan, dhe ju duhet të ndiheni të nderuar që po ju kërkojnë t’i jepni. Nëse jeni në takime në internet, ata do të diktojnë kushtet, të tilla si kur të bisedoni, çfarë fotografie duhet të dërgoni dhe më shumë. Nëse do të takoheni personalisht, ata do të presin që ju të vini tek ata.
  Sigurisht, ata mund të dërgojnë një limuzinë ose një avion për të ardhur dhe për t’ju marrë, por ndoshta nuk do të jenë në të kur të mbërrijë. Koha e udhëtimit është përgjegjësia juaj, jo e tyre.

  Ata mund t’ju bëjnë dush me dhurata të shtrenjta (megjithëse relativisht gjenerike), por gjithmonë me tela. Në thelb, ata mendojnë se nëse shpenzojnë para për ju, atëherë ju duhet të shprehni admirim dhe falënderim të bollshëm dhe se gjithashtu u detyroheni atyre seksit dhe besnikërisë personale.

  Nëse/kur bëni seks me ta, ata do të presin lëvdata të larta për performancën e tyre – edhe nëse seksi është i tmerrshëm – dhe ata do të zemërohen ose do të mërziten nëse nuk e jepni atë vërtetim.

  Ata mund të shprehin xhelozi nëse mendojnë se nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme, duke ju akuzuar se po shihni njerëz të tjerë ose se kujdeseni shumë për familjen dhe miqtë tuaj. Në të njëjtën kohë, ata mendojnë se nuk duhet të mërziteni kurrë për mënyrën se si ata zgjedhin ta kalojnë kohën e tyre ose me kë zgjedhin ta kalojnë atë – sepse, sigurisht, nevojat dhe dëshirat e tyre janë shumë më të rëndësishme se tuajat.

  Po, kur i takoni për herë të parë, narcisistët mund dhe shpesh duken simpatikë, por kjo ndodh vetëm sepse ata po përpiqen t’ju fitojnë. Ata janë si shitësi proverbial i makinave të përdorura: çdo gjë për të mbyllur marrëveshjen. Ata do t’ju bëjnë lajka, do t’ju joshin dhe do t’ju bëjnë të ndiheni të veçantë. Por kjo është vetëm për të marrë atë që ata duan. Dhe ajo që ata duan është përkushtimi juaj i pavdekshëm ndaj tyre dhe përbuzja ndaj tyre.

  Sharmi i rrezikshëm: demaskimi i taktikave të narcisistit

  Po, kur i takoni për herë të parë, narcisistët mund dhe shpesh duken simpatikë, por kjo ndodh vetëm sepse ata po përpiqen t’ju fitojnë. Ata janë si shitësi proverbial i makinave të përdorura: çdo gjë për të mbyllur marrëveshjen. Ata do t’ju bëjnë lajka, do t’ju joshin dhe do t’ju bëjnë të ndiheni të veçantë. Por kjo është vetëm për të marrë atë që ata duan. Dhe ajo që ata duan është përkushtimi juaj i pavdekshëm ndaj tyre dhe përbuzja ndaj tyre.

  Edhe kur një narcisist është simpatik, nuk ka të bëjë me ju. Bëhet fjalë për ta dhe çfarë duan të nxjerrin nga ju. Pra, nëse keni takuar dikë të ri dhe e ndjeni veten sikur roli juaj kryesor në marrëdhënie është të rritni vazhdimisht dhe pafundësisht egon e tjetrit, ndoshta jeni përfshirë me një narcisist. Nëse po, këshilla ime është që t’i prishni gjërat sa më shpejt të jetë e mundur, sepse sjelljet narcisiste mbledhin avull me kalimin e kohës.

  spot_imgspot_img