15.1 C
Switzerland
More

  10 shenjat qe nje qift do ndahet

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Planifikimi i një martese mund të sjellë stres dhe eksitim, duke nxjerrë në sipërfaqe edhe problemet e mundshme në një marrëdhënie. Megjithatë, nëse ky proces kalohet dhe komunikohet së bashku, lidhja mund të forcohet. Është e rëndësishme që të dy partnerët të komunikojnë hapur nevojat dhe dëshirat e tyre dhe të bëjnë kompromise për të krijuar një martesë të paharrueshme për të dy. Kjo gjithashtu jep një pamje paraprake

  Financat e planifikuara me guxim, tensionet familjare dhe mungesa e respektit mund të jenë disa nga sfidat që tregojnë për një marrëdhënie kritike. Por nuk ka arsye për dorëheqje! Mos harroni se edhe rrethanat më të vështira mund të kapërcehen nëse i forconi marrëdhëniet tuaja me mendim pozitiv, çiltërsi dhe dashuri. Trajtojeni veten dhe

  Kur thoni po, zakonisht nuk keni mendime për një rezultat të mundshëm të martesës. Në fund të fundit, ju e vendosni jetën në duart e partnerit tuaj dhe betoheni se do të qëndroni së bashku në kohë të mira dhe të këqija. Por sidomos në fazën e planifikimit të dasmës, mund të shfaqen shenjat e para të një ndarjeje të mundshme dhe mund të lindin dyshime nëse zotimet e martesës do të zgjasin vërtet përgjithmonë.

  Një partner ka një mendim krejtësisht të ndryshëm kur bëhet fjalë për buxhetin e dasmës

  Paar sich trennen wird_02

  Leora Soleymani, themeluesja dinamike dhe pronarja krenare e një kompanie të suksesshme të planifikimit të dasmave në Los Angeles, Kaliforni, ka nëntë vjet përvojë në planifikimin e dasmave. Duke parë sfidat e ndryshme që ka kapërcyer gjatë gjithë karrierës së saj, ajo me besim thotë: “I kam parë të gjitha”. Për Soleymanin, mosmarrëveshjet për buxhetin e dasmës janë flamuj të kuq të qartë, të cilat ajo si një planifikuese me përvojë i merr shumë seriozisht.

  Ndodh shpesh që çiftet, shpesh edhe nuset, të mos i vlerësojnë realisht mundësitë e tyre financiare. Pra, nëse partneri juaj është në retë kur bëhet fjalë për martesën dhe ju mendoni se ata po shkojnë shumë larg, ju lutemi rishikoni planet tuaja. Merrni një moment dhe imagjinoni se si do të jetë jeta juaj e ardhshme – një e ardhme që do të jetë e lumtur nëse e keni mbajtur martesën realiste. Një tjetër planifikues veteran i dasmave shtoi: “Planifikimi i dasmës është një bisedë e rëndësishme financiare dhe gjithashtu një gur prove i pajtueshmërisë së një çifti.”

  Planifikuesja profesionale e dasmave Ashley Douglass thekson rëndësinë e të pasurit biseda të hapura dhe të sinqerta rreth buxheteve. Së fundi, mund të ndodhë që të dy partnerët të vijnë nga prejardhje të ndryshme socio-ekonomike dhe kështu të kenë përvoja të ndryshme në lidhje me martesën. Disave mund t’u duhet t’u kujtohet se një martesë nuk është një garë për t’u dukur. Përkundrazi, bëhet fjalë për ta bërë këtë ditë të veçantë të përshtatshme dhe unike të bukur. Askush nuk do t’ju gjykojë nëse i shprehni qartë dëshirat dhe idetë tuaja dhe qëndroni realist. Sepse në fund të fundit, ajo që ka më shumë rëndësi është të jeni të lumtur dhe të mos keni asnjë brejtje ndërgjegje për shpenzimet e panevojshme.

  Çifti nuk e respektonë njëri-tjetrin

  Paar sich trennen wird_03

  Mungesa e respektit në një marrëdhënie mund të jetë një flamur i kuq. Nëse njëri prej partnerëve ka një ide të caktuar, ai ose ajo shpesh përulet dhe i buzëqeshin. Një “uf, pse doni ta bëni këtë?” nuk është një përgjigje e përshtatshme. Më mirë do të ishte të gjenim një zgjidhje për problemin së bashku dhe të komunikonim hapur. Soleymani thekson se respekti në një marrëdhënie është një faktor i rëndësishëm për sukses.

  Planifikuesi shton: “Unë shoh disa marrëdhënie që duken morbide dhe pyes veten nëse do t’ia dalin apo jo.” Por, siç thekson Douglass, jo çdo argument është një sinjal alarmi për një krizë në marrëdhënie. “Edhe nëse një çift debaton shpesh, në përgjithësi nuk e interpretoj negativisht”, shpjegon eksperti. “Ajo që ka rëndësi është se si ata debatojnë me njëri-tjetrin. Çdo marrëdhënie ka mënyrën e vet të trajtimit të konfliktit.”

  Njëri nga partner nuk ndihmon aspak në planifikimin e dasmës

  Paar sich trennen wird_04

  Një planifikues dasmash me përvojë, i cili preferon të qëndrojë jashtë kontaktit, tregon përvojat e tij me çiftet ku nusja bën e vetme të gjitha punët e planifikimit dhe organizimin e detajuar të dasmës, ndërsa dhëndrit nuk i intereson aspak.

  Në shumë partneritete, një person shpesh është shumë më i interesuar në planifikim sesa tjetri. Shpesh ndodh që një person përpiqet të mendojë mirë për të dy dhe përpiqet ta mbajë të lumtur partnerin. Kjo mund të zbatohet gjithashtu për situatat që nuk janë domosdoshmërisht “e tij ose e saj” për një person. Megjithatë, kohët e fundit pata mundësinë të punoja me një çift ku dhëndri ishte krejtësisht i painteresuar dhe i paangazhuar. Madje e pyeta veten në atë kohë: “A ka edhe të fejuar ky njeri?” Preokupimi ekskluziv i nuses me planifikimin e dasmës e prishi gjithë humorin dhe më la në fund një ndjenjë trishtimi.

  Kur njëri partner përpiqet të kontrollojë gjithçka në lidhje me planifikimin e dasmës, kjo gjithashtu mund të çojë në katastrofë

  Paar sich trennen wird_05

  Soleymani përshkruan se partnerët që janë tepër dominues gjatë planifikimit të dasmës shpesh shfaqin sjellje të ngjashme në martesë. Ata duan të dinë se ku blen partnerja e tyre, sa shpenzon ajo ose pse merr një vendim të veçantë. Dikush me një personalitet kontrollues është thelbësisht i ndryshëm në këtë pikë nga dikush tjetër që nuk i kushton aq shumë vëmendje detajeve ose ka një qasje më të relaksuar, thotë eksperti.

  Nusja apo dhëndri nuk shkojnë mirë me familjen e partnerit

  Sipas një planifikuesi me përvojë dasmash, një marrëdhënie e vështirë mes një partneri dhe familjes së njëri-tjetrit nuk është domosdoshmërisht fundi i një historie dashurie. Megjithatë, ai ofron një tregues të rëndësishëm se si mund të duket jeta e përditshme dhe konfliktet e mundshme. “Lloji i stresit apo dramës që ndodh gjatë përgatitjeve të dasmës është zakonisht tregues i situatave të ngjashme në jetën martesore të ardhshme”, tregon eksperti.

  Çifti është i keq në komunikimin me njëri-tjetrin për atë që ata duan vërtet për dasmën

  Paar sich trennen wird_06Leora Soleymani thekson rëndësinë e aftësive të shëndetshme të komunikimit në marrëdhënie dhe paralajmëron mungesën e tyre. Sjellja pasive-agresive ose argumentet për gjëra të parëndësishme janë tregues të mundshëm të problemeve më të thella të marrëdhënieve dhe për këtë arsye duhet të merren seriozisht.

  “Ndërsa zgjedhja e luleve, mbulesave të tavolinës dhe grupeve muzikore janë sigurisht pjesë të rëndësishme të një dasme, ka vendime edhe më të rëndësishme për t’u marrë në jetë. Por mënyra se si çiftet komunikojnë dhe ndërveprojnë me njëri-tjetrin sot është e paçmuar dhe pasqyron cilësinë e marrëdhënies së tyre.

  Një partner përdor planifikuesin e dasmës si terapist për të gjitha çështjet e marrëdhënieve

  “Hej, e kuptoj që je i zhgënjyer nga i fejuari juaj tani. Por këtu është mendimi im i sinqertë: Ju nuk duhet të qani për mua. Është e rëndësishme që ta trajtoni këtë situatë me të, sepse në një marrëdhënie të suksesshme ai duhet të jetë ai që do t’ju qetësojë dhe do t’ju japë paqe. Megjithatë, nëse ai e përkeqëson konfliktin, duhet ta vini në dyshim seriozisht këtë sjellje dhe çfarë do të thotë për të ardhmen tuaj”.

  Nusja ose dhëndri i kërkon planifikuesit të dasmës të gënjejë partnerin e tyre

  Nëse duhet të përdorni një planifikues dasmash si lehtësues, duhet të pyesni veten nëse ka mungesë besimi dhe hapjeje në marrëdhënien tuaj. Një praktikë shqetësuese është që çiftet t’i kërkojnë planifikuesit të dasmës të gënjejnë partnerin e tyre në mënyrë që ata të mund të imponojnë preferencat e tyre. Ekziston shqetësim kur marrëdhëniet ndërtohen mbi mashtrim dhe pandershmëri. Është e rëndësishme të jesh i sinqertë dhe të komunikosh për të krijuar një themel të fortë dhe të shëndetshëm për një martesë.

  Çifti është i pasjellshëm ose mosrespektues ndaj planifikuesit të tyre të dasmës ose shitësve

  Paar sich trennen wird_07
  Soleymani ka fituar një pasqyrë të rëndësishme: jo të gjithë njerëzit janë të mirë. Sidomos në industrinë e planifikimit të dasmave, ajo shpesh ndeshet me nuse dhe dhëndër të pasjellshëm që keqpërdorin gjithçka ose as që mundohen të thonë faleminderit. Planifikimi i dasmës duhet të jetë një kohë tepër e bukur! Nëse nuk mund ta shihni pozitiven në këtë lumturi, kur tjetër, ju lutem? Soleymani dëshiron që të gjithë klientët e saj të jenë në gjendje ta shijojnë këtë kohë magjike në maksimum – pa njerëz toksikë përreth.

  Çifti e kalon martesën vetëm sepse kjo është ajo që pritet prej tyre – jo sepse ata vërtet duan

  Paar sich trennen wird_01

  Paare, die mitten in den Hochzeitsvorbereitungen zusammenbrechen? Leider keine Seltenheit, wie Soleymani berichtet. Frustriert und überfordert von den vielen Aufgaben fragen sie sich, ob sie das Ganze überhaupt noch stemmen können. Doch die Gedanken schwanken zwischen “Wir sind schon so weit gekommen, wir wollen bald heiraten und haben so viel investiert”, und “Vielleicht sollten wir alles absagen und uns Zeit nehmen, um uns auf uns zu besinnen”.

  Por edhe nëse çifti ka vështirësi dhe dasma zhvillohet, kjo fatkeqësisht nuk është garanci për një martesë të lumtur. Soleymani duhej të dëshmonte se disa çifte ranë në krizë menjëherë pas dasmës dhe u ndanë.

  Përfundimi: Një martesë kërkon shumë planifikim dhe organizim, por mund të jetë edhe një provë emocionale. Duhet të mendoni mirë nëse jeni gati për këtë dhe nëse dëshironi të vazhdoni të punoni në lidhjen pas dasmës.

  Ishte e qartë se nuk kishte dashuri mes tyre kur u martuan – ata e bënë këtë për shkak të pritjeve të shoqërisë. Mund të thuash kështu: “Ja një grua e denjë” ose “Ja një burrë i denjë”. Çifti përpiqet me dëshpërim të bindë veten se vendimi i tyre është i duhuri. Është vërtet e trishtueshme të shohësh një situatë të tillë.

  spot_imgspot_img