0.2 C
Switzerland
More

  7 pyetje që më mirë shmangni

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Probleme në marrëdhënie

  Nëse keni dyshime për marrëdhënien tuaj, është e rëndësishme...

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  Teilen

  Data e Ditës së Shën Valentinit: Si të shmangni gabimet

  Pritja e ditës më romantike të vitit po rritet! Madje keni një takim të parë të planifikuar për ditën e Shën Valentinit – sa emocionuese! Megjithatë, përpara se të bini plotësisht në eufori, duhet të keni parasysh disa gjëra për të shmangur një situatë të sikletshme.

  Sigurisht që dëshironi t’i paraqisni partnerit tuaj të mundshëm anën më të mirë të personalitetit tuaj. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të humbni veten në biseda sipërfaqësore. Përkundrazi, ka të bëjë me zbulimin e shpejtë nëse një lidhje harmonike mund të zhvillohet mes jush. Le ta bëjmë takimin një përvojë të paharrueshme!

  Të bësh një përshtypje harmonike në një takim të parë mund të jetë e ndërlikuar. Ndërkohë që nuk ka rregulla strikte, ka ende disa pyetje që më mirë shmangen për të mos shtyrë partnerët e mundshëm. Duhet pak takt për të treguar nivelin e duhur të entuziazmit dhe interesit.
  Nga ish-pyetja famëkeqe deri te temat intime si seksualiteti, revista Business Insider bëri disa kërkime të thella, duke intervistuar shtatë ekspertë në fushën e marrëdhënieve. Rezultati: Cilat tema diskutimi duhet të shmangni në një takim të parë? Ne kemi përgjigjet për ju! Është koha për të përmirësuar aftësitë tuaja të të folurit në publik dhe për ta bërë takimin e parë të përsosur.

  7 pyetje të sikletshme që nuk duhet t’i bëni kurrë në takimin e parë

  Këshilla për takimin e parë: pse pyetjet shumë personale janë të pakëndshme

  Um ein erfolgreiches erstes Treffen zu gewährleisten, empfehlen Experten, sich vorsichtig mit allzu persönlichen Fragen zurückzuhalten. Zu viel Intimität kann schnell als unangenehme Neugier wahrgenommen werden und den Gesprächspartner abschrecken. Die renommierte Beziehungsexpertin Rori Sassoon aus New York City empfiehlt sogar, aufdringliche Fragen bezüglich der Familie und Freunde des Datings zu vermeiden. “Diese Fragen sind sowohl sehr persönlich als auch unangebracht,” erklärt Sassoon. Eine gewisse Distanz und Respekt können dazu beitragen, beim ersten Treffen einen positiven Eindruck zu hinterlassen.

  Date niemals stellen solltet_01

  Nëse nuk jeni të sigurt nëse një pyetje është shumë personale, gjithmonë mund të pyesni me mirësjellje nëse personi tjetër dëshiron ta diskutojë atë. Ky rekomandim vjen nga Shira Teichmann, trajnere e takimeve dhe bashkëthemeluese e aplikacionit inovativ të takimeve Forj. Zonja Teichmann e di se shumë njerëz ndihen të parehatshëm me bisedat e vogla dhe preferojnë të bëjnë biseda më të thella. Megjithatë, duhet të jemi të kujdesshëm që të vazhdojmë me kujdes dhe të sigurohemi që të gjithë të përfshirët të jenë të kënaqur. Le të bëjmë bashkë biseda të vlefshme dhe të thellojmë lidhjen me njëri-tjetrin.

  “Le të marrim kohën tonë dhe ta shpalosim procesin e marrëdhënies në një mënyrë unike – ndonjëherë më shpejt, ndonjëherë më ngadalë. Duhet të jemi të vetëdijshëm se intimiteti emocional është një temë e ndjeshme dhe se duhet të përshtatemi me nevojat individuale të partnerëve tanë”, tha ajo me një vështrim empatik.

  Date niemals stellen solltet_03

  Mallkimi i takimit të parë: Si ta prishni atë me një goditje të gishtave

  Ekspertët paralajmërojnë se shfaqja e marrëdhënieve të së kaluarës mund ta bëjë takimin e parë të pakëndshëm dhe madje ta prishë atë. Disa njerëz përpiqen të parashikojnë flamujt e kuq të mundshëm duke pyetur për arsyet e një ndarjeje. Por Susan Winter, një eksperte e njohur e dashurisë me bazë në Nju Jork, paralajmëron se kjo pyetje është problematike për një sërë arsyesh. Për një gjë, takimi juaj mund të mos tregojë aspak të vërtetën. Për të pasur një takim të parë të suksesshëm, ekspertët rekomandojnë që të përqendroheni në njohjen e njëri-tjetrit dhe të krijoni një përshtypje të mirë. E kaluara nuk duhet të luajë asnjë rol këtu.

  Nëse jeni në një takim, mos u ndalni shumë në ngjarjet e së kaluarës. Nuk ka rëndësi nëse partneri juaj ka pasur një marrëdhënie të vështirë apo jo – kush e di, mund të habiteni dhe të zbuloni anët e reja të tyre që nuk i prisnit. Siç vëren eksperti Winter, ndonjëherë takimi me një person të ri mund të çojë në një version krejtësisht të ri të vetes. Fatkeqësisht, ndërsa disa njerëz mund të nxjerrin më të mirën tek ne, të tjerët mund të nxjerrin më të keqen tek ne. Prandaj, duhet të jemi gjithmonë të hapur dhe kureshtarë për homologun tonë dhe t’i lejojmë vetes të habitemi nga mundësitë që mund të na ofrojë një takim i ri.

  Date niemals stellen solltet_04

  Pse seksi në takimin e parë nuk është një ide e mirë

  Marla Mattenson është një eksperte në këshillimin e marrëdhënieve dhe këshillon që të mos ngrini temën e seksit herën e parë që takoheni. Meshkujt janë veçanërisht të prirur të nxitojnë drejt një drejtimi seksual. Megjithatë, është e rëndësishme të veproni siç duhet pasi disa burra veprojnë shumë shpejt dhe shumë intensivisht. Është një ide e mirë të jeni pak të rezervuar dhe të merrni kohë për të krijuar besim dhe marrëdhënie butësisht. Këshillat e Marla Mattenson janë një mjet i vlefshëm në ndërtimin e një marrëdhënieje të shëndetshme dhe afatgjatë.

  Date niemals stellen solltet_06

  “Si mund të punosh në një punë të tillë?”

  Andrea Syrtash, bashkëautor i librit Është në rregull të flesh me të në takimin e parë: Dhe çdo rregull i takimit të debutuar, na inkurajon të jemi konservatorë dhe jogjykues për aktivitetet, veshjet ose shoqërinë e njerëzve të tjerë. Një sjellje e tillë e ndërgjegjshme dhe e respektueshme jep një kontribut të rëndësishëm në krijimin e një klime të hapur dhe gjithëpërfshirëse.

  Sipas Syrtash, siç tha ajo për Business Insider, është mirë të jesh i kujdesshëm në një takim në mënyrë që të mos e bësh tjetrin të ndihet sikur po vlerëson atë që po thotë dhe po vlerëson përshtatshmërinë e tyre për të ardhmen.

  Date niemals stellen solltet_02

  “Pse nuk ishe një mik më i mirë?”

  Të kesh një takim të përsosur kërkon më shumë sesa shmangien e pyetjeve kritike. Është gjithashtu e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se disa pyetje mund të jenë të pakëndshme për bashkëbiseduesin. Nëse dikush është i gatshëm të ndajë historinë e tij personale me ju, ju duhet ta vlerësoni këtë si një gjest besimi dhe të përgjigjeni me respekt – të paktën kështu thekson trajneri i marrëdhënieve Sami Wunder.

  Në fund të fundit, gjithçka ka të bëjë me krijimin e një atmosfere komode. Komentet negative mund të prishin shpejt humorin dhe ta bëjnë personin të ndihet sikur ne po e gjykojmë. Pra, le ta lëmë atë lloj negativiteti jashtë datës sonë. Dimri thotë me vend: “Askush prej nesh nuk ka nevojë për këtë.” Në vend të kësaj, ne duhet të përqendrohemi në të pasurit një qëndrim pozitiv dhe ta trajtojmë takimin tonë me respekt në mënyrë që të kemi një takim vërtet të suksesshëm.

  Date niemals stellen solltet_07

  “A mbani gjithmonë kaq shumë grim?”

  Ka shumë rregulla të pashkruara në botën e takimeve, por sipas veteranes, banores së Miami, Claudia Duran, ka një gjë që duhet mbajtur parasysh: Nuk ka pyetje për pamjen e takimit! Megjithatë, nuk duhet harruar se komplimentet janë gjithmonë një ide e mirë. Nëse personi tjetër duket ndryshe nga fotot ose nuk ngjall interes, është ende e rëndësishme të qëndroni miqësor dhe të heshtni me respekt nëse nuk ka asgjë të këndshme për të thënë. Ky rregull i mençur redukton në minimum rrezikun e momenteve të sikletshme gjatë takimit.

  Date niemals stellen solltet_05

  “Doni një marrëdhënie?”

  Sipas Duran, ekziston një rregull i rëndësishëm për takimin e parë: Qëndroni larg marrëdhënieve afatgjata! Ndërsa është e rëndësishme të keni biseda të hapura nëse jeni duke kërkuar për një lidhje të rastësishme apo një marrëdhënie afatgjatë, është e rëndësishme të bëni kujdes këtu. Sepse shpimi shumë i shpejtë dhe shumë i thellë në takimin e parë mund të nënkuptojë fundin e datës. Prandaj, këshillohet që të merrni kohën tuaj dhe të njiheni me personalitetin e datës përpara se të përfshiheni në tema më serioze.

  Edhe nëse keni dëshirën për një partneritet afatgjatë, duhet të keni parasysh se nuk ka kuptim ta trajtoni këtë temë në takimin e parë. Sipas Duran, biseda të tilla duhet të lindin në mënyrë organike dhe të përqendrohen në ndërtimin e një lidhjeje aktuale mes juve. Vetëm kështu mund të zbuloni nëse një marrëdhënie me potencial afatgjatë është e mundur – pa i trembur partnerët e mundshëm.

  Është e mençur të merrni kohën tuaj për të marrë një vendim të informuar nëse një marrëdhënie me këtë person është e duhura për ju. Një qasje e ngjashme mund të shihet në intervistat e punës: askush nuk do të pranojë një punë të re pas një interviste të vetme. Në këtë drejtim, Duran e shpreh mirë: “Ju merrni kohë për të njohur më mirë kompaninë dhe flisni me njerëz të ndryshëm për të vendosur nëse pozicioni i plotëson pritshmëritë tuaja personale.” E njëjta gjë është e vërtetë në një marrëdhënie – investimi i mjaftueshëm i kohës dhe njohja e mirë e personit tjetër është thelbësore për të marrë një vendim të informuar.

   

  spot_imgspot_img