9 C
Switzerland
More

  E vërteta për gjalpin dhe ndikimin e tij në mjedis

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Nga agjërimi te qëndrueshmëria – sfidat e ushqimit të këndshëm

  Ushqimi i këndshëm mund të jetë kaq i lehtë – por në ditët e sotme bëhet fjalë për shumë më tepër se kaq. Vendimet e qëndrueshme të blerjeve, mbrojtja e kafshëve dhe mjedisit dhe agjërimi i rregullt janë ndër sfidat e shumta me të cilat duhet të përballemi. Por mos u shqetësoni, me pak kreativitet dhe sens të shëndoshë, është plotësisht e mundur të arrihen këto qëllime.

  Kultura jonë e mbikonsumit na ka shtyrë në skajin e mundësive tona. Nuk është sekret që nëse të gjithë në këtë planet do të jetonin dhe do të hanin si Europa dhe Amerika e Veriut, do të na duheshin dy toka. Por kjo nuk ka të bëjë vetëm me zakonet tona të të ngrënit. Është shqetësuese që mbi 50% e ushqimit tonë ushqehet me kafshë që në fund të fundit janë të destinuara për konsum njerëzor. Sipas fjalëve të princit Charles të ndërgjegjshëm për mjedisin, ne duhet të devijojmë nga rruga jonë e mëparshme, të riorientohemi dhe të gjejmë mënyra alternative që na sjellin përsëri në harmoni me natyrën.

  Në të kaluarën, mishi konsiderohej një luks, i shërbyer vetëm në festa të veçanta ose të dielave – edhe për të pasurit. Dhe ndërsa sot duket si një përjetësi, nuk ishte shumë kohë më parë. Natyrisht, nuk duhet domosdoshmërisht të jemi aq të rreptë sa Princi Charles, i cili ha vetëm perime dinamike dhe jeton vetëm me kafshët që jetojnë në fermën e tij Highgrove dhe ndoshta dëgjojnë vepra klasike të letërsisë çdo ditë.

  Por kjo nuk do të thotë që ne nuk duhet të mendojmë më me vetëdije për konsumin tonë të mishit. Gjithnjë e më shumë njerëz po zgjedhin konsumin e reduktuar të mishit apo edhe vegjetarianizmin – për arsye etike, shëndetësore apo ekologjike. Sepse sot është më e lehtë se kurrë të gjesh alternativa që janë super të shijshme dhe ushqyese. Përderisa dikur ishin thjesht koteleta dhe viçi i mirë i vjetër, sot kemi edhe mundësinë të llastohemi me falafel, tofu ose quorn të shijshëm.

  Nuk duhet të jemi princ për të parë dietën tonë. Me pak kreativitet dhe inteligjencë mund të përgatisim pjata të shëndetshme dhe të shijshme që janë të mira për ne dhe mjedisin tonë. Dhe kush e di – ndoshta një ditë pulat dhe lopët do të dëgjojnë gjithashtu sonetet e Shekspirit?

  Rritja e ndërgjegjësimit tonë për atë që hamë çdo ditë dhe nga vjen është me rëndësi të madhe. Sepse vetëm një dietë e ekuilibruar e bazuar në qëndrueshmërinë dhe blegtorinë e përshtatshme për speciet mund të mbajë trupin tonë vital dhe mjedisin tonë të paprekur.

  Die Wahrheit über Butter_01

  Unë jam një adhurues i vërtetë i ushqimit dhe më pëlqen të përkëdhel shijet e mia. Ushqimi ka një efekt pothuajse magjik për mua dhe mund të ringjallë shpirtin tim. Një copë bukë organike krokante me gjalpë kremoze dhe pak kripë – kjo është kënaqësi e pastër për mua! Për mua nuk ka rëndësi vetëm shija, por edhe përvoja emocionale e lidhur me të. Kur dëgjoj se nuk mund ose nuk duhet të ha diçka, më kap paniku. Për shkak të kësaj, gruaja ime më shtyu të shkoja në një klinikë shëndetësore jo vetëm për të humbur peshë, por edhe për të zhvilluar një kuptim të ri të të ushqyerit të shëndetshëm.

  Për të thjeshtuar qëndrimin tim në klinikë, gruaja ime rezervoi një hotel spa për mua, i cili ndodhet në mënyrë piktoreske në një liqen në Salzkammergut. Hoteli është modern por i ndërtuar tërësisht prej druri. Shumica e të ftuarve janë zonja të pasura nga Anglia, Rusia dhe India, të cilat shpesh duken të përmbajtura dhe për këtë arsye nuk janë veçanërisht të pëlqyeshme. Përveç detoksifikimit fizik, kishte edhe detoksikim dixhital në pronën e bukur buzë liqenit, bankinën dhe pishinën. Pavarësisht trajtimeve të shtrenjta por relaksuese, më duhej të dëgjoja telefonatat që shkonin kështu: “Gianni, prego! Më dëgjo! Duhet të përgatisim mëngjesin e hangover në klubin e plazhit! E di për çfarë po flas.”

  Unë jam gjithmonë në kërkim të përvojave të reja të kuzhinës dhe mezi pres të përfshij kuptimin tim të ri për të ushqyerit e shëndetshëm në jetën time të përditshme. Të ngrënit është më shumë se vetëm ushqim – është një përvojë që tërheq në mënyrë të barabartë shqisat dhe mendjen time.

  Pse të luftoni deri në mal për në Castello Qualche Cosa para se të pini kafenë tuaj të parë? Ata që preferojnë gjëra të thjeshta dhe komode duhet të fusin një xhaketë sportive dhe fustan plazhi dhe të shkojnë drejt e në plazh. Këtu mund të relaksoheni me ushqim me gisht dhe të përgatiteni për fluturimin e ardhshëm në Terminalin e Përgjithshëm të Aviacionit.

  Por kjo nuk është e vetmja gjë që krijon një humor të relaksuar pushimesh: pishina gjigante ka një këshillë të vërtetë të brendshme. Një specialist i trajnuar terapeutikisht nga Vjena ofron një lloj përvoje rilindjeje me një dorë të butë dhe këngë qetësuese balene. Të ftuarit rrëshqasin nëpër ujin e vakët, të pajisur me kapëse hunde dhe pyetje sensuale. Pika kryesore e qëndrimit të tyre, e cila është po aq e shtrenjtë sa një makinë e vogël në Indi, por mbetet e paharrueshme për shumëkënd.

  Vitet e fundit, një valë kërkimesh është krijuar rreth agjërimit shekullor – dhe jo pa arsye! Studime të shumta tregojnë se marrja e reduktuar e ushqimit çon në mirëqenie më të mirë. Rekomandohet veçanërisht agjërimi një ose dy herë në vit për dy deri në tre javë. Efektet pozitive të agjërimit në shëndetin tonë janë të matshme dhe mbresëlënëse. Vepron ndër të tjera për sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, problemet gastrointestinale, artrozën, reumatizmin, alergjitë, migrenën, aknet, diabetin, djegien, çrregullimet e gjumit dhe depresionin. Është tepër magjepsëse të përjetosh se si një praktikë shekullore mund të ndikojë pozitivisht në kaq shumë fusha të jetës.

  Kënaqësi e relaksuar: Pse vendpushimet shëndetësore janë më shumë se thjesht mërzitje

  Vendpushimet shëndetësore nuk janë asgjë tjetër veçse të mërzitshme. Me trajtime qetësuese të tilla si trajtimet relaksuese të pushimit, mbështjelljet shëruese të mëlçisë dhe masazhet qetësuese, ditët ikin. Është interesante se ata që kujdesen për shëndetin dhe rekreacionin e tyre nuk e njohin fare fjalën “mërzi”. Çdo ditë është e strukturuar dhe e mbushur me pika kryesore si vaktet e rregullta – edhe nëse ato nuk janë domosdoshmërisht një festë. Por për ata që duan, ka kafshatë buke hikërror me pak vaj kërpi ose fara liri, të cilat mund t’i përtypni si një ripërtypës dhe t’i rrotulloni në gojë – një ëmbëlsirë e vogël në mes! Nuk ka kohë për mërzitje në vendpushimet shëndetësore!

  Parimi F. X. Mayr, i cili ofrohet në vendpushimet shëndetësore, rezulton të jetë vërtet bindës. Që në fillim, dikush këshillohet për një praktikë të rëndësishme: përqendrimi në të ngrënë. Këtu nuk ka bisedë, lexim apo shpërqendrim. Në vend të kësaj, ju përqendroheni tërësisht në procesin e përtypjes dhe vetë ushqimin. Nuk lejohet gjithashtu shikimi nga dritarja ose kontakti me sy me të ftuarit e tjerë të banjës në tryezë, pasi çdo lloj bisede është e ndaluar gjatë vaktit. Tre javët që kalova në sanatoriumin luksoz ishin thjesht dehëse.

  Unë jo vetëm që u ndjeva më jetike, por gjithashtu isha në gjendje të regjistroja një humbje të konsiderueshme në peshë. Më bëri veçanërisht përshtypje disiplina që fitova gjatë ngrënies. Natyrisht, pranohet që pas dy javësh u riktheva në modelet e vjetra të të ngrënit dhe beli im filloi të rritet përsëri. Por unë jam ende i bindur se kam bërë diçka të mirë për trupin tim. Paraardhësit tanë, gjuetarët-mbledhës, tashmë ishin njohur me luhatjet e peshës. Por është e lodhshme të kërkosh vazhdimisht për pantallona të përshtatshme nëse mund t’i shmangësh.

  Pse agjërimi është më shumë se një dietë

  Dihet mirë se agjërimi i rregullt jo vetëm që çon në humbje peshe, por gjithashtu ofron përfitime shëndetësore. Studiuesi japonez Yoshinori Ohsumi u nderua me Çmimin Nobel 2016 në Mjekësi për zbulimin e ndryshimeve të mrekullueshme në trup të shkaktuara nga agjërimi me ndërprerje, i cili përfshin qëndrimin pa ushqim për 16 orë në ditë. Këto ndryshime, të njohura si “autofagjia”, vënë në lëvizje një proces në qelizat e trupit që shkakton eliminimin e proteinave të padëshiruara dhe akrilamideve të dëmshme, të shkaktuara nga radikalet e lira. Ky proces pastrimi ndoshta fillon që në 12 deri në 14 orë të agjërimit.

  Qëllimet e mëdha shpesh kanë reputacionin se përfundojnë në një rrugë pa krye. Por unë preferoj projekte të vogla, realiste që mund t’i zgjeroj gradualisht. Kur bëhet fjalë për kohën time të lirë, unë jam një adhurues i birrës dhe mund të rekomandoj “Saure” – një birrë e lehtë nga Bavaria e Poshtme që është e mbushur me ujë mineral. Megjithatë, mendoj se gjëja më e rëndësishme është thjeshtimi i gjërave. “Dieta e Shëndetit Planetar” është një dietë miqësore me mjedisin dhe e shëndetshme e bazuar në perime, pak sheqer dhe pak mish. Një tjetër dietë e pakomplikuar dhe efektive është: FdH – kjo ka të bëjë thjesht me të ngrënit më pak dhe të lëvizni më shumë. Ja sa e lehtë mund të jetë!

  Shpëtimi botëror kundrejt shpëtimit të trupit? Një vendim jo i lehtë. Në diskutimin për ushqimin e qëndrueshëm, shpesh ngrihen pyetje nëse bujqësia organike apo bujqësia industriale me substanca kimike është mënyra më e mirë. Por termi “ushqimi i botës” tashmë mund të pasqyrojë perspektivën e gabuar – sepse luftimi i urisë në botë nuk është një ndërmarrje e pashpresë. Përkundrazi: Mbi 70% e produkteve bujqësore vijnë nga fermerët e vegjël dhe përbëjnë një bazë solide për ushqim të qëndrueshëm.

  Ushqimi i qëndrueshëm i botës është i arritshëm me kusht që t’i afrohemi njëri-tjetrit. Por për momentin gjysma e tokës sonë të punueshme përdoret për bujqësi fabrikash, e cila do të na bjerë mbi kokë në planin afatgjatë. A mendojmë vërtet se mjafton vetëm një ndryshim në bujqësi për të kundërpeshuar zakonet shkatërruese të konsumit të Perëndimit? Një rimendim gjithëpërfshirës i sjelljeve tona, të cilat tani janë të përhapura në mbarë botën, nevojitet për të menaxhuar në mënyrë të qëndrueshme furnizimin global të ushqimit. Së bashku ne mund të promovojmë një të ardhme të shëndetshme.

  Për mua nuk ka dyshim se cilin lloj bujqësie preferoj: bio. Kur blej fruta dhe perime, nuk pyes veten vetëm se cili produkt është më i lirë apo më i këndshëm. Pyes veten nëse e shoh dheun si material të vdekur apo si një qenie të gjallë që ndikon në cilësinë e ushqimit tim.

  Është e qartë për mua që zgjedh produktet organike sepse dua të mbështes bujqësinë e qëndrueshme që e trajton tokën si organizëm dhe kujdeset mirë për të. Në këtë mënyrë unë mund të siguroj që edhe brezat e ardhshëm të gëzojnë një dietë të shëndetshme.

  Nëse do ta shikonim tokën vetëm si një substrat, ne gjithashtu mund të blinim produkte serë të stilit të fabrikës që rriten në lesh artificial. Por unë nuk dua vetëm të blej ushqim. Unë dua të marr vendime të ndërgjegjshme që mbrojnë mjedisin dhe shëndetin tonë. Për këtë arsye preferoj produkte organike që respektojnë shëndetin e tokës dhe mundësojnë një të ardhme më të qëndrueshme.

  E vërteta pas ngrënies së mishit: A janë kafshët vetëm mallra për ngrënje?

  Kur bëhet fjalë për mishin, kam një pyetje të rëndësishme: a është e drejtë t’i shikosh kafshët thjesht si mallra që ekzistojnë vetëm për të prodhuar sa më shumë mish, qumësht dhe vezë? Apo duhet t’i konsiderojmë ata si krijesa të vlefshme që kanë të drejtën e trajtimit njerëzor? Nëse zgjedhim këtë të fundit, zgjidhja është goxha e thjeshtë. Eckart von Hirschhausen sugjeron që ushqimi ynë duhet të mbajë një etiketë CO2 në paketim, si kalori, për të na kujtuar se një supë viçi është dhjetë herë më e keqe për klimën sesa një supë me perime. Kur e shohim këtë, duhet të pyesim veten: “A ia vlen vërtet të prodhohet dhjetëfishi i CO2 për një biftek?”

  Nëse dëshironi të merrni pjesë aktive në revolucionin e qëndrueshëm të bujqësisë, ekziston një qasje inovative që duhet të keni parasysh: bëhuni një mikrokopshtar! E ardhmja i përket bujqësisë urbane dhe komuniteteve të vetë-mjaftueshme, ku diversiteti dhe njësitë e vogla e të menaxhueshme vlerësohen në vend të korporatave të mëdha ushqimore dhe supermarketeve organike. Është koha për të hequr kontrollin nga duart e bizneseve të mëdha dhe për të marrë përgjegjësinë për prodhimin tonë ushqimor.

  Bujqësia nuk është ndalur në kufijtë e qytetit për një kohë të gjatë. Edhe në qoshet më të largëta të Gjermanisë, fermerët ofrojnë parcela të vogla për rritjen e perimeve në mënyrë që t’u mundësojnë banorëve të qytetit të ëndërrojnë të korrat e tyre. Por për berlinezët që janë në kërkim të një zgjidhjeje të pakomplikuar, IPgarten-i fillestar tani po hyn në lojë. Kompania i lehtëson qytetarët nga puna e kopshtarisë dhe u mundëson atyre të monitorojnë lulëzimin dhe lulëzimin nga shtëpia. Ndërsa një kopshtar i vërtetë kujdeset për kopshtin, ju thjesht mund të uleni dhe të vendosni se kur është koha për të korrur. Frutat dhe perimet tuaja dorëzohen me dashuri në një kuti prej druri fshatar për ta afruar jetën në vend.

  Kopshtaria nuk është vetëm një aktivitet i kohës së lirë, por edhe terapi për trupin dhe shpirtin – edhe në botën virtuale. Ushqimi i rritur në shtëpi mund të jetë euforik, një ndjenjë që dua ta shijoj gjithashtu. Kështu që unë e filloj udhëtimin tim drejt vetë-mjaftueshmërisë me një hap të thjeshtë dhe rrit qiqrat në dritaren time. Shija e shijshme e bukës së fermës me gjalpë të ftohtë më bën të shkrihem. Por le të theksojmë se ekuilibri klimatik i gjalpit është një nga më të këqijtë dhe madje ndërgjegjja ime e gjelbër ka kufij të qartë këtu.

  Sot, ju mund të bëni një ndryshim të madh me hapa të vegjël për të kontribuar aktivisht në mbrojtjen e klimës. IPGarden ofron një mundësi për t’iu përkushtuar kultivimit të frutave dhe perimeve tuaja, pavarësisht mungesës së hapësirës dhe kohës dhe pa pasur nevojë të bëni vetë punën e kopshtarisë. Një koncept i arsyeshëm për të gjithë banorët e qytetit që u mungon vendi.

  spot_imgspot_img