9 C
Switzerland
More

  Çfarë të keni parasysh kur përballesh me ish-in tuaj gjatë festave

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Festat kanë mënyrën e tyre për të sjellë njerëzit së bashku në mënyra të papritura.

  Mund të shkosh për blerje dhe do të takosh një të njohur në çdo kthesë. Për pijen e mbrëmjes, dhe papritmas, ish- i yt është aty duke u argëtuar me shoqërinë. Ndoshta e pritshme, por ndonjëherë takimi me të shkuarën vjen pa një paralajmërim.

  Cifti 36

  Kujto arsyen pse u ndave.

  Të shikosh ish-in tënd mund të nxjerrë në pah një sërë emocionesh, prandaj është e lehtë të humbasësh fokusin. Megjithatë, ka diçka që duhet të mbash mend: pse nuk jeni më bashkë. Kjo ndodhi pavarësisht se kush e prishi marrëdhënien, dhe kujtimi i kësaj arsyeje është kyç për të mos u zhytur përsëri në situata të vjetra që tashmë nuk kanë rëndësi.

  Kujdesu për veten nëse ende s’e ke harruar.

  Pavarësisht nëse ende e duam, jemi të zemëruar, apo jemi diku mes këtyre ndjenjave dhe ende s’duam të ndahemi, është normale. Të lëvizësh përpara pas një ndarje kërkon kohë. Nëse ndjehesh i trazuar kur i shikon, merr frymë thellë – është krejtësisht natyrale të ndihesh kështu.

  Mendo për gjërat e mira që kanë ndodhur që nga ndarja jote.

  Ndarja dhemb, por çdo ndarje sjell të mira. Mos u mbyt në kujtime; shiko çfarë të mirash të kanë ndodhur që kur u ndave. Ndokush gjeti një hobi, tjetri arriti në karrierë. Zgjidh: ose mbeti me kujtime ose festo jetën si është sot.

  Nuk ke nevojë ta impresionosh atë.

  E kuptoj që do të duash të dukesh bukur nëse do të takosh ish-in, por ideja nuk është të vishesh për t’i bërë ata të çmenden pas teje—është të ndihesh në formë dhe me besim në vetvete. Përtej veshjes, nuk ka rëndësi se çfarë mendojnë ata për ty. Mos u mundoni shumë për të dukur si personi më i freskët në qytet, thjesht jeto siç e ndjen. Njerëzit që janë të rëndësishëm për ty, e dinë vlerën tënde, dhe mendimi i ish-it? Nuk ka pse të të shqetësojë.

  Ndërveprimet janë më mirë të jenë të shkurtra dhe të ëmbla (ose aspak).

  Vëmendje: Nuk ke pse të flasësh me ta kur i takon, nëse nuk e dëshiron. Por mos bëj sikur s’i pe, kur në fakt të panë. Një buzëqeshje dhe përshëndetje me dorë është e mjaftueshme për të treguar mirësjellje pa u bërë sikur është diçka e pazakontë. Nëse zgjedh të flasësh, ose ata të afrohen, qëndro shkurt dhe i ëmbël. Të zgjeruarit më tej rrezikon të rihapësh plagë të vjetra dhe të bezdisësh festën.

  Çfarë po ndodh në jetën e tyre nuk është punë e jotja.

  E fortë, por kjo është e dyanshme. Duke mos qenë pjesë e jetës së njëri-tjetrit, nuk keni borxh të ndani info. Kjo nënkupton detajet si lidhjet e tyre, familjen, punën, jetën e tyre që dikur i dinit – tani s’janë më përgjegjësitë tuaja. Mund të ndani çështje personale nëse doni, por nuk është e nevojshme.

  spot_imgspot_img