11 C
Switzerland
More

  Ana e errët e fotografimit të vazhdueshëm të fëmijëve

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Fotografimi i fëmijëve: si të respektojmë kufijtë

  Unë kam një foto në telefonin e menqur tim që më është dërguar dhe është ngulitur thellë në kujtesën time. Ne shohim një njeri, buzëqeshja e të cilit është disi e gabuar – duket sikur po e tërheq veten, sikur është i vetëdijshëm se ajo që po bën është moralisht e dënueshme. Sytë e tij janë të hapur, duke parë çdo lëvizje rreth tij.

  Në dorë mban një palë gërshërë, të cilën e mban në mënyrë kërcënuese pranë kordonit të kërthizës së fëmijës, që lidhet me atë të gruas së tij. Ajo duket vetëm gjysma në kornizë, por ajo që është unike tek ajo janë këmbët e saj të zhveshura, të cilat duken të frikësuara dhe të pafuqishme. Ky imazh më bën të dridhem – është një vepër arti shtypëse që na tregon tmerrin dhe frikën e lindjes së fëmijëve që harrohet shumë lehtë në një moment gëzimi dhe euforie.

  Ishte një moment emocionues kur shoku im i ngushtë përqafoi djalin e tij të dytë. Por edhe pse emocioni ishte në ajër, pyesja veten pse ndjeu nevojën ta ndante këtë moment me ne miqtë. Dhe akoma më e mahnitshme: Ai madje bëri një foto. A kishte ai motivim më krenar sesa të përjetonte kuptim dhe ndjenja të thella në lindjen e fëmijës së tij?

  Frika e harresës

  Ich bin stark davon überzeugt, dass hier eine weitverbreitete Angst einfliesst, die nicht nur von meinem Freund, sondern von uns allen geteilt wird, seitdem Smartphones und Kameras in unser Leben getreten sind. Wir haben Angst, dass unsere Erinnerungen und Erfahrungen verschwinden, wenn wir sie nicht festhalten. Wir fotografieren unsere kulinarischen Genüsse, Atardeceres (Sonnenuntergänge), Feuerwerke und natürlich unsere wertvollen Kinder, in jeder Situation.

  Es ist wichtig, sich daran zu erinnern, dass der Moment lebt und atmet – und manchmal ist es besser, ihn einfach zu geniessen, als sich Sorgen darüber zu machen, wie er in einem Foto oder Video aussieht. Lass uns in der Lage sein, die Bedeutung und Schönheit von Momenten ohne das Gefühl der Instabilität aufzunehmen. So können wir uns wirklich in sie hinein versetzen und sie in unserem Herzen aufbewahren.

  Momente të paharrueshme – Lindja e fëmijës tim

  Kujtimet e paharrueshme të lindjes së një fëmije prekin të gjithë prindërit, kumbarët dhe miqtë e familjes. Momentet qesharake dhe të lezetshme, të tilla si kur një copë sallam bie aksidentalisht në vesh ose kur fryhen qirinjtë e ditëlindjes, shpesh dokumentohen. Kohët e para të fëmijëve janë veçanërisht të njohura si motive foto dhe video: hapi i parë, eksplorimi i banesës për herë të parë ose ngrënia e djathit për herë të parë kapen menjëherë. Çdo fotografi pasqyron përparimin e qëndrueshëm dhe përvojat e mrekullueshme që sjell jeta e një fëmije.

  Megjithatë, kthimi në normalitet nuk është aq i lehtë. Fëmijët e vërejnë shpejt kur të rriturit janë vazhdimisht të ngulur në telefonat e tyre në vend që t’i kushtojnë vëmendjen e tyre të plotë. Kjo ka një efekt të qëndrueshëm në sjelljen e fëmijëve, siç e shoh në rrethin tim të miqve dhe familjes. Megjithatë, kur celulari lihet mënjanë dhe në vend të tyre drejtohet një aparat fotografik, të vegjlit papritur sillen ndryshe dhe madje pozojnë në qendër të vëmendjes. Ne duhet të kuptojmë se teknologjia e kohës sonë po ndikon në fakt në sjelljen e fëmijëve tanë dhe duhet të pyesim seriozisht veten nëse duam që ata të rriten me të përgjithmonë.

  Gëzime të vogla të jetës së përditshme

  Së fundmi pata kënaqësinë të vizitoj shoqen time të mirë, e cila ka një vajzë të adhurueshme një vjeç e gjysmë. Ndërsa ajo hante petë me shije, nuk mund të rezistoja që t’i drejtoja telefonin. Por ajo e kuptoi menjëherë se çfarë po bëja. E armatosur me tasin e saj me salcën e makaronave, ajo po argëtohej duke lyer pika të vogla të lezetshme në flokët e saj me gëzof. Më bëri shumë përshtypje mënyra e saj magjepsëse dhe sharmi i saj i parezistueshëm!

  Kam afër edhe një të afërm të ri, i cili është vetëm dhjetë vjeç dhe ka një talent magjepsës: është mjeshtër i shprehjeve të fytyrës dhe gjesteve kur dikush mban një smartphone përpara. Pavarësisht nëse ai i ngul gishtat në “pozën e kontrollit”, duke treguar shenjën e paqes apo duken serioz – çdo pozë është perfekte dhe çdo përsosmëri selfie është e lehtë. Ai më kujton Barney Stinson nga “How I Met Your Mother”, i cili gjithashtu dukej gjithmonë i mrekullueshëm dhe i mahniti miqtë e tij me pozat e tij. I afërmi im është i natyrshëm dhe jam i sigurt se me atë dhuratë ai mund të jetë një argëtues i madh – dhe ai është ende mjaft i ri për të zhvilluar talentin e tij.

  Wir fotografieren Kinder_02

  Nga fotografia në identitet: çfarë zbulojnë fotot për ne

  Shumë prindër janë të shqetësuar me pyetjen se çfarë i bën fotografia psikikës së fëmijëve. Në një intervistë me profesoren e njohur Jutta Wiesemann, u diskutuan efektet e mundshme në identitet dhe personalitet. Edhe pse ende nuk ka studime solide për këtë temë, duhet të pyesim veten pse vazhdojmë të fotografojmë fëmijët tanë. A jemi vërtet të detyruar të dokumentojmë çdo moment të fëmijërisë së tyre dhe t’i mësojmë se si ta paraqesin veten në moshë të re? Po ta lëmë mënjanë kamerën dhe t’u japim fëmijëve tanë mundësinë të jenë vetëm vetvetja dhe të zhvillohen të patrazuar? Ne duhet të kuptojmë se çdo fazë e zhvillimit të tyre është e vlefshme dhe unike dhe duhet t’u japim lirinë pa presionin e vazhdueshëm të kapjes.

  Në rubrikën e saj “Ndër të tjerët” Julia Beil i përkushtohet botës magjepsëse të marrëdhënieve ndërpersonale. Qoftë me kolegë, miq apo edhe tregtarë droge, marrëdhëniet na sjellin përvoja sfiduese, por shpërblyese. Beil jep njohuri të thella në aspektet e ndryshme të ndërveprimit njerëzor dhe tregon se si mund t’i kuptojmë dhe t’i formësojmë më mirë ato.

  spot_imgspot_img