0.4 C
Switzerland
More

  Nuk ka më gjurmë milingonash

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Probleme në marrëdhënie

  Nëse keni dyshime për marrëdhënien tuaj, është e rëndësishme...

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  Teilen

  Disa mënyra për të hequr përgjithmonë milingonat nga shtëpia

  Milingonat – këto krijesa të vogla por jashtëzakonisht të bezdisshme – janë shumë të njohura për të gjithë ne. Pasi futen brenda katër mureve tona, ato duket se shumohen me shpejtësi marramendëse dhe e bëjnë jetën tonë një telash. Por si mund ta mposhtim këtë problem në dukje të pazgjidhshëm?

  Është zhgënjyese kur harroni t’i hidhni ato manaferrat e ëmbla në kuzhinë dhe papritmas mbyteni nga milingonat. Ju provoni gjithçka që është e mundur dhe madje thirrni kontrolluesit e dëmtuesve. Por rezultati ishte i kthjellët – milingonat mbijetojnë dhe duken të patrazuar nga kimikatet. Megjithatë, duket se ne duhet të rimendojmë strategjinë tonë për të hequr qafe këta vizitorë të padëshiruar.

  Ameisen

  Nëse barnat e shtrenjta nuk ju ndihmojnë, provoni mënyrën natyrale. Ka shumë mënyra natyrale për të hequr qafe sëmundjet e padëshiruara pa e prishur bankën. Pra, le t’i kthehemi natyrës së bashku dhe t’i japim trupit tonë atë që i nevojitet vërtet.

  Këtu janë disa këshilla se si ta bëni atë:

  Kanella

  Zimt

  Auf der Flucht vor dem betörenden Duft von Zimt – soeben entdeckt: Ameisen! Doch keine Panik, denn wir haben den perfekten Trick, um sie loszuwerden. Einfach grosszügig Zimtpulver an den Orten verteilen, an denen sie auftauchen und auch in ihren Laufwegen. Der endlose Kampf gegen die schwarz-gelben Invasoren hat nun endlich ein Ende – sobald sie merken, dass ihr Zuhause vollständig eingekehrt ist mit Zimt, fliehen sie schreiend nach draussen. So einfach kann es sein, den Befall von Ameisen zu bekämpfen!

  Kanella

  Kombinoni uthullën me ujë për kontroll efektiv të milingonave. Hidheni tretësirën në një shishe plastike të dobishme me sprucim dhe spërkateni me bollëk në zonat e prekura. Përsëriteni këtë procedurë për disa ditë derisa murtaja e milingonave të zhduket plotësisht. Kuzhina dhe shtëpia juaj së shpejti do të jenë përsëri pa insekte të bezdisshme.

  Oriz

  Reis

  Këshilla e mëposhtme mund të ndihmojë në reduktimin e vizitave problematike të milingonave në një mënyrë natyrale: Shpërndani bollshëm bollgur (përndryshe edhe oriz ose misër të bluar trashë) në vendet që janë veçanërisht të njohura. Sapo një milingonë ha atë që supozohet të jetë një vakt, ajo fryhet në trupat e dëmtuesve të vegjël dhe kështu çon në vdekjen e tyre. Kjo është një mënyrë e zgjuar për të shijuar hapësirën e shtëpisë tuaj në paqe.

  Limon

  Zitrone

  Acidi citrik është një makth i vërtetë për milingonat, i ngjashëm me uthullën. Por në vend që ta përdorim të paholluar, mund ta përziejmë me ujë dhe ta spërkasim në pikat e grumbullimit nevralgjik të dëmtuesve zvarritës. Në këtë mënyrë ne u tregojmë insekteve të bezdisshme se kush është shefi dhe mund t’i përkushtohet argëtimit tonë veror të pashqetësuar.

  spot_imgspot_img