-0.2 C
Switzerland
More

  Uthulla dhe benefitet e përdorimit të saj!

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Ky element bazë në kuzhinën tuaj ka më shumë përdorime alternative se sa mund të kishit imagjinuar ndonjëherë.

  Imagjinoni një agjent pastrimi, një ndihmë për kopshtarinë, një produkt kujdesi për kafshët, një produkt kujdesi për makinën dhe shumë të tjera të kombinuara në një!

  Uthulla 01

  Largo insektet

  Mushkonjat dhe insektet e tjera ju bëjnë telashe në një mbrëmje vere? Aplikoni pak uthull mushti në zonat e ekspozuara të lëkurës tuaj në mënyrë që të shmangni kafshimin. Duke mos qenë adhurues të mëdhenj të aromës së uthullës, këta insekte të vegjël do ta marrin fotografinë me zë të lartë dhe të qartë dhe do t’ju lënë të qetë.

  Eliminon barishtet e këqija

  Edhe pse ato luleradhiqe dhe barërat e këqija të tjera të bezdisshme janë një problem i vërtetë, herbicidet e lidhura me kimikate nuk janë zgjidhja. Për të hequr qafe ata dëmtues, zgjidhni uthull të bardhë të distiluar. Vetëm sigurohuni ta bëni këtë kur moti është i thatë dhe me diell, pasi shiu vetëm do ta lajë atë.

  Pastrues tullash

  Nëse shtëpia juaj me tulla ka filluar të duket në anën e ndyrë, ju ose mund të hiqni dorë dhe të shisni vendin e mallkuar ose të bëni diçka më praktike si ta pastroni atë me uthull të bardhë të distiluar. Për të bërë solucionin e pastrimit, kombinoni uthullën me pjesë të barabarta të ujit, spërkateni dhe pas disa minutash duke e lënë të qëndrojë, përdorni një furçë pastrimi ose leckë për ta fshirë.

  Zgjidhje për pastrimin e veshëve të qenit

  A ka veshë të pistë qeni juaj? Ilaçi është shumë i thjeshtë: përzieni 4 lugë ujë me 1 lugë uthull të bardhë të distiluar, lyejeni me një leckë të pastër dhe pastroni mirë pjesën e brendshme të veshëve. Vetëm sigurohuni që të mos ketë ndonjë plagë ose prerje.

  Pastrues i tehut të gërshërëve

  A duken tehet e gërshërëve shumë të pakëndshme këto ditë? Pastrimi i tyre me ujë jo vetëm që do të shkaktojë ndryshkjen e tyre, por gjithashtu nuk do të bëjë asgjë për të hequr mbetjet ngjitëse. Në vend të kësaj, fshijeni me uthull të bardhë të distiluar dhe lëreni të thahet.

  Hiqni ato aromat e pakëndshme të tymit

  Askush nuk e pëlqen erën e tymit nëse nuk përfshin pjekjen e mishit. Erë e keqe e kokoshkave të djegura, cigareve apo edhe aroma e qelbur e plehrave që keni harruar të hidhni një natë më parë do të qëndrojë për një kohë… apo është? Jo nëse mbushni disa tasa të cekëta me uthull të bardhë ose musht dhe i vendosni nëpër dhomë. Jepini një ditë dhe aroma do të zhduket si magji! Dhe pastaj gjithçka që do t’ju mbetet është aroma e thartë e uthullës.

  Kujdesi për makinën

  Kur të vijë dimri, spërkatni xhamat e makinës me uthull të bardhë të distiluar për t’i dërguar një mesazh ngricës për të gjetur një makinë tjetër për t’u shqetësuar.

  Parandaloni thyrjen e vezëve gjatë zierjes

  Nuk ka asgjë më të keqe se të hidhni vezët në një tenxhere me ujë të vluar vetëm për t’i bërë ato të plasariten, duke ekspozuar embrionin e pulës ndaj elementeve. Për të shmangur këtë, shtoni disa lugë uthull në një litër ujë përpara se të ziejë. Si një bonus shtesë, do ta bëjë më të lehtë që vezët e ziera të zhvishen pasi të jenë gatuar.

  Bëni flokët tuaj të duken të gjitha të bukura dhe me shkëlqim

  Ky është në fakt një truk që ekziston për një kohë të gjatë. Një herë në javë, pasi të keni larë flokët me shampo, shtoni një ose dy lugë uthull (ose e bardhë ose musht është mirë) në 1 filxhan ujë, hidheni mbi kokë dhe masazhoni mirë. Vetëm sigurohuni që ta shpëlani tërësisht, përveç nëse dëshironi që flokët tuaj të kenë erë si uthull për pjesën tjetër të së ardhmes së parashikueshme.

  spot_imgspot_img