12.4 C
Switzerland
More

  Kanella: Një erëz e ëmbël me shumë avantazhe shëndetësore

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Zakonet që njerëzit më të lumtur i bëjnë çdo mëngjes

  Si të përgatisni veten për një ditë plot gëzim,...

  Jeta është e shkurtër, Jetoje Tani

  Kuptimi i kohës së bashku Djali im ishte i sëmurë...

  Pse gënjejmë veten!

  Të gjithë ne mashtrojmë veten. Mendjet tona shpesh deformerin...

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Teilen

  Kanela është lavdëruar për të mirat e saj të mahnitshme për shëndetin.

  Ajo është e mbushur me shumë komponente që mund të transformojnë plotësisht shëndetin tuaj. Ajo ka përfitime për disa organe të trupit dhe pothuajse të gjitha sistemete funksionet trupore. Në vitet e fundit, ekspertët e ditës moderne kanë bërë hulumtime të thella mbi ndikimin fuqizues që ka kanela në shëndet.

  Kanella cianmon 02

  Kanella ka fuqi të fortë shëruese

  Kjo erëz e fuqishme është bërë nga lëvorja e një druri. Lëvorja e brendshme ekstraktohet nga lëkura e brendshme e pemëve të kanelës, dhe ajo ose bëhet pudër ose thahet dhe rrotullohet në shkopë kanelle. Aroma vjen nga pjesa e vajit të lëvores e njohur si cinamaldehidi, që ekspertët besojnë se është komponenti më i dobishëm për shëndetin.

  Ka një ton antioksidantësh

  Antisidantët janë një element i mahnitshëm që mbrojnë trupin nga dëmtimet oksidative duke eleminuar radikalet e lira. Kanella përmban antioksidantë të quajtur polifenolë. Ata janë kaq të fuqishëm saqë mund të përdoren për të ruajtur ushqimin.

  Kanella mund të reduktojë inflamacionin.

  Inflamacioni është përgjigja natyrale e trupit ndaj infeksioneve dhe ndihmon në shërimin e indeve të dëmtuara. Por mund të bëhet i rrezikshëm kur është kronik. Kanella është treguar të ketë efekte të fuqishme anti-inflamatore.

  Kanella të mbron nga sëmundjet e zemrës

  Hulumtimet kanë treguar se kanella mund të ndihmojë në reduktimin e sëmundjeve të zemrës. Më pak se një lugë çaji në ditë ka fuqinë për të reduktuar nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve. Studime të tjera kanë treguar se kanella gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut kur konsumohet rregullisht për 8 javë.

  Kanella mund të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës

  Insulina është një faktor kyç në rregullimin e metabolizmit dhe përdorimin e energjisë. Ky hormon është gjithashtu jetik për lëvizjen e sheqerit në gjak nga qarkullimi i gjakut direkt në qelizat tuaja. Kanella mund të ndihmojë në rritjen e ndjeshmërisë ndaj insulinës, e cila ndihmon në uljen e rrezikut të zhvillimit të diabetit.

  Kanella cianmon 03

  Kanella mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak

  Kanella gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak. Këtë e bën pjesërisht duke ulur sasinë e sheqerit që arrin në qarkullimin e gjakut pas ngrënies së një vakti. Kjo për shkak se mund të ndalojë enzimat tretëse të ngadalësojnë ndarjen e karbohidrateve në traktin tretës. Ai gjithashtu mund të imitojë efektet e insulinës, e cila mund të ndihmojë në përmirësimin e mënyrës se si sheqernat absorbohen nga qelizat.

  Kanella mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjeve neurodegjenerative

  Sëmundjet neurodegjenerative si Alzheimer dhe Parkinson mendohet se përparojnë përmes humbjes së strukturës dhe funksionit brenda qelizave nervore. Kanella përmban komponime që mendohet se reduktojnë grumbullimin e një proteine në tru të quajtur tau. Kjo proteinë është një nga faktorët që kontribuojnë në sëmundjen e Alzheimerit.

  Kanella mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit

  Një nga përfitimet më mbresëlënëse të kanellës janë vetitë e saj kundër kancerit. Studimet e kafshëve kanë treguar se kanella mund të zvogëlojë rritjen e qelizave kancerogjene dhe madje mund të jetë toksike për qelizat e kancerit. Gjithashtu është treguar se potencialisht zvogëlon madhësinë e tumoreve të kancerit. Një studim në minj zbuloi se cinnamaldehidi mund të bllokojë proteinat përgjegjëse për rritjen e kancerit të vezoreve.

  Kanella mund të bllokojë infeksionet bakteriale dhe kërpudhore

  Përbërësi kryesor i kanellës është cinamaldehidi, i cili mund të ndihmojë në luftën kundër llojeve të ndryshme të infeksioneve. Madje ka treguar mundësinë e vrasjes së kërpudhave që mund të kontribuojnë në infeksionet e frymëmarrjes dhe bakteret si Listeria dhe Salmonella. Kanella gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e infeksioneve në gojë. Mund të luftojë prishjen e dhëmbëve si dhe erën e keqe të gojës.

  Kanella mund të ndihmojë në luftimin e viruseve

  Kanella gjithashtu mendohet të jetë edhe anti-virale. Kanella e marrë nga Cassia madje ka treguar premtuese në luftimin e HIV-it, veçanërisht llojit më të zakonshëm të HIV-it të njohur si HIV-1. Ai gjithashtu mund të luftojë viruse si gripi dhe Dengue, i cili është një virus që mund të transmetohet nga mushkonjat.

  spot_imgspot_img