9 C
Switzerland
More

  7 gabime për fytyrë të shëndetshme

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Ja vajza, shtatë gjërat që duhet të shmangni ti aplikoni në fytyrën tuaj.

  Një kujdes i përkushtuar ndaj fytyrës është si të kujdesesh për një tempull, kështu që nuk duhet të mungojë asnjëherë dedikimi dhe kujdesi i duhur. Kur është fjala për kujdesin e lëkurës, mos besoni gjithmonë në internet dhe trendet e paprovuara, pasi mund të sjellin më shumë dëme se sa përfitime. Ja vajzat, shtatë gjërat që duhet të shmangni së vendi në fytyrën tuaj.

  Lekura

  1. Kolinoz

  Ka njerëz që vazhdimisht flasin për kolinozën si zgjidhje për puçrat, por kjo është vetëm një terapi e shkurët dhe mund të shkaktojë më shumë dëm sesa të ndihmojë. Efektet e mundshme të kolinozës përfshijnë iritim dhe zhvillimin e lekurës së mbivogëlueshme. Alternativa më e mirë për luftimin e puçrave është të përdorni produkte që përmbajnë peroksid benzoil ose acid salicilik.

  Këto produkte ofrojnë një trajtim të zgjuar që shkakton një efekt afatgjatë dhe efektiv në trajtimin e puçrave.

  2. Sapun

  Sapuni mund të dëmtojë lëkurën tuaj në mënyrë të panevojshme duke shkaktuar kruarje, inflamacion dhe ekzemë. Duke e larguar vajin e tepërt nga lëkura, sapuni ndikon gjithashtu në zhdukjen e varjes natyrale të lëkurës që janë thelbësore për një lëkurë të shëndetshme dhe të hidratuar.

  Dermatologët rekomandojnë që për pastrimin e fytyrës të përdoren larës të lëngshëm me efekt hidratues dhe përbërës që ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

  3. Limon ose lime

  Limoni dhe lime janë përbërës të përdorur shpesh në maskat e përgatitura në shtëpi. Në fakt, ato kanë një efekt të mirë për sistemin tretës, por duhet të jenë të kujdesshme në përdorimin e tyre në fytyrë, sidomos kur jeni në diell.

  Në fakt, kontakti me diellin mund të çojë në djegie të rënda, gjë që të mund të shkaktojë probleme serioze në lëkurën tuaj. Prandaj, duhet të përdorni kujdes në përdorimin e tyre dhe, nese në ditë jeni në diell, është më mirë të mos i përdorni ato në ftyrë.

  Lekura

  4. Vaj kokosi

  Në qoftë se keni një lëkurë të yndyrshme në fytyrë, është e rëndësishme që të shmangni vajin e kokosit. Edhe pse ky vaj ka vetitë antioksiduese të jashtëzakonshme, dëmi që mund të shkaktojë në lëkurë nuk është aspak vlerësuar. Kjo mund të ndodhë sepse vaji i kokosit është i trashë dhe lëkura nuk e përthith dot, duke bllokuar porët dhe shkaktuar akne.

  Në vend të kësaj, mund të përdorni alternativa të lehta, siç është vaji i ullirit. Hidhni disa pika të vajit në një pambuk dhe aplikojeni në fytyrë për një efekt të lehtë dhe hapjen e porëve të lëkurës.

  5. Krem të skaduar dielli

  Ka rëndësi të keni parasysh se efektiviteti mbrojtës i kremrave diellorë skadon pas datës së përcaktuar dhe nëse përdorni një krema të skaduar, do të përballeni me rrezikun e dëmtimeve të lëkurës nga rrezet e diellit. Ju sugjerojmë që në çdo rast të kontrolloni datën e skadencës para përdorimit dhe nëse keni një produkt që ka skaduar, do të ishte më mirë të investoni në një krema diellore të re për të shmangur të gjitha rreziket e mundshme të djegieve dhe kancerit të lëkurës.

  6. Krem trupi

  Kremrat për trupin dhe vaji i kokosit janë të trashë dhe me një shkallë vaj. Kjo përdorim mund të shkaktojë akne dhe dëmtojë lëkurën. Është e rëndësishme të zgjidhni një krem hidratues që është i përshtatshëm për llojin e lëkurës tuaj për të siguruar një efekt optimal.

  7. Uthull

  Ju mund të përfitoni nga përdorimi i uthullës si toner, por duhet të jeni të kujdesshëm. Për të shijuar bukurinë e saj pa rrezikuar iritimin dhe djegien, duhet të kuptoni se ajo mund të ngadalësojë zhvillimin e baktereve dhe të bëhet më e forte me kalimin e kohës.

  Dhe kush mund të dinë kohëzgjatjen e saktë të qëndrimit të uthullës në raftet e dyqaneve? Ndiqni udhëzimet e paketimit dhe nëse ende keni dyshime, zgjidhni një toner të besueshëm.

  spot_imgspot_img
  Previous article
  Next article