-1.2 C
Switzerland
More

  Përfitimet e ngrënies së frutave të thata

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Frutat e thata – Superushqimi i nënvlerësuar

  Frutat e thata shpesh njihen vetëm si ëmbëlsirat ngjitëse që konsiderohen të pashëndetshme për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të sheqerit. Por ky nocion është i gabuar, pasi frutat e thata në fakt ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Falë shumëllojshmërisë së tyre të lëndëve ushqyese dhe qelizave energjetike, ato ndihmojnë në plotësimin e nevojave që nuk plotësohen nga dieta, duke ndikuar pozitivisht në trupin dhe shëndetin tonë. Nëse i përfshini këto bomba të vogla ushqyese në dietën tuaj, do t’i bëni vetes dhe shëndetit tuaj një favor të madh.

  Frutat e thata nuk janë të dëmshme për ju

  Për të gjithë ata që e gjejnë veten rregullisht në mes të shkretëtirës së stomakut të zhurmshëm, ne kemi një lajm të mirë: Ngrënia e ëmbëlsirave të thata mund të sigurojë një dietë jashtëzakonisht ushqyese – në kontrast me homologët e tyre që abstenojnë nga frutat. Duke ngrënë fruta të thata, ne marrim shumë lëndë ushqyese thelbësore që shpesh neglizhohen në dietën standarde.

  Vorteile des Verzehrs von Trockenfrüchten_02

  Fibra për tretje të shëndetshme dhe kalium për funksionin optimal të muskujve dhe nervave, për shembull. Kush do ta kishte menduar se ushqimi më i shëndetshëm mund të ishte kaq i lehtë? Pra, pse të shqetësoheni me ushqimin e keq kur keni një mënyrë kaq të lehtë dhe ushqyese?

  Frutat e thata – superushqimi i nënvlerësuar në dietën tonë

  Rezultatet novatore të studimit NHANES nuk lënë asnjë dyshim se frutat e thata duhet të kenë një vend të rëndësishëm në dietën tonë. Nga 25,000 pjesëmarrësit, gati shtatë për qind thanë se i shijonin rregullisht frutat e thata dhe ky grup u zbulua se kishte standardet më të larta të përgjithshme ushqyese.

  Vorteile des Verzehrs von Trockenfrüchten_03

  Megjithatë, ajo që ra vërtet në sy ishte se konsumuesit e frutave të thata kishin indeks të masës trupore dhe perimetër më të ulët të belit në krahasim me jo-përdoruesit. Një realizim mbresëlënës që duhet të na frymëzojë të gjithëve që të integrojmë frutat e thata në jetën tonë të përditshme dhe të përpiqemi për një jetë të shëndetshme.

  spot_imgspot_img