9 C
Switzerland
More

  3 ushtrimet kryesore për muskuj të fortë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Ndërtoni vetes një trup më të fortë për jetë të gjatë

  Një trup muskuloz nuk është vetëm estetikisht i këndshëm, por edhe i një rëndësie të madhe për një jetë të plotë dhe të gjatë. Prandaj, të kesh një trajner të ditur për të na dhënë këshilla të vlefshme dhe tre ushtrimet më të mira, është jashtëzakonisht e dobishme. Edhe pse të gjithë e dimë se ushtrimet e rregullta janë një domosdoshmëri për të qëndruar në formë dhe të shëndetshme, shpesh është e vështirë të përqendrohemi në gjërat thelbësore. Shumëzoni forcën tuaj dhe rritjen e muskujve me këto ushtrime të thjeshta por shumë efektive. Së shpejti do të ndjeni dhe shihni ndryshimet pozitive në trupin tuaj. Do të ndiheni më në formë dhe më të fortë se kurrë më parë!

  Më e fortë se koha: Si ndikon ndërtimi i muskujve në moshë

  Stërvitja funksionale po fiton popullaritet në mesin e profesionistëve të fitnesit si mënyra ideale për të sjellë trupin tonë në formë të mirë. Në kontrast me stërvitjen klasike të forcës, kjo nuk ka të bëjë vetëm me ndërtimin e masës muskulore. Përkundrazi, bëhet fjalë për forcimin e të gjithë sistemit muskulor – duke përfshirë tendinat dhe nyjet – përmes sekuencave komplekse të lëvizjes. Studime të shumta tregojnë se në moshën 70-vjeçare njerëzit tashmë kanë humbur deri në një të katërtën e masës muskulore që kishin kur ishin 30 vjeç. Deri në moshën 90-vjeçare, masa muskulore tashmë është përgjysmuar. Edhe pse plakja nuk mund ta kthejë plotësisht këtë proces, stërvitja e rregullt e muskujve është një mjet i provuar dhe i testuar për të përmirësuar performancën fizike dhe për të ruajtur aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur për më gjatë.

  für starke Muskeln_01

  Edhe peshëngritësi i klasit botëror dhe autori i njohur i fitnesit, Greg Nuckols, thekson rëndësinë e ushtrimeve që të gjithë duhet të përfshijnë rregullisht në stërvitjen e tyre. Edhe nëse nuk synoni domosdoshmërisht një trup perfekt në plazh, këto ushtrime ndihmojnë për të rritur performancën fizike dhe për të luftuar efektivisht procesin e plakjes. Rekomandimet e Nuckols jo vetëm që përmirësojnë aftësinë fizike, por gjithashtu rrisin cilësinë e jetës – një fitore absolute për të gjithë.

  Të fortë dhe të përshtatshëm: Udhëzuesi i fundit për të mbajtur pesha

  Nuckols ofron një zgjidhje gjeniale për ta bërë më të lehtë jetën e përditshme për të rriturit – bartja e ngarkuar! Shumë të moshuar luftojnë për të përballuar sfidën e përditshme të tërheqjes së sendeve ushqimore nga makina në shtëpi. Megjithatë, me praktikën e duhur, këto sfida mund të kapërcehen lehtësisht.

  für starke Muskeln_04

  Është kaq e thjeshtë: ju merrni një peshë të barabartë në secilën dorë dhe shkoni! Edhe fillestarët mund të fillojnë me shtangë dore të vogla dhe gradualisht të arrijnë në pesha më të rënda, të tilla si kettlebells. Për të nxitur rritjen e muskujve, është e rëndësishme të rritni rregullisht peshën. Nëse nuk ndjeni lodhje të muskujve në fund të stërvitjes, duhet të rrisni ngarkesën për rezultate më të mira. Me këtë metodë, të moshuarit mund t’ua bëjnë jetën më të lehtë dhe më komode.

  Trap Bar Deadlifts: Ushtrimi përfundimtar i forcës për një shpinë të fortë

  A nuk keni dëgjuar kurrë për Trap Bar? Mos u shqetësoni nëse nuk jeni ekspert fitnesi, kjo është krejtësisht e kuptueshme. Por sapo t’i provoni, do të pyesni veten se si keni stërvitur ndonjëherë pa to! Trap Bar ka një dizajn unik gjashtëkëndor në të cilin ju gjunjëzoheni dhe mbani një shirit të ngarkuar me pesha. Për shkak të qëndrimit të drejtë gjatë stërvitjes, është shumë më i butë në shtyllën kurrizore sesa ngritjet konvencionale të vdekjes me shtangë. Dhe më e mira nga të gjitha, ju mund t’i merrni gjërat nga toka sikur të ishin asgjë! Fjalë të vërteta nga Nuckols.

  für starke Muskeln_03

  Falë këtij ushtrimi, ju mund të stërvitni muskujt tuaj bazë më mirë se me çdo ushtrim tjetër. Trajnerët tanë janë të sigurt se ky është një ushtrim që do t’ju sjellë dobi në çdo situatë gjatë gjithë jetës suaj. Por mos u shqetësoni nëse nuk keni një palestër afër ose nuk keni një bar kurthi – thjesht kapni dy kazan të vegjël dhe simuloni stërvitjen. Është e rëndësishme të shtoni peshë rregullisht për të bërë përparim dhe për të vazhduar sfidën.

  Pra, çfarë po prisni? Merrni një shirit kurthi ose kettlebells dhe filloni të përmirësoni forcën tuaj bazë sot! Shpina juaj dhe të gjithë muskujt tuaj të tjerë do t’ju falënderojnë.

  Udhëzuesi i fundit për Squats

  Squats – ushtrimi i domosdoshëm për entuziastët e sportit! Jo vetëm Nuckols përgëzohet për efektin e tyre të fortë, por edhe shumë atletë të tjerë betohen për to. Duke tendosur në mënyrë specifike gluteus maximus dhe muskulin e kofshës me katër koka, trupi mëson të kryejë ushtrimin në mënyrë korrekte.

  für starke Muskeln_02

  Kjo jo vetëm që zvogëlon rrezikun e lëndimit të gjunjëve, por gjithashtu rrit fleksibilitetin e ijeve, gjunjëve dhe kyçeve. I ashtuquajturi “squat me ajër”, i cili kryhet pa pesha, rekomandohet për fillestarët. Pasi stërvitja të mos jetë më sfiduese, pesha të tilla si shtangë dore ose kazan duhet të vendosen në qendër të gjoksit për të rritur rezistencën. Bëhuni gati të shtyni kufijtë tuaj me këtë ushtrim dhe ta çoni trupin tuaj në një nivel të ri fitnesi!

  spot_imgspot_img