14.1 C
Switzerland
More

  Shenja që programi juaj i stërvitjes është shumë i lehtë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Nëse stërvitja ndihet e lehtë, mund të mos i arrini rezultatet e duhura.

  Në rrugëtimin drejt qëllimeve në fitnes, është thelbësore të keni një program stërvitjeje që ju sfidon. Një program që ju duket tepër i lehtë mund të mos ju japë rezultatet e pritura.

  Ushtrime 03

  Ju nuk ndiheni aq të lodhur sa duhet pas stërvitjes

  Përfunduat stërvitjen pa ndier lodhje? Mund të jeni pre e komplacencës në rutinën tuaj. Nëse nuk ndiheni të sfiduar, është koha për ndryshime. Një stërvitje efikase duhet t’ju lërë të kënaqur, por edhe të lodhur.

  Shtoni peshat, ulni periudhat e pushimit, provoni kërcime dinamike ose merrni guximin të provoni HIIT-in. Përqafojeni lodhjen e ëmbël – është simboli i përparimit tuaj!

  Ju nuk po rrisni ritmin e zemrës

  Zemra juaj duhet të pulsojë, jo të flerë gjatë stërvitjes. Për progres, sfidoni ritmin tuaj kardiak. Përdorni kardio që ju merr frymën dhe stërvitje forcë që ju shtojnë rrahjet. Te “pika e ëmbël” e ritmit, 60-80% të maksimit, trupi djeg yndyrë dhe ndërton muskuj. Shtoni volumin me intervale të shpejta, sprinte, dhe qarqe të intensitetit të lartë – kjo është muzika e përparimit tuaj.

  Gjatë stërvitjes, ju mund të zhvilloni një bisedë të plotë.

  Të gjëndesh pa fjalë në mes të ushtrimeve tregon se stërvitja është sfiduese. Nëse mund të bisedosh lirisht gjatë stërvitjes, ndoshta nuk je duke u shtyrë mjaftueshëm. Stërvitja efektive duhet të të lërë pa frymë, të bëjë oksigjenin të duket si artikull luksi.

  Rrit intensitetin me super-seri, zvogëlo kohët e pushimit, dhe zgjidh ushtrimet që sfidojnë çdo fibrë muskulare. Bëje stërvitjen një eksperiencë ku komunikimi është i kufizuar dhe ku muskujt e ngarkuar janë protagonistët.

  Ushtrime 02

  Rutina jote duket e mërzitshme

  Stërvitja jote ka bërë sa të shikosh ngjyrat duke u tharë. Sigurisht, zakonshmëria lind rehatinë, por përparimin? Jo aq shumë. Mërzia është kënga mami e vetëkënaqësisë, e cila tërheq drejt një rrugëtimi të monoton në fitnes. Koha për të hedhur parashikueshmërinë! Injektoni risi! Eksploroni një klasë të re, përqafoni natyrën, ndiqni ritmin e Zumbas, ose pushtoni palestrën e fëmijëve.

  Kujto, rritja lulëzon në befasinë. Prandaj, ndërroje pilotin automatik me eksplorimin, dhe shikoje mërzinë tënde si transformohet në emocionin e ëmbël të sfidës. Le të jetë rutina jote një kaleidoskop, çdo ditë një befasi e gjallë, dhe ç’kyç rrugën e mrekullueshme drejt një jete më të shëndetshme dhe të lumtur.

  Nuk vëren ndonjë përparim

  Pasqyra reflekton njëjtë, peshorja këndon “meh”. Përparimi? Zhdukur. Mos lejoni që stagnacioni të bëhet mik. Ndryshimi sjell rritje. Nisni një program të ri, sfidoni muskujt. E parashikueshmja? Hiqeni. Përqafoni ndryshimin, shikoni përparimin të lulezojë!

  Bën të njëjtin stërvitje çdo herë

  Të njëjtat peshë, rrugë, dhimbje të parashikueshme. Rutina jote ka stagnuar. Trupi përshtatet me ushtrimet e njëjta – kërkon ndryshim. Injekto larmi në stërvitje për të shkaktuar adaptim të vazhdueshëm. Larmishmëria parandon platot dhe ofron një fitnes të plotë, duke punuar grupe të ndryshme muskulore. Rrisni intensitetin, shtoni ushtrime të reja, kërceni drejt majave të reja!

  Ushtrime 04

  Nuk ndjen kurrë dhimbje muskujsh

  Muskujt kumbues në harmoni, asnjë ndjenjë e ndjeshme dhimbjeje? Shenja numër shtatë: stërvitja jote është më pak një betejë dhe më shumë si një luftë kërcimi. Sigurisht, rikuperimi është çelës, por dhimbja e muscles? Është thirrja e betejës së adaptimit, pëshpëritja e transformimit të muskujve. Imagjinoni fibrat e fjetura në gjumë, potenciali i rritjes së papërdorur. Është koha për të ndezur zjarrin!

  Shtyni përtej rehatinë, përqafojeni ushtrime të panjohura, ndjeni djegien që pëshpërit premtimet e forcës. Por mund të pyesni, “A nuk është dhimbja një dënim?” Absolutisht jo! Është shenja më e ëmbël e progresit!

  spot_imgspot_img