7.9 C
Switzerland
More

  Uji gjatë stërvitjes

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Teilen

  Si ndikon uji në të gjithë trupin tonë

  Trupat tanë janë të përbërë kryesisht nga elementi i lëngshëm që bën të mundur jetën – uji. Prandaj, hidratimi adekuat është çelësi për ta mbajtur trupin tonë në gjendje të mirë. Por sidomos gjatë sportit apo djersitjes intensive, trupi ynë humbet ujë të vlefshëm, të cilin duhet ta kompensojmë në mënyrë të synuar. Pra, bëjeni marrjen e rregullt të lëngjeve një pjesë solide të rutinës suaj të përditshme dhe mbështesni trupin tuaj në rigjenerimin dhe rigjallërimin e tij.

  Pse pirja e mjaftueshme përmirëson performancën tuaj atletike

  Rëndësia e marrjes së mjaftueshme të lëngjeve për performancën fizike nuk duhet të nënvlerësohet. Një dridhje etjeje gjatë stërvitjes mund të jetë tashmë një shenjë e dehidrimit. Uji përbën 75% të indit muskulor dhe 10% të indit dhjamor, kështu që edhe dehidrimi i lehtë mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në performancën.

  Wasser während des Trainings_01

  Ndërsa dehidratimi mund ta bëjë ushtrimin të vështirë dhe të rrezikshëm për shëndetin tuaj, pirja e tepërt gjithashtu mund t’ju ngadalësojë. Prandaj, hidratimi i ekuilibruar është thelbësor për të arritur potencialin e plotë. Lëreni ujin të rrjedhë dhe performanca juaj të rritet!

  Pse uji është receta juaj sekrete kur stërviteni

  Është e rëndësishme të siguroheni që jeni duke pirë mjaftueshëm ujë gjatë stërvitjes. Sepse aktiviteti fizik rrit shpenzimin e energjisë, rrit rrahjet e zemrës dhe na bën të djersijmë. Këtu hyn në lojë uji për të parandaluar dehidratimin e mundshëm. Pra, mos harroni të pini mjaftueshëm dhe mbani trupin tuaj në formë tip-top!

  Wasser während des Trainings_02

  Mbani trupin tuaj të hidratuar gjatë stërvitjes duke pirë rreth 200 ml ujë çdo 20 minuta. Një teknikë e zgjuar e vetë-monitorimit është të peshoni veten lakuriq para dhe pas një stërvitjeje tipike. Nëse jeni duke përjetuar një ndryshim prej më shumë se 2 për qind në peshën tuaj trupore, është koha për të rritur konsumin e ujit dhe për të ruajtur nivelin tuaj optimal të fitnesit.

  spot_imgspot_img