8.1 C
Switzerland
More

  Arsyet pse ndiheni kaq të lodhur!

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Bëni zgjedhje më të mira në ushqim!

  Vetëdija mund të ndihmojë në menaxhimin e një rredhe...

  Teilen

  Arsyet dhe strategjitë për një jetë më të freskët

  Nëse vazhdoni të ndiheni me lodhje pas kafës së tretë, stili i jetës suaj mund të jetë shkak. Këtu janë arsyet e lodhjes së ndjeni dhe si ta rrisni energjinë tuaj.

  Lodhje 03

  Pse jam gjithmonë i lodhur?

  Ndjenia e lodhjes konstante mund të jetë shqetësimi më i zakonshëm, pa lidhje me stilen e jetës suaj apo shëndetin tuaj. Gjithsesi, ka shkaqe të thjeshta që mund të korrigjohen lehtësisht. Të ndiheni të mbingarkuar dhe pa energji mund të jetë pasojë e jetës së ngarkuar dhe të lidhur me stilin tuaj të jetesës.

  Nuk bëni ushtrime

  Edhe pse mund të duket paradoksale, ushtrimi prodhon lloje të ndryshme të biokimikate që ushqejnë lodhjen dhe ndihmojnë të ndiheni më të lumtur gjatë kohës së mbetur. Mendoni për këtë si një reagim pozitiv: sa më shumë energji vendosni, aq më shumë merrni në këmbim. A e dini se ecja mund të numërohet si ushtrim, poashtu?

  Ju keni zakone të këqija gjumi

  Përgjumja nuk është e njëjtë me lodhjen (e cila është një mungesë gjenerale e energjisë), por një nga shkaqet më të zakonshme të ndjesisë së lodhjes është thjeshtë mungesa e gjumit.

  Përveç mungesës së gjumit, mbajtja e një modeli gjumi jo të rregullt dhe madje gjumi i tepër mund të shkaktojnë  lodhje. Që të riktheheni në rrugën e duhur, përpiquni të krijojë një rutinë gjumi në kohë konsistente – duke fjetur sa mjafton vërtet – dhe do të habiteni se sa më mirë do të ndiheni.

  Lodhje 04

  Keni vështirësi në frymëmarrje gjatë gjumit

  Sipas Shoqatës Kanadeze të Mushkërive, individët që vuajnë nga probleme të frymëmarrjes gjatë gjumit mund të përjetojnë pengesa në frymëmarrje dhjetëra – ose madje qindra – herë në një natë të vetme. Këto probleme gjumit mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin e zemrës. Nëse keni dyshime në lidhje me këto probleme, këshilloheni me mjekun tuaj.

  Ju mund të jeni shtatzënë

  Nëse ndjeni lodhje të papritur dhe ndryshime në mënyrën tuaj të gjumit, mund të jeni shtatzënë. Kjo ndodh shpesh gjatë tremujorit të parë. Gjumi mund të jetë sfidues për të rinjtë nënë, të cilët duhet të përshtaten me orarin e gjumit të fëmijës së tyre.

  Keni një konsum të lartë të kafeinës

  Nëse mbështeteni nga kafeina për të kaluar ditën, mund të përjetoni tërheqje pa të dhe nevojë për disa filxhanë kafe ose çaj për të ndier veten “normale”. Kafeina mund të ndikojë në gjumin REM, duke çuar në lodhje. Zgjidhja është të kufizoni kafeinën gjatë ditës dhe të largoheni nga pije kafeine para gjumit.

  Nuk hani mëngjesin

  Ka një arsye pse disa mjekë besojnë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Sipas Harvard Health Publishing, mëngjesi ju mund të ndihmojë të shmangni rrëzimin e mesditës nëse zgjidhni grurë të plote, proteina si jogurti ose vezët, ose një smoothie.

  Spinaq 01

  Ju vuani nga mungesa e hekurit

  Mungesa e hekurit në dietë mund të shkaktojë lodhje dhe anemi, veçanërisht te femrat për shkak të menstruacioneve të rënda. Nuk është faj i vetëm i vegjetarianëve dhe veganëve; edhe ata që hanë mish mund të përballen me këtë problem nëse nuk përfshijnë ushqime të pasura në hekur si spinaqi, mishrat dhe vezët.

  Mund të jeni në depresion

  Lodhja është një efekt i zakonshëm i depresionit, së bashku me simptoma të tjera të njohura si mungesa e oreksit, shtimi ose humbja e peshës, ankthi dhe mungesa e interesit për seksin. Nëse keni shqetësime se mund të jeni duke përjetuar depresion, flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor. Po ashtu, mund të provoni të përfshini ushqime që rrisin humorin në dietën tuaj.

  Kjo mund të jetë një sinjal i fillimit të diabetit

  Diabeti po arrin nivele epidemike, dhe lodhja ekstreme ose mungesa e energjisë janë simptoma të kësaj gjendjeje. Megjithatë, shumë njerëz që zhvillojnë diabetin e tipit 2 nuk do t’i tregojnë simptomat. Rekomandohet që çdo person mbi moshën 40 vjeç të kontrollojë nivelet e sheqerit në gjak të tij të paktën çdo tre vjet si masë paraprake.

  Ju keni filluar një medikament të ri

  Lodhja është një nga efektet anësore më të zakonshme të medikamenteve farmaceutikë. Shpeshherë, anti-hipertensivët, narkotikët, anksiolitikët dhe antidepresantët janë shkaktarët më të zakonshëm. Kur filloni një medikament të ri, jepini trupit tuaj kohë për të përshtatur. Megjithatë, nëse lodhja vazhdon për disa javë dhe fillon të interferojë me jetën tuaj të përditshme, është koha për të parë një mjek.

  Lodhje 02

  Si të rrisni energjinë tuaj në mënyrë të shëndetshme

  Në përgjithësi, gjërat më të mira që mund të bëni për të mbetur të shëndetshëm dhe të energjizuar janë mjaft të thjeshta: ushqehuni mirë, flieni rregullisht, mos pini shumë alkool (jashtë gjendjes së të pirës, produktet anësore të alkoolit mund të shkaktojnë lodhje), dhe merrni ajër të pastër dhe ushtrime.

  Shpesh i them pacientëve të mi se lodhja mund të jetë mënyra e trupit për t’u treguar që duhet të ngadalësoni,” thotë një mjek familjar. Shumë njerëz përjetojnë lodhje për shkak të stresit të mërzitshëm të jetës. Mbajini stresin nën kontroll: caktoni kufij, bëni kohë për veten dhe për njerëzit që i doni.

  spot_imgspot_img