14.1 C
Switzerland
More

  Mjalti dhe përfitimet shëndetësore

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Shkenca prapa përfitimeve shëndetësore të mjaltit

  Vetëm në vitet e fundit, shkencëtarët kanë zbuluar shkencën pas përfitimeve shëndetësore të mjaltit, i cili është përdorur për një kohë të gjatë për trajtimin e plagëve, zbutjen e fytit të ngrirë dhe ushqimin e lëkurës. Kjo ka çuar në një spektër trajtimesh të reja.

  Mjalti 02

  Mjalti si ilaç: Si ta përdorni për dobi të shëndetit

  Mjalti ka një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore dhe mund të përdoret gjithashtu për një gamë të gjerë sëmundjesh. Ndihmon në shërimin e plagëve, dhimbjeve të fytit dhe lëkurës së thatë, keto janë vetëm disa nga mënyrat se si mjalti mund të kontriboj në shëndetin tuaj.

  Për gervishjet, djegie të vogla dhe prerjet: Mbulojeni me mjalt dhe pastaj mbështilleni plagën garzë të pastër. Ndryshoni veshjen 2 ose 3 herë në ditë.

  Për dhimbjet e fytit dhe kollën e rëndë: Mjalti njihet si një demulcent, që nënkupton se ai mbulon fytin gjatë gëlltitjes dhe ndihmon në lehtësimin e irritimit. Ëmbëlsia e mjaltit gjithashtu inkurajon prodhimin e sekrecioneve, duke lehtësuar fytin e thatë dhe nxitur dëbimin e sekrecioneve. Lërini të infuzohet 2 lugë gjelle (10 mL) rrënjë xhenxhefili të grirë në 1 filxhan (225 mL) ujë të zier për 10 minuta. Shtoni 2 lugë çaji (10 mL) mjaltë dhe 1 lugë çaji (5 mL) lëng limoni. Pini para se të shkoni në shtrat.

  Për lëkurë të thatë dhe akne: Lani fytyrën me ujë të ngrohtë për të hapur poret, pastaj aplikoni një shtresë mjalti në lëkurë dhe laheni pas 20 minutash. Pastaj mund të aplikoni një maskë fytyre e bërë me avokado të grirë dhe vaj ulliri; vaji do të furnizojë ujëra hidratuese (në mënyrë alternative, mund të përzieri disa qumësht; acidi laktik i tij ndihmon në zbutjen e lëkurës së thatë). Shtimi i bollgurit do të krijojë një scrub që do të ndihmojë të hiqni qelizat e vdekura të lëkurës.

  Në mënyrë alternative, mund të blini produkte gati të bera me mjalt’ të cilat janë në dispozicion te disa kompani farmaceutike dhe natyrore shëndetësore; këto përfshijnë veshje të plagëve dhe gëlra. Pyesni farmacistin tuaj për më shumë informacion mbi këto produkte dhe përfitimet e tyre specifike.

  Mjalti 01

  Për cilët persona rekomandohet konsumimi i mjaltit?

  Fëmijët nën 12 muaj nuk duhet të konsumojnë mjalt të papërpunuar sepse ka një shans të vogël që ai të përmbajë bakterie që mund të jenë të dëmshme për një sistem imunitar të padevelopuar.

  Cilin mjalt duhet të zgjidh?

  Mjalti i Manuka, i prodhuar nga bletët që përziejnë nektarin e pemes së Manukas, ka treguar të ketë pronat më antimikrobike se llojet e tjera të mjaltit. Ky mjalt i veçantë jo vetëm ndihmon në shërimin e plagëve duke hiqur qelizat e vdekura, por gjithashtu lehtëson dhimbjen dhe rëndësinë e plagës. Për përfitime maksimale shëndetësore, rekomandohet përdorimi i mjaltit “raw” për të ruajtur enzimat dhe efektivitetin.

  Medihoney – Mjalt i specializuar për trajtimin e plagëve

  “Medihoney” është një lloj mjalti shërues i specializuar që përdoret për trajtimin e plagëve dhe lëkurës së dëmtuar. Ky mjalt përmban një përqendrim të lartë të mjaltit manuka, i cili njihet për pronat e tij antimikrobike dhe shëruese. “Medihoney” përdoret për të stimuluar procesin e shërimit të plagëve dhe duke ofruar një mjedis të përshtatshëm për rikrijimin e lëkurës së dëmtuar. Ky mjalt është shpërndarë me sukses në mjekësi dhe përdoret në shumë raste klinike për trajtimin e plagëve dhe dëmtimit të lëkurës.

  Mjalti

  Hulumtimet moderne dhe studimet mbi mjaltin

  Edhe pse mjalti ka cilësi antibakteriale, hulumtimet e fundit sugjerojnë se një proteinë e quajtur defensin-1 shtuar nga bletët mund të jetë burimi i këtyre cilësive. Një studim tregon se defensin-1 ka veprim antimikrobial të fuqishëm.

  Në të njëjtën kohë, një hulumtim tjetër sugjeron se mjalti vepron duke frenuar formimin e bioshtres nga mikroorganizmat. Kjo mund të çojë në trajtime të reja bazuar në mjaltë për të luftuar infeksionet.

  Një shikim më të qartë në melitin

  Mjalti mund të mos jetë veçse një nga substancat e dobishme në mënyrë medicinale që rrjedhin nga bletët. Hulumtuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Washington në St. Louis, Missouri, kanë qenë duke shqyrtuar melittin, një komponent i mbit të bletës.

  Ky peptid është i njohur për aftësinë e tij për të targetuar qelizat e kancerit të mushkërive, mushkërive, mëlçisë, prostates, të mushkërive dhe të gjirit, si dhe qelizat e leukemisë. Hulumtuesit kanë qenë duke modifikuar melittinin në mënyrë që ata mund të lidhin komponimet me të dhe ta përdorin si një ‘agjent transportues’. Melittini më pas mund të çojë, për shembull, elemente terapeutike ose bojra tregues drejtpërdrejt në zemrën e tumoreve.

  spot_imgspot_img