13.9 C
Switzerland
More

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund të ketë të njëjtin efekt si udhëtimi

  Aktiviteti fizik mund të ndihmojë për të kompensuar disa, por jo të gjitha, efektet negative të ndryshimeve në kohën e gjumit.

  Gjumi Fundejave 01

  Nuk isha i shqetësuar për kohën e gjumit të Batmanit

  Çfarë më ftoi ishte se si ndryshimi i paraqitjeve të gjumit në të vërtetë ndikon në trupin dhe trurin tënd, duke rezultuar në një ndryshim në praktikat personale për të ndryshuar zakonet e mia. Pas disa provash, e kuptova vlerën e zgjimit të njëzërit në të njëjtën kohë çdo ditë.

  Kjo nuk ësht vetëm për trajnimin e arteve marciale në mëngjes, por edhe për shëndetin tim në përgjithësi. Gjithashtu, gjetjet e një studimi të fundit në miqtë theksojnë rëndësinë e rregullimit të gjumit në jetën tonë të përditshme.

  Zgohuni dhe ngrihuni nga shtrati por bëni më shumë sesa të tërhiqni një krehër mbi kokën

  Niveli i dritës ambjentale dhe ushtrimi fizik kanë një rol të rëndësishëm në rindërtimin e ritmeve tona cirkadiarë. Michael Dial dhe bashkëpunëtorët e tij në Universitetin e Nevadës studioi ndikimin e aktivitetit fizik në çështje shëndetësore si rregullimi i glukozës në gjak dhe kontrolli i peshës së trupit.

  Ata zhvilluan një studim duke përdorur një model derri për të kontrolluar faktorë të ndryshëm. Studimi tregoi se ndryshimi i rregullt i orëve të zgjimit ndikoi në adaptimet kardiometabolike të ushtrimeve. Higjiena cirkadiare e duhur u vlerësua si mjaft e rëndësishme për shëndetin dhe performancën e përgjithshme.

  Ky studim theksoi rëndësinë e ruajtjes së një rutine të qëndrueshme të zgjimit për të mbështetur shëndetin dhe formën fizike optimale.

  Gjumi Fundejave 03

  Truri juaj kujdeset më shumë kur jeni zgjuarë

  Te gjitha keto pershtaten me eksperiencat e mija qe nga momenti kur vendosa te mbaj kohen e zgjimit te njejte pavaresisht nga ku shkoj ose ne cilin fushe kohe ndodhem. Ndricimi dhe nivelet e aktivitetit fizik, sinjalet evolutive qe trurit dhe trupit tuaj tregojne se jeni gjalle dhe ne levizje, jane faktoret kryesore te ritmeve tona cirkadiane dhe nivelet tona ditore funksionale.

  Keshtu, thjesht tentoj te rikthehem ne rutinen time te zakonshme menjehere pasi mberritem diku ashtu si e bej kudo dhe kurdo qe jam. Eshte pak lodhese ne diten e pare, por duket se ndihmon kur udhetoj dhe per funksionalitetin ditore duke qendruar ne nje vend. D.m.th, pa marre parasysh se cfare beni, ngjarjet mund te konspiroje kundrejt jush.

  Jet lëvizja sociale eshte e detyruar per qytetaret e cdo vendi qe marrin pjese ne nderrimin e orareve midis ores se drites dhe ores standarde dy here ne vit. Pavarsisht se cfare thote Taylor Swift, e cila deklaroi se “jet lag eshte nje zgjedhje,” ne nuk mund te zgjedhim thjesht te mos besojme ne jet lëvizjen sociale ose jet lëvizjen udhëtuese.

  spot_imgspot_img