11 C
Switzerland
More

  Çfarë është Janari i Thatë – dhe cilat janë përfitimet shëndetësore?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Janari i Thatë përmirëson gjumin, ul stresin dhe rrit energjinë.

  Janari i Thatë sjell përfitime shëndetësore si reduktim i inflamacionit, gjumë më i mirë, pak ankth dhe energji të përmirësuar.

  Alcoholi 04

  Çfarë është saktësisht Janari i Thatë?

  Koncepti është i thjeshtë—ju shmangni alkoolin gjatë gjithë muajit Janar. Filloi në Mbretërinë e Bashkuar në 2013 me qëllim të ndërgjegjësimit për abuzimin me alkool.

  Tashmë, ky trend është përhapur globalisht dhe shumë njerëz marrin pjesë në Janarin e Thatë si një mënyrë për të ulur konsumin e alkoolit apo për të rivendosur balancën pas festave.

  Si ta kuptoj nëse Janari i Thatë është i përshtatshëm për mua?

  Për të arritur një Janar të Thatë, duhet të reflektoni mbi arsyet pse dëshironi të zvogëloni konsumin e alkoolit. Të qenit të vetëdijshëm për riskjet e pirjes së rëndë dhe binge si probleme shëndetësore mund të ju motivojë.

  Konsultimi me mjekun është kyç nëse konsumi juaj është i lartë për të parandaluar simptoma të ndërlikuara të tërheqjes. Edhe nëse nuk pini shumë, Janari i Thatë mund të sjellë përmirësime si më shumë energji dhe gjumë më të mirë, të cilat mund të mos vihen re menjëherë por janë të dukshme afatgjatë.

  Përfitimet shëndetësore të Janarit të Thatë

  Ka një sërë përfitimesh potenciale, për të qenë të sinqertë (përveç kursimit të parave, pasi alkooli është shumë i shtrenjtë). Ja çfarë mund të prisni.

  Do të flini më mirë dhe do të keni më shumë energji.

  Mund të duket kundër-intuitive, pasi shumë prej nesh zakonisht bie në gjumë shpejt pas një nate ku konsumojmë më shumë alkool se zakonisht, por alkooli i tepërt në të vërtetë e prish gjumin tuaj. Pas disa pijeve, trupi juaj nuk arrin të hyjë në fazën e gjumit të thellë, të cilën e keni të nevojshme për të ndihmuar trupin të çlirohet nga stresi, të riparohet dhe të rifreskohet për ditën që vjen.

  Megjithatë, kur heqni dorë nga alkooli, nuk do të keni më ato net të plogët dhe të paqeta. Praktikimi i një muaji pa alkool në të vërtetë do të ndihmojë që të flini më mirë dhe të ndiheni më të çlodhur dhe të energjizuar në mëngjes.

  Lëkura juaj mund të bëhet më e pastër.

  Alkooli është një diuretik, që nënkupton se mund t’ju bëjë të urinoni më shpesh dhe në fund t’ju lërë pak të dehidratuar, gjë që mund të ndikojë seriozisht në lëkurën tuaj. Duke hequr dorë nga alkooli dhe duke rritur konsumin e ujit, fitoni në statusin e hidratimit dhe lëkura juaj do të ndihet më e shëndetshme dhe do të duket më e shkëlqyer.

  Gjithashtu, nivelet e larta të kripës dhe sheqerit në pije alkoolike mund të shkaktojnë akne. Për ata që kanë akne, një pushim nga alkooli mund të përmirësojë gjendjen e lëkurës.

  Alcoholi 06

  Mund të humbisni peshë.

  Nëse heq dorë nga alkooli, mund të humbisni peshë. Pijet alkoolike kanë kalori të larta që shtohen me lehtësi dhe konsumi i tyre shpesh shoqërohet me ngrënie tepër. Duke ulur marrjen e alkoolit, do të pakësoni edhe ngrënien e tepërt, dhe do të ndiheni automatikisht më pak të fryrë dhe më të hollë.

  Sistemi juaj imunitar mund të bëhet më i fortë.

  Të qenit i dehur mund të shtypë funksionin e sistemit tuaj imunitar, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj patogjenëve që shkaktojnë gripi dhe të ftohtin, mes të tjerave. Për më tepër, pirja e shpeshtë mund të shkaktojë inflamacion në gjithë trupin. Këto të dhëna tregojnë se një pushim nga alkooli mund t’ju ndihmojë të luftoni më mirë sëmundjet sezonalet. Gjumi i përmirësuar sepse jeni të zgjuar sigurisht që nuk dëmton.

  Mund të ndiheni më pak në ankth.

  Pas pirjes, mund të keni të përzierat dhe dhimbjen e kokës tipike të mamurrasit. Por mund të përjetoni edhe ankth pas dhimbjes së kokës nga të pirët, ndjesi ankthi që ndodhin pas një nate pije. Nëse hiqni dorë nga alkooli për një muaj, do të shpëtoni nga mamurrasit dhe nga ankthi i pasojshëm, që do të thotë net më të qeta dhe mëngjes më pa stres.

  Alkooli gjithashtu mund të përkeqësojë reagimin ndaj stresit. Shumë njerëz gjejnë se menaxhojnë situatat stresuese më mirë pa alkool.

  Do të keni më pak dhimbje koke.

  Një tjetër përfitim i Janarit pa alkool? Më pak dhimbje koke nga të pirët. Këto shkaktohen nga dehidratimi që vjen nga pija dhe janë një nga simptomat që nuk do t’i përjetoni gjatë muajit tuaj pa alkool.

  Shëndeti juaj i përgjithshëm do të përmirësohet.

  Ndërsa trupi juaj përshtatet me mungesën e alkoolit, presioni i gjakut me shumë gjasa do të ulet dhe mëlçia do të shërohet nga efektet e pirjes së rëndë apo të tepërt.

  Alcoholi 05

  Si të realizoj me sukses Janarin pa Alkool?

  Për një Janar pa alkool të suksesshëm, vendosni një qëllim të fortë dhe përkushtoni ju vetë për të. Krijoni një plan, si zëvendësimin e koktejleve me pije pa alkool ose ujë të gazuar me agrume. Merrni pjesë në aktivitete të reja ose rinovoni interesin në hobet tuaja për të mbushur boshllëkun.

  Informoni miqtë dhe familjen për vendimin tuaj për të kërkuar mbështetjen e tyre, dhe shmangni situatat apo ngjarjet sociale ku pirja është fokusi. Monitoroni progresin tuaj dhe festoni arritjet e vogla; një aplikacion gjurmues mund të jetë i dobishëm këtu.

  Mbani një ditar të shëndetit dhe shënoni ndryshime si përmirësim të gjumit, energjisë dhe qartësisë mendore. Kujtoni se çdo ditë pa alkool është një hap drejt një mënyre jetese më të shëndetshme. Në fund të muajit, reflektoni mbi përvojën tuaj dhe vendosni se si të përfshini mësimet e mësuara në rutinat e ardhshme. Me përkushtim dhe mbështetje, Janari pa alkool mund të shndërrohet nga një sfidë në një triumf personal.

  spot_imgspot_img