11 C
Switzerland
More

  Është sezoni i festave: Ja si të mbijetoni nëse keni një stomak të ndjeshëm

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Si të festoni pa shqetësime nëse keni stomakun të ndjeshëm

  Festat vijnë me ushqime të rënda, por nëse keni një stomak të ndjeshëm, kërkoni ekuilibrin. Shijoni ëmbëlsirat dhe kompaninë e të dashurve pa u shqetësuar për problemet me tretjen. Ja disa këshilla të shpejta: shmangni tepëritë, zgjidhni me kujdes, dhe mos harroni të përfshini ushqime që ju ndihmojnë të ndiheni mirë.

  Ushqimi Viti i ri

  Shkaktarët e zakonshëm.

  Festat mund të sjellin ushqime që irritojnë stomakun, veçanërisht ato me lactozë, gluten dhe perime të fibërshme. Për të shmangur diskomfortin tretësor, provoni të shmangni hudhrat, qepët dhe sillni ushqimet tuaja të shëndetshme në ngjarje, si tigan me gjel deti dhe patate të ëmbël, për një alternativë të shëndetshme që mbron mikrobiomin tuaj.

  Konsumimi i alkoolit.

  Festat vijnë me pije të veçanta si koktejlet me mollë të ëmbël dhe peppermintinis, por përdorimi i alkoolit me kujdes është kyç. “Alkooli mund të dëmtojë bakteret e shëndetshme në zorrë,” thekson një specialist. Rekomandohet të pini jo më shumë se 1-2 gote dhe të zgjidhni pije me probiotikë dhe antioksidantë – si kombucha dhe uthull molle – që mbështesin mikroflorën.

  Evitoni përzierjen e alkoolit dhe konsumoni ushqim përpara pirjes. Në vend të pijeve të ëmbla, zgjidhni alternativa pa sheqer dhe përfundojeni natën me një çaj bimor si ai me shafran hindisht për të ndihmuar në detoksifikim dhe tretje të mirë.

  Filloni mëngjesin në mënyrë të shëndetshme.

  Kur moti është i ftohtë, është e rëndësishme të shtyni veten për të konsumuar mjaftueshëm ujë. Para se të kapni kafenë e mëngjesit, filloni me një gotë ujë të ngrohtë me limon ose çaj dhe mbani ritmin gjatë ditës. Përdorni çajra që përmbajnë mukilagjine si aloe vera ose rrënjë marshmallow, të cilat ndihmojnë në fortifikimin e zorrëve dhe parandalimin e inflamacionit. Ruajtja e hidratimit ju ndihmon të jeni më të energjizuar dhe të ndaloni konsumimin e tepërt dhe pijeve me sheqer.

  Nisni ditën me lëvizje, si një ecje e shpejtë prej 30 minutash për të ndihmuar në kontrollin e sheqerit në gjak dhe për të përmirësuar gjumin. Vendosni rroba stërvitje të rehatshme mbrëmjen përpara për të qenë të gatshëm në mëngjes.

  Merrni probiotikët dhe fibrat tuaja.

  Festat janë kohë për të shijuar ëmbëlsira, por mos harroni shëndetin e zorrëve – përfshini probiotikë çdo mëngjes, përmes shtojcave, kos, kefir ose uthull molle. Balanconi me ushqime të pasura me fibër si patate të ëmbla dhe leguminoze për të mbajtur tretjen në formë të mirë.

  Ushqejini trupin tuaj përpara dhe në fillim të festës.

  Para festave, ngrëni ushqime të pasura me fibra, proteina dhe yndyra të shëndetshme për të parandaluar të ngrënit tepër. Filloni ditën me një vakt të bërë nga kunguj me fara lini dhe bajame për t’i dhënë trupit energjinë dhe stabilitetin e nevojshëm për metabolizmin e karbohidrateve dhe për të mbajtur sheqerin në gjak në nivele të qëndrueshme.

  Argëtohuni duke ngrënë me vëmendje.

  NDA: Ndjenja e fajit ose turpit për ushqyerjen juaj është më e dëmshme për trupin sesa një ose dy gota verë të gazuar ose disa biskota me xhenxhefil të tepërta. Trupi juaj reflekton mendimet dhe emocionet, kështu që praktikoni mirënjohjen dhe dashurinë për trupin dhe shëndetin tuaj, pa marrë parasysh të tepërtitë.

  Sistemi juaj nervor parasimpatik nxit trupin të “pushojë dhe të tretë”. Për të stimuluar atë së bashku me nervin vagus, që jep informacion nga zorrët në tru dhe ndihmon në uljen e stresit, kombinoni ushqimet tuaja të preferuara festive me vëmendje të plotë, frymëmarrje të thellë dhe mirënjohje. Kjo do të bëjë trupin më të qetë dhe ëmbëlsirat të tretën më lehtë.

  Pra, në vend që të refuzoni çdo pjatë që ju thërret, shijoni çdo kafshatë ndërsa jeni të vëmendshëm ndaj sinjaleve të urisë. Mos u shqetësoni për kaloritë ose sheqerin e shtuar – trupi juaj ka kapacitete vetëdetoksifikuese.

  spot_imgspot_img