-1.2 C
Switzerland
More

  E gjelbër apo e kuqe? Këtu mund të zbuloni se cilat mollë janë më të shëndetshmet për trupin

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Mollët e gjelbër – superushqimi i nënvlerësuar

  Më të shëndetshme, më acide dhe plot minerale – këto janë mollët e gjelbëra! Ndryshe nga të afërmit e tyre të kuq, ata ofrojnë një mori vitaminash, duke përfshirë A, B, C, E dhe K, si dhe hekur dhe kalium. Dhe kjo nuk është e gjitha: mollët e gjelbëra janë gjithashtu të pasura me fibra dhe proteina. Shija e saj unike, e ëmbël por e thartë, e bën atë një zgjedhje të shkëlqyer për të gjithë njerëzit e ndërgjegjshëm për shëndetin.

  Por mollët e kuqe kanë edhe avantazhet e tyre: Me përmbajtjen e lartë të antioksidantëve, ato duhet patjetër të integrohen në dietën tuaj. Ndaj zgjidhni me mençuri bazuar në lëndët ushqyese që ju nevojiten në këtë moment.

  Pse mollët e gjelbëra janë zgjidhja më e mirë për sa i përket përmbajtjes së sheqerit

  Ekspertët e të ushqyerit pajtohen: Nëse dëshironi të ulni marrjen e sheqerit, zgjedhja juaj numër një duhet të jenë mollët e gjelbëra. Por kjo nuk do të thotë se ngjyrat e tjera të mollëve janë më pak të shëndetshme. Në fund të fundit, të gjitha varietetet e mollës përmbajnë lëndë ushqyese të rëndësishme si pektina, kuercetina dhe flavonoidet. Dhe këto thesare mund të gjenden në çdo varietet!

  Grün oder rot_1

  Në fund, varet vërtet se cila ngjyrë e mollës ju pëlqen më shumë – një çështje shije, si të thuash. Por gjëja më e rëndësishme është që ta hani rregullisht këtë frut të shijshëm dhe të përfitoni nga përfitimet e shumta shëndetësore. Pra, çfarë po prisni? Ndane një mollë të freskët dhe shijoni kafshimin e shëndetshëm!

  spot_imgspot_img