13.1 C
Switzerland
More

  10 burime të injoruara të kalciumit

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Hapat që duhet të ndërmerrni para divorcit

  Realiteti i divorcit në martesat moderne Në martesat moderne, koncepti...

  Teilen

  Në Shqipëri, kalciumi është gjithmonë atribuar produkteve të bulmetit si burim kryesor i tij. Por, ne mundemi të kemi alternative të tjera shëndetshme për të arritur dozat e nevojshme të kalciumit, pa preferuar ushqime shtazore. Për të mbajtur ndërgjegjen shëndetësore të jashtëzakonshme, mund të përdorni disa opsione të përshtatshme për ushqime me sasi të mjaftueshme të kalciumit. Sipas ekspertëve, një person i rritur ka nevojë për 1000mg kalcium në ditë (ekuivalent me rreth tre gota qumësht në ditë) për të mbajtur nivelet e duhura të kockave dhe dhëmbëve shëndetshëm. Në vijim, mund të gjeni listën e ushqimeve që mund të konsumoni për të ndërtuar një dietë të shëndetshme të kalciumit.

  Calcium-Klein2

  1. Në këtë raport, ne do të përshkruajmë burimet më të mira të kalciumit nga lakrat e egra, si dhe disa produkte të tjera me vlera ushqimore të ngjashme. Dy filxhanë të gjethet e lakrave të egra përmbajnë një sasi prej 188 miligramë kalciumi, duke e bërë atë një burim të dobishëm për konsumim. Ndryshe nga disa produkte të tjera, këto gjethet mund të konsumohen gatuara ose jo, dhe kanë të njëjtën vlerë ushqimore.

  Finoku, brokoli dhe artiçoka janë alternative të tjera të cilat kanë sasi të mira të kalciumit. Një lugë me fara finoku përmban 59 miligramë kalciumi, një copë brokoli i parë pagatuar përmban 71 miligramë kalciumi, dhe një artiçokë e mesme përmban 25 miligramë kalciumi. Këto burime janë të rëndësishme për të siguruar një dietë që mbulon nevojat tona të nevojshme të kalciumit, dhe duhet të konsiderohen si pjesë e një plani të shëndetshëm të ushqimit.

  2. Shitësit e njohin mirë patatet e ëmbla si një burim të pasur me 65 miligramë kalcium në një filxhan. Por ky nuk është vetëm përfitimi që këto patate ofrojnë. Ato janë gjithashtu shumë të pasura me potas dhe vitaminë A dhe C, në mënyrë që të ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë.

  3. Fiqtë – burimi i shëndetit të kalciumit dhe shijave delikate. Nuk keni nevojë për magjepsje që të dëgjoni se disa filxhanë të lehta të fiqve jepin 50 miligramë kalcium. Nga kombinimi i tyre me drithëra, në sallata, si komponim për ëmbëlsira ose thjesht një frut i thjeshtë, shëndeti dhe kënaqësia i bëhen një. Duke pasur shumë përfitime për organizmin tuaj, nga sheqeri natyral për ndihmën që ofrojnë shtëpitë e tyre në kontrollimin e peshës tuaj, fiqtë e thata shërbejnë si zgjidhja e duhur. Gjithashtu, ata ruhen lehtësisht deri në dy vjet,

  4. Nëse i integroni 100 gramë salmon në dietën tuaj, do të përfitoni 180 miligramë kalcium. Për rritjen e nivelit të kalciumit, një zgjidhje e përkryer është të konsumoni salmonin së bashku me kockat e tij të zbutura, të cilat gjithashtu kanë ushqyeshmëri të vlefshme.

  5. Sardelet: Nëse dëshironi një burim të shkëlqyer kalciumi, mos harroni të përfshini 100 gramë sardela në dietën tuaj. Kjo frutti detar pasuron trupin tuaj me 888 miligramë kalcium – një shifër e zymtësishme për të ruajtur kockat tuaja të ashpra dhe të fortë. Por, sardelat nuk janë vetëm burim kalciumi, ato po ashtu janë të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe Omega-3 – pikante për shëndetin e zemrës dhe trurit tuaj. Si një njësi e vogël, por fuqishme e ushqimit, sardelat duhet të jenë ulëseja juaj e preferuar në tryezën e drekës dhe darkës.

  6. Farat e susamit – një thesar i vlerave ushqimore dhe shijes. Gjithashtu, sasia e tyre të përbërë me 100 miligramë kalcium bën me që të jenë një zgjidhje ideale për t’i shtuar ushqyesit tonë. Duke i përdorur në gatime, farat e susamit nuk vetëm që u japin atyre një shije të veçantë, por gjithashtu e bëjnë atë një mënyrë shumë të mirë për të përforcuar.

  7. Tofu – një alternativë e pëlqyeshme për ata që preferojnë të ngrenë vegjetarian. Për shkak të përmbajtjes së lartë të kalciumit, të njëjtën sasi mund ta gjeni në 115 gramë tofu sa në një gotë qumësht. Çdo herë që së vjeni kundër një rruge të vogël kundër trupit tuaj, mos u ndalni – zgjidhni tofu për një ushqim të shijshëm dhe të shëndetshëm.

  8. Fasulet e bardha dhe të zeza – Thjeshtësisht superiore si burime të kalciumit dhe hekurit! Në një filxhan të vetëm fasule të bardha, mund të gjeni deri në 191 miligramë kalcium, ndërsa ato të zeza janë gjithashtu të ngarkuara me elemente esenciale si kalciumi dhe potasi. Përmbajnë 185 miligramë kalcium në gjysmë filxhan. Shto mundësinë për të shijuar një ushqim të shëndetshëm dhe delikat me fasulet e tua të preferuara!

  9. Bajamet – energjia e shëndetit gjatë gjithë ditës! Mos kushto ezitim konsumit të bajamëve në çdo kohë të ditës, pasi vetëm 20 të tilla përmbajnë 72 miligramë kalciumi, të cilin organizmi yt ka nevojë për funksionimin e mirë të trupit. Por s’mbaron këtu! Bajamet janë fare të pasura me potas, vitaminë E dhe hekur, të cilët janë nga elementët kryesorë në mbajtjen e lëvizshmërisë së shëndetshme. Sidoqoftë, asgjë nuk duhet të konsumohet në sasi ekstreme, do të ishte më mirë.

  10. Portokallet – një super frut që ndihmon në rritjen e shëndetit të njeriut. Me një përqindje të lartë të vitaminës C dhe kalciumit, një kokërr portokalli mund të sigurojë 65 miligramë kalcium për trupin tuaj. Kalciumi është një nga mineraleve më të rëndësishme për zhvillimin e kockave dhe dhëmbëve, por gjithashtu ndihmon në mbajtjen e enëve të gjakut të shëndetshme dhe rregullon tensionin. Kështu që, hiqni një kokërr portokalli nga frigoriferi dhe ndihmoni trupin tuaj të bëhet më i shëndetshëm dhe më i fortë! / AgroWeb

  spot_imgspot_img