9 C
Switzerland
More

  Zgjidhni një qen sipas karakterit, jo pamjes

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Indiferent nga raca që do të zgjedhim për të qenë, një gjë është e sigurtë: duhet të kemi kujdes me ta çdo ditë dhe të jemi të kujdesshëm ndaj tyre. Nuk duhet të lejojmë që pas një muaji e kënaqura me praninë e tyre, të harrojmë se ata janë përgjegjësi jonë përmbi të gjitha. Një qëndrim profesional do të ndihmojë në sigurimin e kujdesit më të mirë për racën e zgjedhur të qenit.

  Qeni nuk zgjidhet nga dukja por nga karakteri

  Me keqardhje, shumica e njerëzve sot në ditët moderne nuk marrin parasysh nevojat e qenëve kur zgjedhin një, por e përzgjedhin atë që i pëlqen në pamje dhe është raca “in” në atë moment. Rrallë mendojnë për nevojat specifike të qenit të tyre – disa kanë nevojë për shumë hapësirë dhe shëtitje, ndërsa të tjerë jo, disa kanë nevojë për shoqërinë dhe ujin, ndërsa të tjerë jo. Nëse doni të zgjidhni një qen, zgjidhni atë që përshtatet më mirë me stilen tuaj të jetesës. Përveç kësaj, mos harroni që kjo kafshë do të jetë pjesë e familjes suaj për dekada dhe kërkon kujdes dhe vëmendje të vazhdueshme.

  hund 01

  Zgjedhja e racës së gabuar mund të çojë në probleme dhe stres shtesë, kështu që merrni shumë kohë për të vendosur racën e duhur. Nëse nuk jeni të sigurt, konsultohuni me informacionin e karakteristikave të racave të ndryshme për t’u siguruar që zgjidhni atë që i përshtatet nevojave të qenit dhe stilit të jetesës suaj. Kujdesni për qenin tuaj dhe mos e braktisni pas disa muajve. Të gjitha racat e qenve kërkojnë kujdes të përditshëm dhe vëmendje të vazhdueshme.

  Qentë për ata që janë në lëvizje

  Nëse jeni një i pasionuar i shëtitjeve natyrale, light do të dëshironit një shok fidel me patentën e përfituesit të kësaj kënaqësie. Në të vërtetë, të gjithë qenët i pëlqejnë shëtitjet, por ka raca që kërkojnë shëtitje në nivele të ndryshme dhe ndikim të rëndësishëm nga lojërat dhe korrjet në ambientet e hapura. Në numrin e tyre përfshihen Dobermani, Rotfaljeri, Setteri Irlandez dhe Anglez, Vejmarane, Shipdoggu Kroate, shumica e Pointerave, Shipdogu Gjerman dhe Dalmatiani.

  Qentë të cilët i duan fëmijët

  Shumica e racave të qenve adhurojnë fëmijët, por ka raca të veçanta që dallojnë për kujdesin dhe dashurinë e tyre për të vegjlit. Boksierët dhe biglovët janë ideale për fëmijët e aktivë që adhurojnë lëvizjen dhe lëkundjen, ndërsa racat që i pëlqejnë fëmijët me sjellje më të qeta dhe të buta janë labradorët, retriverët dhe bernardincat. Këta qenë janë famëkeqësisht të njohur për dashurinë e tyre ndaj fëmijëve të të gjitha moshave dhe janë lojtarë të shkëlqyeshëm, por gjithashtu janë edhe mbrojtës të mirë të tyre.

  Qen të pavarur për pronarë të punësuar

  Nëse jeni të zënë dhe shpesh jeni jashtë shtëpisë gjatë ditës, duhet të zgjidhni racën e qenit që preferon pavarësinë dhe nuk ndjehet i ndërlikuar nga vetmia ndërsa koha kalon. Megjithatë, duhet të kujdeseni sepse çdo qen ka nevojë për shoqëri, megjithëse disa rasa si mamuti alask, borzoi dhe shar-pei mund të jenë vetëm për orë të tëra.

  Por, nuk ka nevojë që qenët të jenë të njëjtës racë për të ruajtur vetminë, për shembull labradori dhe papilloni janë shumë mirë njëri me tjetrin. Është gjithashtu rëndësi të dini se vetmia e qenit mund të shkaktojë probleme, prandaj merrni vendimet tuaja me kujdes dhe keni kujdes kur zgjidhni një qen për shtëpinë tuaj.

  Qen të cilët e duan vëmendjen

  Nëse kërkoni një qen që do t’ju bëjë të ndjeheni të kënaqur dhe do të jetë shoqëruar mirë me njerëzit, zgjidhni mes qenve të racës xhuxh nxituesi, qenit kukmast, buldog francez, apo pudlicës xhuxh. Por nëse jeni duke kërkuar një qen që jo vetëm do të jetë shoqëruar mirë me ju, por do t’ju mbrojë po ashtu, zgjidhni mes biglës, koker-shpanijelit, apo qenit shën Huberto.

  Qen për pronar të banesës

  Nëse kërkoni një qen që nuk do të ndalojë së ngacmuari për shëtitje dhe do të jetë i kënaqur me rrugët e qytetit, atëherë mund të konsideroni racat King Charles Spaniel, Bedlington Trier dhe Cavalier King Charles Spaniel. Për banesë dhe shëtitje të shkurtra janë të mira të gjitha llojet e Havanaserëve, pas tyre Fytyra Majmunin, Chihuahua. Megjithatë, nuk duhet të harroni se disa qenë kanë tendencë të ndjekin së tepërmi instiktin e tyre dhe të ndalojnë së lehuruar.

  Qen për alergjikët

  Ekzistojnë rasa që kanë më pak gjasa të prodhojnë jargë proteinike dhe këta janë pjesërisht qenushët që nuk derdhin dhe nuk jenë të prirur për të lënë copëza të lëkurës. Megjithatë, disa raca janë më të prirura se të tjerat. Njerëzit që janë të prirur për alergji mund të zgjedhin shnaucerë, pudlicat, Bichon Frise dhe qenin ujor portugez si zgjidhje alternative. Nëse kërkoni një ton profesional dhe inteligjent, duhet të shprehni tekstin në mënyrë të zgjuar dhe të krijojnë një imazh të besueshëm.

  Qen për persona me probleme të lëvizjes

  Mos marrni parasysh arsyen se pse po ju kufizohet lëvizja, është e sigurt që nuk dëshironi qenin që ka nevojë për shëtitje të gjata, por për racat që mund të lëvizin në oborr dhe shtëpi, aktiviteti i tyre mund të jetë i mjaftueshëm për rekreatë ditor. Për racat e mëdha, si bullmastiff dhe bernardincat, lëvizjet e pakta dhe shëtitjet e shkurta mund të jenë të kënaqshme, megjithatë për racat e vogla, shih-tzu dhe pekinereza janë më të përshtatshme. Terijerët dhe qentë e mesëm kërkojnë një nivel aktiviteti të lartë.

  Qenë të cilët e duan shoqërinë dhe socializimin

  Nëse vazhdimisht e pranoni në shtëpinë tuaj një numër të madh njerëzish të ndryshëm dhe shpesh organizoni takime e festa, nxitohu të zgjedhësh racën e duhur për të kënaqur këto aktivitete shoqërore. Kjo është e rëndësishme sepse një qen i zgjedhur mirë do të ketë një nivel minimal të agresionit dhe mund të integrohet përsosmërisht me miqtë dhe moshatarët e rinj. Një Clumber spaniel, Setter irlandez, Labrador retriever, Beagle, Siberian husky dhe Bichon Frise do t’ju ndihmojnë të kaloni kohën me kënaqësi dhe do të zbukurojnë ndeja tuaja me personalitete të tyre të pëlqyeshme. Kështu, zgjedhja e një qeni të zgjuar është thelbësore për t’i bërë aktivitetet tuaja shoqërore më të suksesshme dhe argëtuese.

  hund 02

  Qen për udhëtim

  Nëse jeni një udhëtar i përgatitur për aventura, do të kërkoni një shok të besueshëm dhe të përshtatshëm për rrugën. Duke qenë kështu, nuk mund të kërkoni një qen të madh dhe të paqëndrueshëm, të cilin ta transportoni në mënyrë të vështirë. Një zgjedhje smart dhe të dobishme në këtë rast janë terijeri jorkez dhe maltezer i cili do të jetë i përshtatshëm për të transportuar dhe do të mbetet qetë dhe i mendueshëm për orë të tëra. Mund të tingëllojë si një kërkesë e vështirë për t’u bërë realitet, por kur bëhet fjalë për një shok udhëtimi të mirë, i gjithë trudën e keni të garantuar në të dy racat.

  Qen për ujë

  Nëse preferoni plazhet verore ose bregun e lumit, të gjithë kuptojmë se çfarë do të thotë që Retriverët e Artë janë atje për t’u përqeshur me ju, secila minutë. Por, mos harroni që ka edhe lloje të tjera të qenve që shijojnë ujin, si qeni portugez i ujit. Ky qen ka një lëkurë të rezistentë ndaj ujit dhe është i dashur për argëtimin me të gjithë familjen.

  Çfarë të zgjedhim të përzier apo qen me gjak të pastër?

  Pas përcaktimit të llojit të qenit që i përshtatet mënyrës së jetës suaj, një pyetje e rëndësishme lind në mendjen tuaj: a do të zgjidhni një qen të kombinuar apo një qen të pasur racë? Në mënyrë të pavarur nga karakteristikat e njohura të llojeve të caktuara, duhet të keni parasysh se secili qen ka vetinë e tij të veçantë, siç ndodh me njeriu, dhe ato mund të ndryshojnë shumë.

  Ndërsa përpara vendimit të zgjedhjes, janë këshillueshme bisedat me pronarin për dëshirën në lidhje me racën, ose të ushqehet një kuptim i qartë për përzierjet e mundshme.

  spot_imgspot_img