11 C
Switzerland
More

  Efektet tronditëse të heqjes dorë nga kafeja në shëndetin tuaj

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Nxitja energjike: kafeina, turbo-ja jonë e përditshme

  Kafeina – ndihmësi i mirënjohur i mëngjesit që bën shumë prej nesh të kërcejmë nga shtrati dhe të futemi në ditës! Megjithatë, ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se mund të jetë gjithashtu e rrezikshme. Një mbidozë mund të çojë në pasoja të pakëndshme, si nervozizëm, pagjumësi dhe madje edhe acidifikimin e padëshiruar të stomakut. Sigurohuni që të mbani gjurmët e konsumit tuaj të kafeinës dhe konsumoni me përgjegjësi për të siguruar që mund ta filloni ditën me energji të plot!

  Kaffee aufzuhören_01

  Për ata që përpiqen të reduktojnë ose shmangin konsumimin e kafeinës, mund të shfaqen këto simptoma:

  Kokëdhimbje – vuajtjet e çdo konsumuesi të kafesë. Fatkeqësisht, ari i zi nuk na jep gjithmonë gëzim. Sapo pimë një gllënjkë prej tij, venat në trurin tonë ngushtohen dhe ndalojnë rrjedhjen e gjakut. Kjo sjell lehtësim në fillim, por së shpejti vuajtja kthehet në formën e një dhimbje koke të keqe kur i japim një pije të nxehtë të preferuar një pushim.

  Kaffee aufzuhören_03

  Por çfarë fshihet pas saj? Jo vetëm kafeina e dukshme, por mungesa e kafesë aromatike mund të çojë në një rritje të presionit të gjakut, e cila nga ana tjetër çon në dhimbje të pakëndshme. Pra, ose qëndroni besnik ndaj aparatit të kafesë ose kthehuni në alternativa – nëse jeni të gatshëm të përballoni pasojat e dhimbshme.

  Vështirësi në përqendrim – një problem i zakonshëm që shfaqet veçanërisht në mjedisin e sotëm të punës me ritme të shpejta. Por mos u shqetësoni, ka një zgjidhje të thjeshtë: një filxhan kafe. Si stimulues, ai ringjall trurin tonë dhe na ndihmon të përdorim në maksimum aftësitë tona mendore.

  Kaffee aufzuhören_02

  Pa këtë efekt stimulues, ne mund të ndiheshim të plogësht dhe të dobët, gjë që do të degradonte performancën tonë. Pra, merrni një filxhan kafe dhe lëreni produktivitetin të rritet!

  Lodhje – A e dini se një filxhan kafe mund të rrisë nivelin tuaj të energjisë? Por kini kujdes: një përplasje e keqe e kafeinës në formën e dhimbjeve të kokës dhe të përgjumjes mund të rezultojë nëse ndaloni papritur. Prandaj, duhet të shijoni me vetëdije kafenë tuaj dhe të jeni në gjendje të zotëroni ditën plot energji edhe pa të!

  I/E tensionuar – Një efekt anësor i padëshiruar i pijeve të nxehtë me kafeinë është shfaqja e nervozizmit. Të rregulluar imët dhe të kontrolluar si nga jashtë, ne shpesh punojmë deri në momentin kur konsumohet eliksiri gjallërues. Kafeina mund t’ju shtyjë në pajisje të larta për një periudhë të shkurtër kohe, por efekti varet nga sasia e konsumuar dhe mund të zgjasë deri në gjashtë orë. Pasi efektet e nxitimit të kafeinës zhduken, disa nervozizëm janë të pashmangshëm.

  Dridhje – Dridhja e duarve, e cila shihet shpesh tek konsumuesit e rregullt të kafesë, mund të ketë pasoja drastike. Për fat të mirë, ka mënyra për të shmangur efektet e pakëndshme dhe për ta nisur ditën të qetë. Një opsion është të kufizoni gradualisht konsumin e pijeve gjallëruese dhe të kaloni në versionet pa kafeinë nëse është e nevojshme. Jeta nuk kthehet përmbys, por ka vend për mirëqenie dhe kënaqësi.

  spot_imgspot_img