11 C
Switzerland
More

  Dy lloje të fibrave, të domosdoshme për ju

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Fibra dietike ka shtrirë hapësirën e saj në mënyrë dramatike në botën e shëndetit dhe ushqimit.

  Duke u nxitur nga ky rritje, ekspertët kanë zbuluar se 300 mijë lloje bimësh të pasura me fibra kanë aftësinë e tyre më të madhe për të ndihmuar në shërimin e shumë sëmundjeve të ndryshme, duke filluar nga mbështetja e mikrobiomës sonë në zorrësqorre për të forcuar sistemin tonë imunitar

  Fibra

  Fibrat janë një mjet i shkëlqyer për të rregulluar peshën

  Megjithëse rekomandimet zyrtare për gratë vendosin nevojat e fibrave në mesin e 21 dhe 25 gramëve në ditë, shumica e ekspertëve besojnë se këto shifra nuk janë të mjaftueshme për të mbijetuar një stil jete të shëndetshëm.

  Sipas një hulumtimi të fundit, shumëllojshmëria e fibrave që marrim prej ushqimit është një element kljuç i shëndetit tonë.

  Pra, jo vetëm duhet të rrisim sasinë e fibrave që konsumojmë, por duhet të sigurohemi që kemi një spektër të gjerë ushqimesh që furnizojnë me të, për të mbrojtur trupin nga sëmundjet dhe për të përmirësuar performancën tonë.

  Duke u bazuar në studimet më të fundit në fushën e ushqimit dhe shëndetit, Dr. Will Bulsiewicz, autor i librave “Fiber Fueled”, thotë se konsumimi i 30 ushqimeve të ndryshme të pasura me fibra në javë është një zgjidhje ideale për mbajtjen e shëndetit të trupit dhe trurit.

  Në të kundërtën, për shumicën prej nesh, deficiti i fibra është një problem serioz, pasi rreth 97% nuk konsumojnë as minimumin e nevojshëm.

  Duke e ngritur vetëdijen për këtë problem, Dr. Bulsiewicz na inkurajon të inkorporojmë fibra në dietën tonë në mënyra kreative dhe të zgjuara për të arritur një prani më të shëndetshme.

  Fibra

  Fibrat janë faktorja kryesore për një transformim të plotë të trupit tuaj: ata ndihmojnë për stabilizimin e insulinës, eliminimin e dëshirave, mbështetjen e tretjes së ushqimit dhe eliminimin e yndyrës.

  Me sa duket, studimet kanë treguar se grumbullimi i fibrave ndihmon në rigjallërimin e metabolizmit me 30% dhe në dobësimin e trupit deri në 44% më shpejt!

  Ekspertja në shëndetin e grave, Anna Cabeca, DO, thekson se fibrat janë një mrekulli ushqyese, e cila është e nevojshme tani më shumë se kurrë më parë.

  Pandemia ka rritur konsumin e stresit të karbohidrateve të thjeshta, të cilat janë zhveshur nga fibrat në procesin e prodhimit, duke e bërë nevojën e fibrave edhe më të rëndësishme për shëndetin tonë.

  spot_imgspot_img