0.4 C
Switzerland
More

  Largo ushqimin pa vlerë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Probleme në marrëdhënie

  Nëse keni dyshime për marrëdhënien tuaj, është e rëndësishme...

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  Teilen

  Dëshira pasdite për kafe ose ushqim të ëmbël: Cilat janë zgjidhjet?

  Nuk është ndonjë surprizë që prodhuesit e ushqimit synojnë t’i mbushin produktet me aditivë, që të nxitin konsumin tonë. Qëllimi i tyre është të gjejnë një “pikë kënaqësie” ku produkti ka sasinë e duhur psikologjike të kripës, sheqerit ose yndyrës, që të arrijë të zgjojë ndjenjën e lartë që një person në kokainë gjen. Por çfarë mund të bëjmë për të kontrolluar këto dëshira dhe për të mos u bërë viktimë e varësisë së tyre?

  Ushqimi 02

  Planifikoni ushqimet paraprakisht

  Kur vjen dita e dielë, përcaktojeni të gjithë ato që do të hani gjatë javës. Bëni një vizitë në market dhe blini sasi të mëdha të karbohidrateve të shëndetshëm (quinoa, oriz i zi, fasule) që mund të kombinohen me proteina dhe perime. Çdo mëngjes para punës, merreni një porcion nga secili dhe vendosini në një kontejner për drekë. Gjithashtu, merrni me vete një portokall, mollë ose banane për të ngrënë si ushqim ndërmjet orareve para mbarimit të ditës së punës.

  Yndyrna të shëndetshme

  Gjatë kohës së gjatë, është përsëritur në mendjet tona se një dietë ideale është ajo me sasi të ulët të yndyrave. Megjithatë, tani e dimë se yndyrnat janë të rëndësishme për të mbajtur trupin të ngopur dhe për t’u qëndruar i shëndetshëm, nëse zgjedhemi yndyrat e duhura. Përpilo një plan ushqimi që përfshin yndyrna të shëndetshme si vaji i ullirit, avokadot, peshqit yndyror si salmoni dhe arrat, por mbani maturi në konsumin e tyre.

  Hani proteina mjaftushme

  Proteina është e nevojshme për muskuj të fortë dhe kontroll të oreksit. Hani mish të lehtë dhe peshk, si dhe arra, fasule dhe brokoli për të mbajtur dietën e shëndetshme.

  Zgjidhni fruta në vend të karamele

  Nse keni dëshirë për diçka të ëmbël, zgjedhja e një fruti është shumë më e mirë se të ngrini një kubëz sheqeri. Frutat janë të mbushura me vitamina, antioksidantë dhe fibra. Konsumimi i një mollëje apo banane rregullon nivelin e sheqerit në gjak (çka parandalon rënien e sheqerit në organizëm) dhe mund të ndihmojë që t’i merrni larg ushqimet që përmbajnë sheqerin e përpunuar.

  Bëni jetën tuaj më të ngjyrshme (ose të paktën ushqimin tuaj).

  Bëni diversitet në dietën tuaj dhe ruani zakonet e ushqimit të shëndetshëm. Zëvendësojeni letucën me spanaq ose bimë blu në sallatë. Provojeni fileun e tilapias ose troftës në vend të tunes. Një dietë e pasur me ngjyra të ndryshme, e përbërë nga panxhari i kuq, karotat portokalli dhe patatet e ëmbla, do të ndihmojë në luftimin e kancerit dhe problemeve të tjera shëndetësore.

  Ndryshoni të menuarit ndaj ushqimit të huaj

  Kur trajnoheni të shikoni ushqimin e keq në mënyrë negative, do të ndjeni më pak dëshirë për ta konsumuar atë.

  Shlirohuni nga stresi

  Përveç teknikave të lidhura me ushqimin, shëndeti psikologjik ndikon gjithashtu në kontrollimin e dëshirave. Njerëzit e stresuar kanë tendencën të hani për të shuar ankthin. Për të menaxhuar stresin në mënyra pozitive, provoni aktivitete si joggingu, joga, mësimi i mënyrave të frymëmarrjes, hobet kreative dhe bisedat me miqtë dhe familjen.

  Eksperimentoni me këto ide dhe zbuloni cilat prej tyre ju përshtaten më së miri. Natyrisht, nëse ndiheni vërtet të ngopurë, konsideroni edhe mundësinë e kërkesës për terapi.

  Në fund të fundit

  Njerëzit nuk ishin krijuar për të ushqyer vetem me ushqim të shpejt. Por, në mënyrë të papritur, vetitë shoqërore të ushqimeve të përpunuara na bëjnë të ndihemi të kthyer. Por pasi të përdorni këshillat tona për të ndryshuar zakonet tuaja, mund të thyeni ciklin dhe të jetoni më  shëndetshmë!

  spot_imgspot_img