9 C
Switzerland
More

  Ushqimet dhe pijet “të shëndetshme”: Një rrezik i fshehur?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Surprizat ushqimore: 8 ushqime të rrezikshme për shëndetin që duhet t’i shmangni, me alternativa të shëndetshme.

  Mënyra të papritura për të shmangur ushqimet e çuditshme, të dëmshme për shëndetin, dhe alternativat e shëndetshme.

  Ushqimi 03

  Pijet sportive

  Gatorade dhe Powerade janë disa nga pije sportive më të njohura që sportistët përdorin për të rikthyer energjinë. Megjithatë, ato janë të ngopura me sheqer. Në fakt, një shishe 1.8 l përmban 52 gram sheqer, i cili është më shumë se sa sasia e rekomanduar ditore! Dhe le të mos flasim për ngjyrat artificiale!

  Uji. Aq e thjeshtë është. Nëse qëllimi juaj është të hidratoheni dhe të fitoni elektrolite të mjaftueshme, uji i pastër bën punën.

  Oats të shpejta

  Kur mendoni për “oatmeal”, zakonisht mendoni se është një ushqim i shëndetshëm. Por kjo varet nga mënyra se si e hani. Nëse është 100% oats të papërpunuara, është një mëngjes i shëndetshëm. Por nëse konsumoni variantin e shpejtë, mund të jetë plot me sheqer, duke e kthyer në një vakt jo të shëndetshëm.

  Zëvendësojeni me: oats të zakonshme, pa sheqer. Shtoni disa bajame të papërpunuara dhe një shqë të vogël mjaltë dhe do tëeni gati!

  Lëng frutash

  Portallet dhe qershët janë të shëndetshme, kështu që pse një gotë lëng portokalli ose qershie nuk do të ishte e mirë për ju? Së pari, ju po konsumoni vetëm sheqer të pastër pa asnjë prej fibrave që do të merrnit nga konsumimi i një fruti të freskët. Faktikisht, të pini një gotë lëng portokalli përmban saktësisht aq sheqer sa një kanaçe kafeje! Dhe mos u mashtroni nga pretet e “pa sirup misri me fruktozë të lartë”. Sheqeri është sheqer, pavarësisht formës.

  Zëvendësojeni me: fruta të freskëta. Nëse hani një mollë ose një portokall, ajo përmban mjaft fibra për t’ju ndihmuar të ndiheni të ngopur. Por nëse vetëm pini lëngun, praktikisht po konsumoni disa portokalle ose mollë pa asnjë fiber fare.

  Margarinë

  P një kohë të gjatë, u predikua se gjalpi ishte e keqe dhe margarina ishte zëvendësimi perfekt. Pas të gjitha, margarina është bërë nga bimët, çka do të thotë se nuk përmban kolesterol. Megjithatë, gjithçka nuk është ashtu siç duket. Margarina jo vetëm që është e përpunuar në mënyrë intensive, por ajo përmban sasi të larta yndyre të dëmshme të ngrira dhe madje edhe yndyra trans të rrezikshme.

  Zëvendësoni me: vaj ulliri. Në gatim ose për të lyer bukën, vaji i ullirit është alternativa më e shëndetshme. Përdorni në përmasa të moderuara.

  Gjalpë kikiriku me pak yndyrë

  Heqja e yndyrës në gjalpinë e kikirikut duhet ta bëjë atë më të mirë, e drejtë? Epo, kur heqin yndyrën, e zëvendësojnë me sasi të madhe të sheqerit, sepse në të kundërt askush nuk do ta hante. Ata gjithashtu shtojnë një varg të përbërësve të përpunuara dhe ruajtësve që asnjë kavanoz gjalpe kikiriku nuk do të duhej kurrë të përmbajë.

  Zëvendësojeni me: gjalpë kikiriku e zakonshme. Yndyrat që përmban janë të mira për ju; thjesht mos e tejkaloni. Një lugë është mjaft për t’ju mbajtur të ngopur.

  Përzierje me fruta të thata

  Përzierjet me fruta të thata mund të duket një ide shumë e mirë nëse po shkoni në një shëtitje ose po përfundoni një ushtrim. Pas të gjitha, rrushet përmbajnë shumë proteina, e drejtë? Dhe frutat e thata duhet të jenë të mira për ju!ushqim i lavdëruar i shpejt. Arrat shpesh fryhen në vaj të thellë, ato rrushat nuk janë më të mira për shëndetin tuaj se bombonat dhe nuk ka asnjë përfitim nga ato copëzat e vogla çokollate.

  Zëvendësojeni me: një grusht bajame të freskëta. Ato ju japin një shtytje proteine pa asnjë shtesë të sheqerit.

  Ushqimi 05

  Makarona pa gluten

  Mund të ndihesh i lumtur për veten pasi përgatis një tasë makarona me spanaq pa gluten. Por, fatkeqësisht, duhet të zëvendësojnë glutenin me diçka që të ruajë shijen e pasur, e drejtë? Pra, natyrisht shtojnë përbërës të çuditshëm dhe të panjohur që e bëjnë edhe më pa shëndetshme për ju.

  Zëvendësoni atë me: Makarona e grurit të plotë nëse mund të toleroni glutenin, ose diçka më pak të përpunuar nëse nuk mund ta toleroni.

  Akullore dietale

  Pavarësisht sa të shijshme janë akulloret, ajo përmban dy kombinime të këqija: sheqer dhe yndyrë. Akulorrja dietale mund të duket si një ushqim mrekulli, por aditivi që zëvendëson qumështin, polisorbat 80, është shumë i keq për ju. Gjithashtu, nuk duhet të mendoni se “dieta” ju lejon të konsumoni akullore për sa më shumë të doni, sepse do të përfundoni duke konsumuar shumë kalori të zbrazëta.

  Zëvendësojeni atë me: Kos i pa sheqeruar grek. Po, nuk është e njëjtë, por ende është kremoze dhe erëzuese dhe plotësohet me shumë përfitime të shëndetshme kur konsumohet me maturi.

  spot_imgspot_img