13.1 C
Switzerland
More

  Shmangni këto gabime të zakonshme të humbjes së peshës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Hapat që duhet të ndërmerrni para divorcit

  Realiteti i divorcit në martesat moderne Në martesat moderne, koncepti...

  Teilen

  Pse përpjekjet tuaja për humbje peshe nuk funksionojnë

  Është e mundur që po ndjekni këshilla të vjetra ose të panevojshme. Si rezultat, nuk po arrini objektivat tuaja

  Pesha 01

  Duke u fokusuar vetëm në peshore

  Peshimi nuk është treguesi i vetëm për progresin në humbje peshe. Ka faktorë të tjerë si sasia e ushqimit, lëngjet dhe ndryshime hormonale që duhet të merren në konsideratë. Po të përmirësohet forma e trupit dhe rrobat ju bëhen më të lira, progresi ndodh edhe nëse nuk ka rënie të shprehshme në peshë.

  Të hani shumë ose shumë pak kalori

  Për të humbur peshë, duhet të djegni më shumë kalori se sa konsumoni, duke krijuar një deficit kalorik. Një shqetësim i përbashkët është se shpesh nënvlerësojmë kaloritë e konsumuara, veçanërisht kur vjen puna te ushqimi i pasur me yndyra të shëndetshme, si salmoni dhe arrat. Kontrolli i pjesës së konsumuar është kritik për suksesin në humbjen peshe.

  Mos marrja e mjaftueshme e proteinave

  Proteina është e rëndësishme kur humbni peshë: rrit metabolizmin, ndihmon të ndiheni të ngopur dhe kontrollon oreksin, ul sasinë e peshës që mund të fitoni dhe parandalon humbjen e tepërt të muskujve. Përveç mishit dhe produkteve qumështi, farat, fasulet, legumet dhe bimët si quinoa ofrojnë burime të mira të proteinës me kosto të ulët.

  Mos marrja e mjaftueshme e fibrave

  Si dhe në rastin e proteinave, nëse nuk merrni mjaft fibra, do të hasni vështirësi të mëdha në humbjen e peshës. Fibrat e shkëlqyera tretën ngadalë, duke ju bërë të ndiheni të ngopur për periode më të gjata. Megjithëse të gjitha llojet e fibrave ndihmojnë në humbjen e peshës, fibra viskoze – të gjetura në ushqime si fasulet, sparangu, drithërat, dhe lakrat – janë më efektive.

  Ose mos ushtrimi ose tepricë në ushtrime

  Duke humbur peshë, humbisni masën muskulore që nevojitet për të mbajtur peshën e shëndetshme. Ushtrimi e minimizon humbjen e muskulore dhe ndihmon në djegjen e yndyrës. Megjithatë, mos ushtroni shumë për të shmangur pasoja negative. Ushtrimi i moderuar, si kardio dhe ndërtimi i muskujve disa herë në javë, është i mjaftueshëm për të arritur rezultate pozitive pa shpenguar veten.

  Të kesh pritshmëri jorealiste

  Për të mbajtur motivimin, duhet të keni synime realiste për humbje peshe. Nëse synimi juaj është të humbisni 10% të peshës së trupit, duhet të konsideroni muaj, jo ditë ose javë, për ta arritur këtë. Përpjekjet që nuk arrijnë synimet e tyre të humbjes së pesës në një kohë të shkurtër shpesh shkaktojnë zhgënjim dhe ndalim.

  Zgjedhja e ushqimeve me pak yndyrë ose “dietale”

  Të ngrëni ushqime me yndyrë të ulët ose skuqura të përpunuara mund të duket si një ide e mirë, por në fakt mund të vështirësojë humbjen e peshës. Ushqimet e përpunuara me pak yndyrë zakonisht përmbajnë sasi të larta të sheqerit, gjë që vë të rrezikshme balancën e peshës. Zgjidhni ushqime të pasura me nutrientë, si fruta dhe perime, dhe shtoni një grusht arra ose përdorni vaj ulliri të papërpunuari për gatim.

  Nënvlerësimi i sasisë së kalorive që djegur gjatë ushtrimit

  Një besim i gabuar është se ushtrimi “fut në turbo” metabolizmin. Megjithëse jep një nxitje të lehtë, efekti nuk është aq i madh sa mendohet. Studimet tregojnë se njerëzit e mbipeshës shpesh i nënvlerësojnë kaloritë e djegura gjatë ushtrimit dhe tendencën për të mendojgjenden në nivel më të lartë. Është e rëndësishme të kuptoni saktësisht sa kalori realisht djegni dhe intesitetin e ushtrimeve tuaja.

  spot_imgspot_img