9 C
Switzerland
More

  Ushqimi te fëmijët dhe ndikimi në gjumë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Ka ushqime të veçanta që mund të ndihmojnë fëmijët të flenë më rehat dhe të qetë.

  Gjejini ushqimet e duhura për të ndihmuar fëmijët të flenë rehat, dhe shmangni ato që mund të pengojnë gjumin e tyre. Një qasje e zgjuar dhe kreative do të ndihmojë në përmirësimin e kësaj sfide.

  Ushimi femije

  “Ushqimet mund të ndikojnë thellë në aftësinë e fëmijëve për të qëndruar të përqendruar gjatë ditës dhe për të fjetur mirë natën”, tha ajo

  Sipas raportit të publikuar në gazetën The Sun, mungesa e gjumit ndikon negativisht në performancën e studentëve në shkollë.

  “Mungesa e gjumit ka ndikim të ndjeshëm në performancën shkollore dhe aftësitë e zhvillimit të fëmijëve tanë. Kjo shkakton nervozizëm, lodhje të pashuar, përgjumje në kohën e ditës, depresion, dhe në disa raste ekstreme mund të shkaktojë paranojë ose halucinacione,” konstatroi ajo.

  Në një vështrim të shkurtër, e kuptojmë thirrjen e saj për të përmirësuar ushqimin e fëmijëve duke përfshirë ushqim të pasur me omega-3, siç është peshku, trofteja dhe salmoni.

  Mos harroni ushqimet që kan magnez, mund të përfshini në dietën. Disa nga opsionet mund të jenë perimet me gjethe të errëta, siç janë spanaqi dhe brokoli, arrat dhe farat, si dhe fasulet, thjerrëzat, qiqrat dhe drithërat e integruara.

  Së bashku me këshillën për magnezin, ajo vuri në dukje që kalciumi gjithashtu ka një ndikim parashtrues të ngjashëm dhe sugjeroi që fëmijët duhet të konsumojnë një sasi më të madhe të lakrës jeshile, broccoli, lakër kineze, spinaq, dhe produkte të ngjashme.

  spot_imgspot_img